Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Artykuły

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku – czy to możliwe?...

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku, czyli powszechne refinansowanie to rozwiązanie wybierane najczęściej przez osoby, którym do spłaty pozostała spora część długu. Jest ono możliwe jedynie pod pewnymi warunkami, koniecznymi do spełnienia przez kredytobiorcę.

Porady wrz 20, 2024 0 Czytaj dalej

Prowizja dla pośrednika nieruchomości – kto ją płaci i ile wynosi?...

Zakres obowiązków, jakie wykonuje na co dzień pośrednik nieruchomości, może być niezwykle szeroki. Zwykle w znaczny sposób wykracza również poza te działania, które są uznawane za powszechne i określane mianem standardowych.

Zakończenie najmu a przeprowadzenie procedury zdawczo-odbiorczej...

Zakończenie najmu to kluczowy moment transakcji, do którego zarówno najemca, jak i wynajmujący powinni skrupulatnie się przygotować. Jednym z koniecznych do podjęcia działań jest przeprowadzenie procesu zdawczo-odbiorczego mieszkania.

Remont mieszkania w bloku – jak go przeprowadzić?

Remont mieszkania w bloku stanowi nieodłączny element jego posiadania przez właściciela. By zadbać o jego stan techniczny oraz wizualny, a przede wszystkim funkcjonalność i estetykę, konieczne są nie tylko drobne naprawy.

Porady sie 15, 2024 0 Czytaj dalej

Czym jest operat szacunkowy i kiedy jest potrzebny?

Operat szacunkowy to wycena nieruchomości. To pisemny i autorski dokument urzędowy, wymagany przede wszystkim przy składaniu wniosku o przyznanie kredytu hipotecznego czy podziale majątku (spadku).

Porady lip 26, 2024 0 Czytaj dalej

Osiedle zamknięte czy otwarte – co wybrać?

Osiedle zamknięte czy otwarte – co stanowi lepszy wybór dla kupujących i wynajmujących? To pytanie, które często nurtuje potencjalnych mieszkańców i inwestorów. Oba rozwiązania mają swoje unikalne cechy, które mogą stać się ich atutami lub wadami, zależnie od potrzeb, oczekiwań i możliwości klientów.

Porady lip 20, 2024 0 Czytaj dalej

Księga wieczysta nieruchomości – wszystko, co powinieneś wiedzieć...

Księga wieczysta nieruchomości jest podstawowym dokumentem dotyczącym stanu prawnego działki, mieszkania, domu lub innego lokalu, niezależnie od jego charakteru.

Brak spłat kredytu hipotecznego – czym grozi?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego dla szerokiego grona potencjalnych klientów branży nieruchomości jest jedyną szansą na zdobycie środków pieniężnych na własne lokum.

Wakacje kredytowe w 2024 – czy dla wszystkich?

Wakacje kredytowe w 2024 roku dostępne są dla kredytobiorców od 1 czerwca. W porównaniu do lat poprzednich zmieniły się jednak warunki, na jakich można skorzystać z tej możliwości.

Błędy przy sprzedaży mieszkania – jak uniknąć tych najczęstszych?...

Sprzedaż mieszkania jest ważną transakcją. Decyzja o wystawieniu ogłoszenia dotyczącego własnej nieruchomości nie należy zwykle do prostych.

Wynajmowane mieszkanie – czy właściciel może do niego wejść bez zgody najemcy?...

Właściciel mieszkania, wchodząc do niego bez zgody najemcy, tym bardziej bez jego obecności, decyduje się na  działanie podlegające karze. Wynajmowane mieszkanie i tzw. mir domowy chronią przepisy prawa.

Mieszkania bezczynszowe – zalety i wady

Mieszkania bezczynszowe to te nieruchomości, które nie są obciążone comiesięcznymi opłatami czynszu administracyjnego. Jako właściciele takiego mieszkania musimy jednak nadal ponosić koszty wynikające ze zużycia mediów.

Porady kwi 06, 2024 0 Czytaj dalej

Mieszkanie na parterze czy piętrze – co wybrać?

Czy istnieją ścisłe preferencje osób decydujących się na kupno własnego M, dotyczące kondygnacji? Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wybrać mieszkanie na parterze, czy piętrze, nie do końca zdając sobie sprawę z plusów i minusów obu rozwiązań.

Porady mar 26, 2024 0 Czytaj dalej

Czym jest wskaźnik intensywności zabudowy i do czego służy?...

Wskaźnik intensywności zabudowy ma istotny wpływ na plany inwestycyjne związane z budową danego obiektu w określonym obszarze i lokalizacji.

Sprzedaż domu – jakie dokumenty są potrzebne?

Decydując się na kupno domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego w trakcie budowy, nabywca powinien sprawdzić, czy sprzedający poosiada wszystkie wymienione wcześniej dokumenty.

Pośrednictwo nieruchomości w Polsce – ile kosztują usługi biur i pośredników?...

Decydując się wynająć, kupić lub sprzedać nieruchomość z udziałem pośrednika, zyskujemy pewność, że transakcja zostanie przeprowadzona z dbałością o przestrzeganie aktualnych przepisów prawa. Po zakupie lub wynajmie otrzymujemy ponadto komplet dokumentów niezbędnych do późniejszego korzystania z nieruchomości. 

Koszty utrzymania mieszkania – jak je zmniejszyć?

Niemal dla każdego gospodarstwa domowego koszty utrzymania mieszkania są znaczącym wydatkiem, stanowiącym większą część pieniędzy wydawanych co miesiąc.

Czy Program Mieszkanie na start 2024 podniesie ceny mieszkań?...

Program Mieszkanie na start 2024 to nowa propozycja rządowych dofinansowań, oferująca tanie kredyty mieszkaniowe. Polega na udzieleniu kredytobiorcom dopłat do rat kredytowych, co przypomina nieco działanie rządu podejmowanie w ramach Bezpiecznego Kredytu 2%.

Na czym polega odwrócona hipoteka?

Odwrócona hipoteka jest specyficznym rodzajem kredytu hipotecznego. Zastanawiają się nad nią przede wszystkim osoby starsze. Dlaczego wśród nich rozwiązanie to cieszy się popularnością?

Dom na wsi – czy warto go kupić?

Kiedy warto kupić dom na wsi? Czy spokój, cisza, własny ogród i kawa pita na ciepłym tarasie warte są każdych pieniędzy? Kiedy inwestycja ta zdecydowanie się opłaca?

Budowa tanich mieszkań na wynajem – co postanowi nowy rząd?...

Budowa tanich mieszkań na wynajem przedstawiana była jako rozwiązanie problemu polskiego mieszkalnictwa już jakiś czas temu. Na tę konieczność zwracać uwagę miał przede wszystkim współprzewodniczący Nowej Lewicy, Włodzimierz Czarzasty.

Mieszkanie z ogródkiem – czy warto?

Własne mieszkanie jest marzeniem wielu osób. Dokonując wyboru na lata lub resztę życia sprawdzamy przede wszystkim warunki cenowe transakcji oraz lokalizację nieruchomości.

Umowa najmu okazjonalnego – czy jest ważna bez notariusza?...

Zakup mieszkania jest obecnie jednym z najskuteczniejszych sposobów na inwestycję oszczędności. Uważa się, że rynek nieruchomości jest na tyle stabilny, że właściciele lokali praktycznie nie są narażeni na straty finansowe w wyniku dokonanych inwestycji.

Rozwój rynku nieruchomości – perspektywy na rok 2024

Zwłaszcza w swojej pierwszej połowie, 2023 rok minął konsumentom nie pod znakiem optymizmu. Rosnąca inflacja, niepewna sytuacja geopolityczna kraju, konsekwencje widoczne i odczuwalne po pandemii, sprawiły, że Polacy są ostrożniejsi w wydawaniu pieniędzy, a co za tym idzie – oszczędniejsi.

Przemeblowanie pokoju – czy możliwa jest duża zmiana małym kosztem?...

Szybkie odświeżenie wnętrza nie musi nieść ze sobą konieczności wykonywania żmudnego remontu. By tchnąć w pomieszczenie nowe życie, nie trzeba nawet malować ścian. W wielu przypadkach wystarczającym rozwiązaniem okazuje się bowiem przemeblowanie pokoju.

Porady wrz 30, 2023 0 Czytaj dalej

Sezon grzewczy w mieszkaniu – jak się przygotować?

Coraz niższe temperatury za oknem to najwyraźniejszy znak zbliżającego się sezonu grzewczego. W długoterminowej prognozie eksperymentalnej zapowiada się co prawda ciepła jesień, a nawet taki sam początek zimy.

Porady wrz 26, 2023 0 Czytaj dalej

Nieruchomości zabytkowe – czym skutkuje wpis do rejestru zabytków?...

Na rynku nieruchomości widnieje wiele obiektów przeznaczonych na sprzedaż. Niektóre z nich nie wzbudzają zbytniego zainteresowania potencjalnych nabywców, podczas gdy inne są dla inwestorów jak perełki. Miłość od pierwszego wejrzenia mogą wywołać nieruchomości zabytkowe. Mają niepowtarzalny wygląd i klimat. Jednak ich posiadanie wiąże się nie tylko z udogodnieniami, ale również z pewnymi ograniczeniami. Warto się z nimi zapoznać jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o …

Działka w górach – czy warto ją kupić?

Piękno natury na co dzień, bezkresna przestrzeń, cisza i spokój – to marzenie wielu osób poszukujących miejsca do wybudowania własnego domu. Działka w górach jest coraz częściej wybieraną lokalizacją głównie ze względu na swoje przyrodnicze i estetyczne atuty.

Stawki najmu mieszkań – ile obecnie kosztuje wynajem?

Według danych za luty 2023 r. w odniesieniu do lutego 2022 r. stawki najmu mieszkań w Polsce wzrosły średnio o 24%.

Likwidacja stawki WIBOR – istotne informacje dla kredytobiorców...

Likwidacja stawki WIBOR przynosi wiele zmian zarówno dla kredytobiorców, jak i kredytodawców. Wskaźnik WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate) wyznaczał bowiem dotychczas wysokość oprocentowania dla większości kredytów cechujących się zmiennym oprocentowaniem.

Likwidacja podatku od kupna pierwszego mieszkania z rynku wtórnego...

Likwidacja podatku do zapłacenia od wykonanych czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego powinna nastąpić już w sierpniu.

Mieszkanie energooszczędne – czym jest i czy się opłaca?...

Rosnące ceny utrzymania nieruchomości, zwłaszcza te, które związane są z poborem energii, sprawiają, że coraz większe grono osób zainteresowane jest tym, czym charakteryzuje się mieszkanie energooszczędne.

Suterena – czym jest i czym różni się od piwnicy?

Suterena obecnie nie kojarzy się wyłącznie z zapuszczoną i zawilgoconą piwnicą. W budynku pełni bowiem wiele różnorodnych funkcji, niekoniecznie stając się niefunkcjonalnym składzikiem.

Mieszkanie w trudnym terenie – zalety i wady

Mieszkanie w trudnym terenie na pozór wydaje się kłopotliwe i skomplikowane. Współcześnie niemal każdą trudność związaną z lokalizacją nieruchomości można jednak w łatwy sposób zniwelować. Zwykle działki w tego rodzaju miejscach kupowane są przez klientów prywatnych.

Świadectwo energetyczne mieszkania – po co i kiedy jest potrzebne?...

Świadectwo energetyczne mieszkania jest dokumentem obowiązkowym w świetle ustawy, która weszła w życie 28 kwietnia 2023. Inaczej nazywa się je również certyfikatem lub paszportem energetycznym.

Piwnica a komórka lokatorska – czym się różnią?

Posiadając dom czy mieszkanie, najczęściej potrzebujemy w nim dodatkowego pomieszczenia na przechowywanie różnorodnych sprzętów sezonowych czy przetworów. W domach zwykle nazywa się je mianem składzika, spiżarni, warsztatu. Czasem staje się nim nawet garaż. Co w przypadku mieszkań? Lokatorzy nie są przecież zmuszeni do przechowywania wszystkich swoich rzeczy w mieszkaniu. Mogą korzystać z tzw. pomieszczeń przynależnych. Należą do nich m.in. boksy rowerowe, komórki lokatorskie i …

Skup nieruchomości za gotówkę – na czym polega i czy się opłaca?...

Skup nieruchomości to legalna działalność, polegająca na kupowaniu od właścicieli ich nieruchomości. Dokonuje się tego bez względu na ich historię i sytuację prawną oraz ekonomiczną.

Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania – co powinno zawierać i gdzie je umieścić?...

Popularne serwisy internetowe przepełnione są informacjami o mieszkaniach przeznaczonych do sprzedaży. Trudno odszukać wśród nich konkretne, spełniające wymagania klientów zainteresowanych kupnem nowego M.

Dom modułowy całoroczny – czym jest i jakie są jego zalety oraz wady?...

Budowa domu to przedsięwzięcie i inwestycja długoterminowa. Zwykle sam proces powstawania budynku trwa co najmniej kilkanaście miesięcy. Najczęściej wydłuża się nawet do kilku lat. Okres niecierpliwego czekania na własny kąt można skrócić, decydując się na nowoczesny dom modułowy.

Podatek od wynajmu w 2023. Najem prywatny – zmiany i możliwości...

W 2022 roku wszedł w życie tzw. Polski Ład, którego zasady zmieniły podatek od wynajmu w 2023 roku. Obecnie najem rozliczać można na kilka różnych sposobów.

Nowy podatek od mieszkań – kto zapłaci więcej w 2023 roku?...

Już w ubiegłym roku spekulanci zwracali uwagę, że rząd planuje wprowadzić nowy podatek od mieszkań. Ma on dotyczyć przede wszystkim hurtowego kupowania nieruchomościami.

Program Pierwsze Mieszkanie – główne założenia i kryteria...

Program Pierwsze Mieszkanie to rządowa propozycja przewidziana dla osób do 45. roku życia. Będzie polegać na udzieleniu osobom zainteresowanym wsparcia w zakupie pierwszego mieszkania.

Idealne mieszkanie dla młodych rodziców – jakie warunki są dla nich najlepsze?...

Zakup nieruchomości to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Niezależnie od tego, czy poszukujemy mieszkania, domu czy działki, finalizacja takiej transakcji zawsze wiąże się z koniecznością nakładu ogromnej sumy finansowej.

Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania?

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania to podstawowy dokument, który potrzebny jest zarówno w przypadku kupna, jak i sprzedaży czy wynajmu mieszkania. Warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób powinien być on przygotowany i sporządzony oraz jakie informacje powinien zawierać.

Zajęcie komornicze – kiedy komornik może zająć nieruchomość?...

Komornik to osoba, która może się pojawić w życiu każdego człowieka w momencie, gdy jest on dłużnikiem, a wierzyciele kierują sprawę długów do sądu. Instancja wydaje z kolei odpowiednie orzeczenie, na podstawie którego uruchamiana jest windykacja komornicza.

Jak wycenić nieruchomość do spadku?

Podczas procesu dziedziczenia majątku po bliskich lub krewnych niektórzy mogą stać się właścicielami nieruchomości – mieszkania, domu, lokalu lub działki. Określenie jej wartości jest konieczne do przeprowadzenia działu spadku, sprzedaży nieruchomości oraz w celach podatkowych.

Zakup mieszkania w kamienicy – jak się do niego przygotować?...

Zakup mieszkania w kamienicy najczęściej finalizowany jest w dużych miastach o wielowiekowej tradycji i historii. Przed zakupem tego rodzaju nieruchomości należy jednak dokładnie zapoznać się przede wszystkim z jej stanem technicznym i prawnym.

Program Mieszkanie za remont – na czym polega i kto może skorzystać?...

Program Mieszkanie za remont jest obecnie jednym z najatrakcyjniejszych rozwiązań dla osób, których nie stać na kupno własnego mieszkania, zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub nawet na wynajem nieruchomości na rynku komercyjnym.

Jak ustalić właściciela nieruchomości bez księgi wieczystej? Ustalenie właściciela działki, mieszkania czy domu jest możliwe...

Zakup działki, domu lub mieszkania to proces wieloetapowy, którego przebieg uzależniony jest głównie od zaistniałego stanu prawnego nieruchomości. Głównie z tego powodu należy skrupulatnie sprawdzić wszystkie dane właściciela nieruchomości.

Podatek od nieruchomości – jak osoba fizyczna może go skorygować? Co zawiera Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego?...

Podatek od nieruchomości został ustalony na podstawie zapisu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 roku. Przesłanką opodatkowania jest samo posiadanie przez podatnika określonych składników majątku.

Mieszkanie rozkładowe – czym jest i czy jest wygodne?

Definicja mówiąca o tym, czym jest mieszkanie rozkładowe, nie jest jednoznaczna. Wiele ustaleń wynika z żargonu sprzedawców i pośredników, którym posługują się oni podczas finalizacji codziennych transakcji.

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym – jak to zrobić bezpiecznie i skutecznie?...

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym nie musi być trudna. Jak w przypadku innych transakcji, wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Kredytobiorca nie musi uzyskać zgody banku na takie działanie, gdyż samodzielnie dysponuje swoim majątkiem, nawet jeżeli jest on objęty zadłużeniem.

Dom bez pozwolenia na budowę – jakie są warunki?

Dom bez pozwolenia na budowę można wznieść na podstawie zapisów, które weszły w życie w ramach Polskiego Ładu w 2022 roku.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – zabezpieczenie czy zbędny wydatek?...

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny zapewnia klientom zwrot pieniędzy w przypadku upadłości dewelopera i/lub banku z rachunkiem powierniczym.

Biuro nieruchomości – dlaczego warto skorzystać z usług pośrednika?...

Sprzedając dom czy mieszkanie w Polsce, większość osób decyduje się na samodzielne przygotowanie i przeprowadzenie tej transakcji. W procesie tym może jednak pomóc biuro nieruchomości.

Kupno nieruchomości przez cudzoziemca – co należy wiedzieć?...

Kupno nieruchomości przez cudzoziemca to transakcja, z którą coraz częściej mają do czynienia zarówno pośrednicy nieruchomości, jak i osoby samodzielnie je sprzedające.

Mieszkanie z licytacji komorniczej – czy warto?

Mieszkanie z licytacji komorniczej dla wielu przyszłych nabywców jest obecnie kuszącą opcją, głównie ze względu na fakt, że ceny transakcyjne tego typu nieruchomości są zwykle dużo niższe niż ceny rynkowe lokali do nich podobnych. Udział w licytacji dostępny jest dla każdej pełnoletniej osoby. Warunkiem koniecznym jest jedynie wpłata wadium, czyli poświadczenia chęci udziału w licytacji. Zwykle opłata ta oszacowana jest na 10% wartości nieruchomości. …

Formalności po zakupie mieszkania – krok po kroku

Formalności po zakupie mieszkania spędzają sen z powiek wielu przyszłych nabywców nieruchomości. Co prawda muszą oni pamiętać o kilku kwestiach, ale nie mają tak wielu obowiązków, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Nie warto zatem martwić się na zapas, ale odpowiednio przygotować do finalizacji transakcji. Kupno mieszkania lub domu jest przecież nie lada osiągnięciem, zwłaszcza w dobie rosnącej inflacji i cen. Innych uregulowań …

Stan deweloperski domu – co oznacza i czy warto kupić taką nieruchomość?...

Niemal każda osoba zainteresowana kupnem nieruchomości spotkała się z terminem „stan deweloperski domu”. Na stan lokalu należy zwrócić uwagę zarówno wtedy, gdy kupujemy go z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Kredyt hipoteczny ze współkredytobiorcą – szansa na kredyt w dobie rekordowej inflacji...

Warunkiem koniecznym do otrzymania kredytu hipotecznego jest fakt posiadania zdolności kredytowej. Gdy jest ona niewystarczająca, bank może odmówić przydzielenia wnioskodawcy pozytywnej decyzji kredytowej.

Wizyta u notariusza – co powinieneś o niej wiedzieć?

Większość transakcji, podczas których przenosi się własność nieruchomości, sporządza się w formie aktu notarialnego. Wizyta u notariusza jest zatem jej nieodłącznym elementem. Specjalista ten przygotowuje odpowiedni dokument, nadając mu swoim podpisem moc prawną. Za swoje usługi pobiera opłatę, tzw. taksę notarialną.

Co wpływa na cenę mieszkania? – podstawowe czynniki

Na ceny zarówno nowych mieszkań, jak i tych pochodzących z rynku wtórnego, wpływ ma przynajmniej kilka czynników. Każdy sprzedający i kupujący mieszkanie poszukuje pewnych punktów zaczepienia, na podstawie których może on określić wyjściową cenę ofertową.

Metraż mieszkania – jaki będzie odpowiedni dla moich potrzeb?...

W każdym ogłoszeniu, jakie napotykamy zarówno w Internecie, jak i otrzymujemy bezpośrednio od pośredników sprzedaży nieruchomości, określona jest powierzchnia. W łatwy sposób możemy również samodzielnie dokonać tych pomiarów. Wystarczy nam miarka tradycyjna lub laserowa, która pomoże w określeniu odległości między poszczególnymi ścianami. Warto zmierzyć kupowane mieszkanie, by uniknąć nieścisłości i rozczarowań. Powierzchnia lokalu jest istotna również w korelacji z układem pomieszczeń i liczbą pokoi. Dobierając metraż mieszkania do własnych potrzeb, należy uwzględnić przede wszystkim swój styl życia, liczbę domowników i plany na przyszłość.

Budowa domu na działce rolnej – czy to możliwe?

Działki rolne służą nie tylko uprawie roli. Coraz częściej stanowią również cel wizyt weekendowych Polaków oraz przyszłe miejsce zamieszkania niektórych z nich. Ich malownicze położenie sprzyja inwestycjom realizowanym głównie przez zainteresowanych niską ceną połączoną ze stosunkowo wysoką jakością gruntu. Ponieważ dostępne są one zwykle na obszarach wiejskich, budowa domu na działce rolnej jest atrakcyjna głównie dla tych inwestorów, którzy mają dość miejskiego zgiełku i pragną zmienić miejsce swojego zamieszkania.

Kredyt hipoteczny 2022 – podwyżka stóp procentowych i jej konsekwencje...

Dla osób posiadających lub planujących zadłużenie, jakim jest kredyt hipoteczny, 2022 rok nie będzie zachęcający. Według prognoz czekają nas kolejne podwyżki comiesięcznych rat.

Jak kupić dom – podstawowe zasady bezpieczeństwa transakcji...

Zakup nieruchomości stanowi jedną z największych inwestycji w życiu większości Polaków. Nic więc dziwnego w tym, że chcemy, by proces ten przebiegł pomyślnie i bez żadnych przykrych niespodzianek.

Nieruchomości komercyjne – czym są i dlaczego warto je mieć?...

Nieruchomości komercyjne określane są również mianem dochodowych ze względu na zysk, jaki powinny przynosić inwestorowi.

Mieszkanie w spadku po bliskich – co trzeba wiedzieć?

Mieszkanie w spadku stanowi najczęściej najwyższą wartość materialną otrzymywaną przez spadkobiercę w przebiegu postępowania sądowego.

Innowacje na rynku nieruchomości

Branża nieruchomości cechuje się ciągłym rozwojem i dynamiką. Obecnie, wskutek znacznego ożywienia rynku i zwiększonego popytu na mieszkania zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, coraz większa liczba biur nieruchomości i agentów wykorzystuje w swojej codziennej pracy nowoczesne technologie i rozwiązania. Innowacje na rynku nieruchomości związane są przede wszystkim z ogólnym rozwojem technologii, postępem cywilizacyjnym i zmianą oczekiwań klientów. Sposób oferowania nieruchomości zmienia się zatem podobnie jak rodzaje lokali przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem.

Mieszkanie do remontu – czy się opłaca?

Branża nieruchomości cechuje się ciągłym rozwojem i dynamiką. Obecnie, wskutek znacznego ożywienia rynku i zwiększonego popytu na mieszkania zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, coraz większa liczba biur nieruchomości i agentów wykorzystuje w swojej codziennej pracy nowoczesne technologie i rozwiązania. Innowacje na rynku nieruchomości związane są przede wszystkim z ogólnym rozwojem technologii, postępem cywilizacyjnym i zmianą oczekiwań klientów. Sposób oferowania nieruchomości zmienia się zatem podobnie jak rodzaje lokali przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem.

Rozliczenie wynajmu mieszkania jako firma – o czym pamiętać?...

Wydaje się, że na rynku nieruchomości zawsze będą aktywni inwestorzy, którzy przeznaczają swoje inwestycje na cele wynajmu. Również obecnie, w czasach, gdy ceny lokali wciąż wzrastają, nie brakuje chętnych na ich zakup i wynajem. To bowiem jedna z popularniejszych form inwestycji, gwarantujących inwestorowi stały i w miarę możliwości satysfakcjonujący zysk. Wielu kupujących ma jednak wątpliwości co do formalności i sposobów rozliczania przychodu uzyskanego z …

Rozgrzany rynek mieszkaniowy 2021 – szansa na normalizację...

Ekonomiści już od kilku miesięcy ostrzegają, że rozgrzany rynek mieszkaniowy 2021 roku może zdestabilizować polską gospodarkę. W wyniku nadmiernego wzrostu cen nieruchomości może dojść nawet do zakłóceń równowagi makroekonomicznej. Zwłaszcza że eksperci przewidują kolejne wzrosty poziomu inflacji. Niedawna sytuacja na rynku mieszkaniowym spowodowana była głównie obniżeniem stóp procentowych i chęcią „ucieczki” inwestorów przed inflacją. Polska gospodarka znajduje się obecnie w tzw. mgle covidowej, co …

Rosnące ceny mieszkań, rosnący popyt – trudniejsze negocjacje...

Rosnące ceny mieszkań i rozgrzany popyt to główne cechy obecnej sytuacji na rynku nieruchomości, która znacznie utrudnia kupującym skuteczne negocjowanie cen. Nic dziwnego, że mając wielu kandydatów do kupna czy wynajmu danej nieruchomości, sprzedający i wynajmujący nie są skorzy do podejmowania rozmów o zbyt wysokiej cenie lokalu.

Mieszkanie w kamienicy czy w bloku? Co wybrać?

Praktyczność nowoczesnych bloków czy urok starych kamienic? Wiele osób, kupujących lub wynajmujących nieruchomości, zastanawia się nad tym, czy zdecydować się na mieszkanie w kamienicy, czy w bloku. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Warto zatem przyjrzeć im się uważnie, by wybrać najlepszą z możliwych opcji inwestycyjnych.

Dodatek mieszkaniowy – co się zmienia w 2021 roku?

Dodatek mieszkaniowy w nowym brzmieniu obowiązuje od 1 lipca 2021 roku. Poprawiono w nim zasady udzielania pomocy osobom w trudnej sytuacji.

Działki budowlane i rekreacyjne – ceny w sezonie zakupowym...

Działki budowlane i rekreacyjne są obiektem pożądania wielu klientów. Jak zatem prezentują się ich ceny w sezonie zakupowym?

Nowe mieszkania – jakich najczęściej szukają Polacy?

Poszukiwanie nowego miejsca zamieszkania to dla wielu Polaków nie tylko życiowa decyzja, ale i inwestycja. Coraz większa liczba rodaków decyduje się na nowe mieszkania, jednak nie każdy stan deweloperski im odpowiada.

Podatek od czynności cywilnoprawnych a nabycie nieruchomości...

PCC to skrót, z którym spotyka się każda osoba nabywająca lub zbywająca nieruchomość, zwłaszcza na rynku wtórnym. Oznacza podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli zobowiązanie należące do tzw. kosztów dodatkowych kupna nieruchomości.

Mieszkanie na sprzedaż – jak je przygotować?

O tym, jak przygotować mieszkanie na sprzedaż wiedzą przede wszystkim specjaliści z zakresu home staging (home stager). Jest to bowiem określenie stosowane na wszelkie profesjonalne działania, mające na celu przygotowanie nieruchomości do szybkiej i atrakcyjnej sprzedaży. Co ważne, podczas tego procesu konieczny jest jedynie niewielki nakład kosztów pieniężnych. Sprzedaż musi bowiem odbywać się z zyskiem, by osiągnąć miano atrakcyjnej.

Podatek katastralny – czym jest i czy będzie obowiązywał w Polsce?...

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o tym, że Polska może dołączyć do tych krajów, w których obowiązuje podatek katastralny. W przypadku konieczności jego opłacania musieliby się oni liczyć ze zwiększonymi kosztami nie tylko kupna, ale i utrzymania posiadanych przez siebie nieruchomości.

Cena ofertowa a cena transakcyjna nieruchomości – czym się różnią?...

Cena ofertowa a cena transakcyjna – wielu potencjalnych klientów rynku nieruchomości zastanawia się, czym się różnią i ile wynoszą. Zwykle bywa bowiem tak, że cena sprzedaży (transakcyjna) jest niższa niż pierwotnie przedstawiona w ofercie.

Działka bez dostępu do mediów – czy to pułapka?

Zakup działki budowlanej to jedna z największych inwestycji życiowych wielu Polaków. Nic więc dziwnego w tym, że wciąż zastanawiają się oni, jak kupić atrakcyjny grunt w dobrej cenie. Jednak tania działka bez dostępu do mediów może okazać się pułapką. Wykonanie przyłączy jest bowiem kosztowne i czasochłonne.

Idealna działka budowlana – czy istnieje i jak ją znaleźć?...

Często klienci zastanawiają się nad tym, czy idealna działka budowlana istnieje. W procesie wyboru miejsca przeznaczonego pod budowę domu należy bowiem kierować się kilkoma ścisłymi kryteriami. Ciężko spełnić je wszystkie.

Inwestycje w nieruchomości w dobie koronawirusa – jak dobrze ulokować pieniądze?...

Inwestycje w nieruchomości w dobie koronawirusa zbyt wiele nie różnią się od tych działań, które inwestorzy podejmowali jeszcze przed wybuchem pandemii. Bez względu na towarzyszące inwestycji okoliczności zawsze należy bowiem kierować się rozsądkiem i rozwagą.

Inwestycje maj 17, 2021 0 Czytaj dalej

Jak sprzedać działkę? Wszystko na temat sprzedaży nieruchomości gruntowych...

Zastanawiając się nad tym, jak sprzedać działkę budowlaną, należy odpowiedzieć na pytanie: na czym mi zależy? Na zysku, pozbyciu się gruntu, przeniesieniu własności? Zdecydowana większość sprzedających pragnie jak najszybciej zamienić grunt na gotówkę. Nielicznych interesuje, kto stanie się nowym właścicielem ich działki. Niektórzy marzą o tym, by ich grunt stał się miejscem wykonania wymarzonego projektu domu kupca.

Darowizna nieruchomości – wszystko, co powinieneś wiedzieć...

Darowizna nieruchomości to nieodpłatne i niekredytowane przekazanie nieruchomości na własność innej osobie. Z reguły darowizna ma miejsce wśród członków najbliższej rodziny. Jednak swoją własność możemy przekazać komukolwiek. We wszystkich przypadkach należy jednak pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności i czekających nas opłatach.

Koronawirus a spadek cen nieruchomości – jakie czynniki decydują o obniżeniu wartości nieruchomości?...

Koronawirus a spadek cen nieruchomości – widoczne na rynku branży mieszkaniowej jest ścisłe powiązanie między tymi zależnościami. Pandemia spowodowała bowiem szereg zmian, które dotknęły niemal wszystkich gałęzi polskiej i światowej gospodarki. Rynek mieszkaniowy dotychczas trzymał się mocno i dzielnie bronił. Jak sytuacja przedstawia się obecnie?

Ceny mieszkań w 2021 roku – prognozy

Jeśli chodzi o ceny mieszkań w 2021 roku, analitycy rynku nieruchomości spodziewają się przede wszystkim stabilizacji cenowych. Możliwy jednak będzie również wzrost cen niektórych nieruchomości. W związku z tym w konsekwencji koronawirusa wcale nie musi być taniej.

Sprzedaż nieruchomości w 2021 roku – rynek wtórny i pierwotny...

Sprzedaż nieruchomości w 2021 roku może być łatwiejsza niż w poprzednich latach. Jak wynika z raportów przeprowadzonych przez Expandera i Rentier ceny już są wyższe niż w analogicznym okresie w zeszłym roku. Wynika to ze zwiększonego popytu na nieruchomości. Coraz więcej klientów traktuje je jako dobrą lokatę i inwestycję na lata, zwłaszcza w niepewnych czasach koronawirusa. Niskie stopy procentowe oferowane przez banki nie zachęcają bowiem do lokowania swoich pieniędzy w placówkach. Nie oznacza to jednak, że ceny nie wzrosną.

Wynajem nieruchomości w 2021 roku – czy nadal się opłaca?...

Wynajem nieruchomości w 2021 roku miał być twardym orzechem do zgryzienia. Na szczęście większość prognoz jest optymistyczna. Być może inwestorów czeka najlepszy czas na podjęcie decyzji o wynajmie. Ceny mieszkań plasują się na stosunkowo stabilnym poziomie, a kredyt hipoteczny, choć trudniejszy do uzyskania, jest o wiele tańszy, niż rok temu.

Taksa notarialna – konieczne warunki oraz koszty

Kupujesz nieruchomość? Musisz zatem przygotować się na dodatkowe koszty. Oprócz ceny domu czy mieszkania będziesz musiał zapłacić jeszcze inne zobowiązania. Należą do nich: podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty sądowe, koszty sporządzenia umowy, porady prawnicze oraz taksa notarialna.

Samodzielna sprzedaż nieruchomości – odpowiedzialność ciążąca na sprzedającym...

Do każdej transakcji zawieranej na rynkach polskich i zagranicznych należy odpowiednio się przygotować. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzi samodzielna sprzedaż nieruchomości. Rezygnując z usług pośredników i agencji branżowych oszczędzamy czas, ale nie mamy możliwości skorzystania z eksperckiej wiedzy i wielu porad. Jak zatem samodzielnie sprzedać mieszkanie lub dom? Podpowiadamy.

Profesjonalna wycena nieruchomości – kiedy warto z niej skorzystać?...

Wycena nieruchomości to jedna z podstawowych usług, jakie oferują rzeczoznawcy. Coraz częściej są oni częścią zespołu agencji nieruchomości. Dzięki ich dostępności niemal każdy klient może skorzystać z fachowej porady. Czasami przeprowadzenie tej procedury jest formalnie wymagane, a czasem klient korzysta z niej na własne życzenie.

Nieruchomości premium – kto i dlaczego ich szuka?

Nieruchomości premium cieszą się niesłabnącym powodzeniem na rynku pierwotnym nieruchomości. Nadal nie brakuje bogatych inwestorów, którzy lokują pieniądze w oryginalnych miejscach, licząc na długofalowy zysk.

Zamiana mieszkania – kiedy się opłaca?

Zamiana mieszkania najczęściej przebiega bez większych trudności dla obu stron tej wciąż mało typowej transakcji. Większość nieruchomości jest bowiem na rynku nabywana i zbywana na podstawie umów kupna-sprzedaży. Jednakże i zamiana może być dobrym rozwiązaniem. Jej oferty pochodzą przede wszystkim od prywatnych osób i dotyczą zamiany lokali mieszkalnych, rzadko innego typu.

Mieszkanie obciążone hipotecznie – wszystko, co musisz wiedzieć...

Mieszkanie obciążone hipotecznie często możemy spotkać wśród ofert sprzedażowych na rynku wtórnym nieruchomości. Zdarzają się bowiem życiowe sytuacje, w których właściciel nieruchomości sprzedaje ją jeszcze przed spłaceniem zaciągniętego zobowiązania finansowego. Czy jest się czego obawiać? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Współczesne formy mieszkania – nowoczesność i wygoda

Prostota i minimalizm, które wykorzystują współczesne formy mieszkania, są ponadczasowe i uniwersalne. Zawsze estetyczne, pomagają właścicielowi nieruchomości stworzyć własny kąt, który będzie jednocześnie ładny, funkcjonalny i bezpieczny. Szereg niekonwencjonalnych rozwiązań gwarantuje, że mieszkanie będzie miało swoją „duszę”.

Rynek nieruchomości – październik 2020

Rynek nieruchomości mimo pandemii i trudnej sytuacji gospodarczej w kraju ciągle się rozwija. Przybywa zarówno ofert pochodzących od deweloperów, jak i prywatnych właścicieli. Rynek pierwotny i wtórny nie odczuł w znacznym stopniu recesji, która zapowiadana była wraz z nasileniem się pandemii. Rosnący popyt nadal sprzyja inwestycjom – każdy marzy przecież o własnym M.

Mieszkanie dla studenta w dobie koronawirusa

Mieszkanie dla studenta charakteryzuje się kilkoma określonymi cechami. Dotychczas studenci stanowili ogromną liczbę najemców w różnych miastach. Obecnie jednak z dużych aglomeracji znikają osoby przyjezdne. Skutecznie „przegonił” ich koronawirus. Jego pandemia nie tylko ograniczyła kontakty społeczne, ale dotknęła również kieszeni i portfeli osób wynajmujących mieszkania studentom.

Kredyt hipoteczny na dom i mieszkanie – różnice

Kredyt hipoteczny to pojęcie ogólne i dosyć szerokie. Pod tym zagadnieniem kryją się zobowiązania finansowe zabezpieczone wartością hipoteki. To ona stanowi zastaw zabezpieczający kredyt. Wśród kredytów hipotecznych wymienić należy te zaciągane w celu kupna domu, mieszkania oraz wykonania remontów.

Mieszkanie od dewelopera – co musisz wiedzieć, zanim je kupisz?...

Decydując się na życiową inwestycję, stajemy przed wyborem czy zdecydować się na nieruchomość pochodzącą z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Obie opcje mają bowiem swoje wady i zalety. Na obu rynkach można ponadto znaleźć atrakcyjne i ciekawe oferty. Decydując się na mieszkanie od dewelopera, należy dowiedzieć się, na jakie szczegóły zwracać uwagę, by uniknąć dodatkowych kosztów, a zyskać bezpieczeństwo transakcji.

Bezpieczny wynajem – jak znaleźć dobrego najemcę?

Znalezienie najemcy idealnego nie jest z pewnością zadaniem łatwym. Każdy z nas ma bowiem wady i odmienny rodzaj charakteru. Jednak dbając o prawidłową weryfikację najemców i ocenę ich uczciwości jeszcze przed podpisaniem umowy, zwiększamy szanse powodzenia transakcji. Bezpieczny wynajem jest łatwiejszy, niż myślisz. Wystarczy stosować się do kilku jasnych zasad.

Zakup mieszkania – rynek wtórny czy pierwotny?

Zakup mieszkania jest jedną z najważniejszych i największych inwestycji życiowych statystycznego Polaka. Jest niemałym wyzwaniem, którego skutki odczuwamy do końca życia. Nieprzemyślany zakup może stanowić duży problem nie tylko w momencie zawierania transakcji, ale szczególnie w przyszłości. Na co zwrócić uwagę, spełniając marzenia o własnym M?

Działka i dom czy mieszkanie? Co lepiej kupić w 2020 roku?...

Żyjemy obecnie w czasach, w których różnica w użytkowaniu domu i mieszkania nie jest ogromna. Mało kto posiada już pole uprawne, a posiadanie gospodarstwa nie wiąże się z „obowiązkiem” uprawy ziemi i posiadania hodowli zwierząt. Wobec tego lepiej kupić dom czy mieszkanie? Co bardziej opłaca się w dobie pandemii?

Inwestowanie w nieruchomości – czy nadal się opłaca?

Ceny mieszkań przez wiele lat sukcesywnie wzrastały. Na rynku nieruchomości panowała hossa, a inwestowanie w nieruchomości wydawało się kapitałowym „pewniakiem”. Wszystko zmieniło się już w pierwszym kwartale bieżącego roku. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany niejednego inwestora. Zatem, czy tego rodzaju inwestycjom niestraszne są wszelkie okoliczności? W 2020 roku przekonaliśmy się, w jaki sposób inwestować podczas trudnych i niecodziennych sytuacji.

Inwestycje cze 10, 2020 0 Czytaj dalej

Wynajem mieszkań w 2020 roku – nowa rzeczywistość i zmiany...

Wynajem mieszkań w 2020 roku i jego zasady gwałtownie się zmieniły. Wszystko przez nieoczekiwane nadejście całkiem nowej rzeczywistości. Zmiany dosięgnęły wszystkich gałęzi polskiej gospodarki, wywołując wiele kryzysów. Na szczęście dla branży nieruchomości koronawirus nie był bezlitosny.

Ceny nieruchomości w Polsce – prognoza na drugie półrocze 2020 roku...

Branża nieruchomościowa obawia się o czynsze i inwestycje. Ceny nieruchomości spadają, a ryzyko, że zainwestowane pieniądze przepadną, rośnie. Mimo że wielu potencjalnych klientów od dawna planowało zakup mieszkania, domu lub działki pod budowę, obecnie większość z nich wstrzymała się z inwestycjami. Ceny co prawda są korzystne, ale nie każdego stać na finansowanie transakcji z własnej kieszeni. Banki zmieniły bowiem zasady udzielania kredytów hipotecznych.

Kredyt hipoteczny a koronawirus – finansowanie transakcji w dobie pandemii...

Obniżka stopy procentowej sugerowałaby, że w obecnej sytuacji łatwiej jest zaciągnąć kredyt. Nic bardziej mylnego. Maksymalna wartość stopy procentowej wynosi obecnie 8%, podczas gdy jeszcze niedawno było to 10%. Banki zaostrzają jednak zasady udzielania pożyczek, a pandemia nie pomaga w podejmowaniu ważnych decyzji. Kredyt hipoteczny a koronawirus – trudne połączenie często powoduje, że marzenia o własnym lokum musimy odłożyć na później.

Sprzedaż mieszkań – jak radzić sobie ze spadającym popytem?...

Do tej pory sprzedaż mieszkań była jednym z najbardziej obiecujących zajęć. Inwestycja w nieruchomości nadal się opłacała. W marcu wszystko się zmieniło.

Koronawirus a rynek nieruchomości – jak zmienią się ceny?...

Koronawirus a rynek nieruchomości – jak pandemia wpływa na wartość bardzo drogich dotychczas mieszkań i domów? Odpowiadamy.

Wpływ cen mieszkań na rynek domów jednorodzinnych

Nieruchomości ciągle drożeją. Szczegółowa prognoza sytuacji na rynku domów i mieszkań przewiduje dalszy wzrost ich wartości. Czym jest hossa i dlaczego dotknęła rynek domów jednorodzinnych? Zapraszamy do lektury artykułu.

Jak obliczyć wartość nieruchomości?

Metody i sposoby obliczania wartości domu czy mieszkania warto poznać przed skonstruowaniem ogłoszenia o jego sprzedaży. Dzięki dobrej wycenie możemy uniknąć wielu nieporozumień, a co najważniejsze – uchronić się od strat pieniężnych. Zatem jak obliczyć wartość nieruchomości?

Od dnia 16.03.2020r do odwołania kontakt z naszym biurem jest możliwy tylko telefonicznie...

W związku z zaistniałą w kraju sytuacją, stosując się do zaleceń dotyczących prewencji rozpowszechniania się wirusa COVID-19 od dnia 16.03.2020r do odwołania kontakt z naszym biurem jest możliwy tylko telefonicznie.

Komunikaty mar 19, 2020 0 Czytaj dalej

Rynek mieszkaniowy w 2020 roku – czego się spodziewać?

Rynek mieszkaniowy w 2020 roku ma przynieść niewiele zmian, a wiele korzyści. Nadzieje pokładają w nim szczególnie inwestorzy, którzy już są właścicielami mieszkań i domów. Dzięki rosnącym cenom nieruchomości mogą oni bowiem zyskać najwięcej. I to niewielkim nakładem sił i kosztów. Wystarczy, że przeznaczą swoją nieruchomość na wynajem lub sprzedaż.

Jak rozliczać najem mieszkania? Podpowiadamy

Jak rozliczać najem mieszkania? To pytanie zadaje sobie większość najemców. Niedogodności, pomyłek, a nawet strat obawiają się przede wszystkim ci najmniej doświadczeni.

Podatek od nieruchomości 2020 – jakie zmiany i podwyżki czekają nas w nowym roku?...

Podatek od nieruchomości 2020 będzie wyższy niż w ubiegłym roku – na najdroższe podatki muszą przygotować się przede wszystkim przedsiębiorcy.

Rynek nieruchomości w 2020 roku – czego się spodziewać?...

Rynek nieruchomości w 2020 roku czeka wiele wyzwań. Będzie drożej, ale będziemy też więcej zarabiać. Czy prognozy są zatem tak jednoznaczne?

Jak negocjować cenę mieszkania, aby dojść do kompromisu? Podpowiadamy...

Negocjacje cen są nieodłącznym elementem zawieranych interesów. Zatem jak negocjować cenę mieszkania ze zdecydowanym kontrahentem?

Opodatkowanie najmu nieruchomości w formie ryczałtu – wszystko na ten temat...

Opodatkowanie najmu nieruchomości w formie ryczałtu jest coraz bardziej popularne wśród najemców ze względu na łatwość oraz opłacalność.

Prawo pierwokupu nieruchomości – o co chodzi?

Wiele osób słyszało o prawie pierwokupu, ale niewiele z nich wie, na czym ono tak naprawdę polega. Każdy z nas chciałby mieć pewność, że sprzedający mieszkanie nam jako pierwszym zaproponuje sfinalizowanie transakcji. Zastrzeżenie pierwszeństwa w zakupie nieruchomości nie dotyczy jednak każdego z potencjalnych kupców. Kto i kiedy ma prawo pierwokupu nieruchomości?

Jak zaciągnąć kredyt mieszkaniowy w 10 krokach?

Kredyt mieszkaniowy to dla wielu z nas jedyna droga do posiadania własnego domu czy mieszkania. Zanim jednak zdecydujemy się na podjęcie tej ważnej i wiążącej decyzji, warto się do niej odpowiednio przygotować. Wielu kredytobiorców traktuje kredyt jak własne pieniądze. Prawda jest jednak inna i zanim wydamy środki finansowe należące do banku, powinniśmy podjąć kilka kroków.

Mieszkanie bez wkładu własnego – czy da się tak kupić?

Dla wielu z nas jedyną drogą do zakupu własnego mieszkania jest kredyt hipoteczny. Zanim jednak zaczniemy przeglądać mnóstwo ofert istniejących na polskim rynku banków, powinniśmy zastanowić się, czy dysponujemy jakąkolwiek gotówką. Do czego jest nam ona potrzebna, skoro chcemy właśnie zaciągnąć niemały kredyt? Czy można kupić mieszkanie bez wkładu własnego?

Kredyt hipoteczny – sytuacja na rynku we wrześniu 2019 roku...

Wydaje się, że nie ma jednoznacznie dobrego terminu na zaciągnięcie kredytu. Nie tylko jednak kredyt hipoteczny, ale cały rynek finansów i jego szczegóły zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Banki prześcigają się w ofertach, a mimo to nadal niełatwo jest wybrać tę najkorzystniejszą z punktu widzenia klienta.

Lokal usługowy w domu – jakie warunki należy spełnić?

Dom kojarzy nam się bezpośrednio z miejscem, w którym mieszkamy. Jednak czasami musimy zorganizować w nim lokal usługowy. Jak to zrobić?

Działki budowlane – kiedy potrzebna jest umowa przedwstępna kupna?...

Działki budowlane są inwestycją, której nie sposób nie przemyśleć. Warto więc zwrócić uwagę na to, jak i kiedy podpisać umowę przedwstępną.

Wypowiedzenie umowy kredytu hipotecznego a odstąpienie od niej. Co trzeba wiedzieć?...

Każdy z nas chce mieszkać w zadbanym, pięknym i wymarzonym domu lub mieszkaniu. Wielu z nas jednak nie może sobie pozwolić na to, by kupić nieruchomość za gotówkę. W takich przypadkach do spełnienia marzeń przybliża nas kredyt hipoteczny. Warunki jego uzyskania są dosyć jasne. Musimy jednak pamiętać, że możliwe jest wypowiedzenie umowy kredytu hipotecznego.

Czy warto zainwestować w dom na wynajem?

Nie wszyscy posiadają dom lub mieszkanie na własność. W Polsce wielu mieszkańców wynajmuje swoje lokum. Nic więc dziwnego, że inwestorzy kupują coraz więcej nieruchomości, by na nich zarobić. Co się jednak bardziej opłaca i dla najemcy i wynajmującego – mieszkanie czy dom na wynajem?

Wniosek o nadanie numeru porządkowego – czyli jak uzyskać adres dla nowego domu...

Tuż po tym, jak na naszej działce stanie nowo wybudowany dom, chcemy niezwłocznie się do niego wprowadzić. Co jednak z meldunkiem? Bez adresu nie możemy się zameldować. Co więcej, nikt nie będzie wiedział, gdzie tak naprawdę mieszkamy. Podpowiadamy, w jaki sposób należy złożyć wniosek o nadanie numeru porządkowego.

Wynajem wielu mieszkań równocześnie – czy w Polsce warto inwestować w nieruchomości?...

Wynajem wielu mieszkań cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem polskich inwestorów. Za naszą zachodnią granicą działalność taka rozkwita. Przykładowo w Niemczech istnieje już kilkanaście koncernów mieszkaniowych i inwestorów. W naszym kraju zainteresowaniem cieszy się głównie najem stały, a nie tymczasowy czy okazjonalny. Tymczasem dla inwestorów rodzaj najmu stanowi niewielką różnicę.

Rosną ceny nieruchomości – analizujemy pierwszy kwartał 2019...

Posiadanie własnej nieruchomości, domu lub mieszkania jest dla wielu osób największym z marzeń. Ceny nieruchomości nie zachęcają i nie ułatwiają jednak tych działań. Rosną bowiem ceny nieruchomości. Analizie poddajemy zatem dane z pierwszego kwartału 2019 roku.

Kredyt hipoteczny – sytuacja na rynku w czerwcu 2019 roku...

Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego powinna być dokładnie przemyślana i przeanalizowana. Kredyt hipoteczny, a zwłaszcza jego pozyskanie, jest jedną z najważniejszych decyzji, która ma najczęściej decydujący wpływ na rozpoczęcie planowanych inwestycji. Inwestycją tą jest w większości przypadków własny dom lub mieszkanie. Podpowiadamy jak odnaleźć się w sytuacji na rynku kredytów hipotecznych w czerwcu tego roku.

Zgłoszenie robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę...

Zgłoszenie robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę jest formalnością, która trwa o wiele krócej niż uzyskanie pozwolenia na budowę. Wiele robót budowlanych jest zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Nie znaczy to jednak, że można je wykonywać samowolnie, bez dopełnienia jakichkolwiek formalności.

Wniosek o warunki przyłączenia do sieci gazowej – wszystko, co trzeba wiedzieć...

Wniosek o warunki przyłączenia do sieci gazowej jest dokumentem, który wypełniamy przed wprowadzeniem się do domu. Jeśli chcemy, by w naszym domu była instalacja gazowa, wniosek jest nam do tego niezbędny. Specjaliści pomagają przy wypełnianiu wniosków oraz udzielają stosownych rad.

Zakup działki budowlanej – doradzamy, co zrobić, krok po kroku...

Zakup działki budowlanej to najczęściej pierwszy krok podejmowany na drodze realizacji marzeń o własnym lokum. Decyzja ta powinna być dokładnie przemyślana.

Inwestycje kwi 02, 2019 0 Czytaj dalej

Podatek od sprzedaży nieruchomości – małe zmiany

Ciągle żywy rynek nieruchomości wymusza nowelizacje prawa. Sprawdź, czy obowiązuje Cię podatek od sprzedaży nieruchomości.

Dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego. Sprawdź, ile możesz otrzymać na modernizację bądź budowę...

Dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego pozwala na dostosowanie naszych czterech ścian do obecnych potrzeb środowiska. Sprawdź, ile możesz otrzymać.

Najlepszy czas na zakup działki pod budowę domu

Zakup działki pod budowę domu jest najczęściej pierwszym działaniem osób chcących wybudować własny dom. Jednak jaki czas na to jest najlepszy?

Inwestycje mar 07, 2019 0 Czytaj dalej

Mieszkanie Plus w 2019 roku korzystniejsze niż kredyt hipoteczny?...

Własny dom czy mieszkanie jest dobrem luksusowym, na który niestety nie każdy może sobie pozwolić. Co więcej, tylko nieliczni dysponują takimi środkami, by zakupić nieruchomość za gotówkę. Z pomocą przychodzą nam tutaj instytucje bankowe, które dzięki bogatej ofercie kredytów hipotecznych, dają nam możliwość zakupu własnego lokum. Z nieco inną propozycją pomocy wychodzi rząd, oferując programy mieszkaniowe mające zaspokoić potrzeby Polaków. Czy program Mieszkanie Plus w 2019 roku będzie korzystniejszą opcją niż kredyt hipoteczny?

Ceny mieszkań oraz rynek mieszkaniowy w 2019 roku. Czego można spodziewać się na rynku nieruchomości?...

Ceny mieszkań w minionym roku, tak jak zresztą prognozowano 12 miesięcy temu, w największych miastach w Polsce znów wzrosły. Jak w związku z tym będą się układały ceny mieszkań w 2019 roku? Będą rosnąć, ale nie tak spektakularnie. Zapraszamy na naszą analizę rynku.

Mieszkanie Plus w 2019 roku – co zmieni się w programie?...

Już od ponad 2 lat, bo od jesieni 2016 roku, bacznie obserwujemy, jak rozwija się sztandarowy rządowy program Mieszkanie Plus. Co chwile pojawiają się jednak nowe niewiadome, zmiany i problemy, o których niejednokrotnie Państwa informowaliśmy.

Sprzedaż mieszkania po nowym roku – co zmieni ustawa uwłaszczeniowa?...

Sprzedaż mieszkania w 2019 roku może być utrudniona. Powodem jest 12-miesięczny okres oczekiwania na zaświadczenie w związku z uwłaszczaniem gruntów.

Wynajem mieszkania – jakie podatki zobowiązani jesteśmy zapłacić?...

Wynajem mieszkania czy pokoju to dodatkowy grosz do domowego budżetu. Warto jednak pamiętać o tym, że od tego przychodu z tego typu usług należy zapłacić podatek. Często jednak nie wiemy, czy jest to najem krótkoterminowy, czy usługa zakwaterowania. Zatem ile zapłacimy? Wyjaśniamy szczegóły.

Kredyt hipoteczny – sytuacja na rynku w listopadzie 2018 roku...

Kredyt hipoteczny pozwala zrealizować marzenia dotyczące własnego mieszkania lub domu. Nie ma jednak powodu, by za kredyt przepłacać. Niewielkie różnice w różnych ofertach przy wysokiej kwocie i długim okresie spłaty mogą bowiem przekładać się na tysiące lub dziesiątki tysięcy złotych. Warto zatem zastanowić się, gdzie najlepiej zaciągnąć kredyt hipoteczny. Właśnie dlatego przygotowaliśmy specjalnie dla Państwa przydatne zestawienie najbardziej opłacalnych kredytów w listopadzie.

Pozwolenie na budowę domu – najważniejsze informacje

Aby otrzymać pozwolenie na budowę domu, musimy załatwić kilka istotnych spraw urzędowych. Przede wszystkim należy złożyć wniosek. Co powinno się w nim znaleźć? Jak długo trzeba czekać na decyzję? Jak długo jest ważne takie pozwolenie? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej.

Błąd w akcie notarialnym. Jak go poprawić i ile to kosztuje?...

Błędy w akcie notarialnym zdarzają się. Czasami można je skorygować w łatwy sposób, jednak innym razem wiąże się to ze skomplikowaną i dosyć kosztowną procedurą.

Specustawa mieszkaniowa podpisana – duże ułatwienia dla inwestorów mieszkaniowych...

Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę, której zadaniem jest przyspieszenie budowy tanich mieszkań na wynajem. Co zakłada nowa specustawa mieszkaniowa?

Kredyty hipoteczne – sytuacja na rynku w sierpniu 2018 roku...

Kredyty hipoteczne w 2018 roku. Który bank oferuje najlepsze warunki? Jak długo jeszcze kredyty będą tanie? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim raportem.

Mieszkanie na Start, czyli nowy element rządowego programu Mieszkanie Plus...

Mieszkanie na Start to program, który wyewoluował z programu Mieszkanie Plus. Przedstawiamy, czym różni się on od pierwowzoru.

Ulga mieszkaniowa – sprzedający mieszkania zyskają

Nie dwa lata, a trzy – tyle czasu Ministerstwo Finansów chce dać osobom, które pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przeznaczą na własne cele mieszkaniowe – co pozwala uniknąć 19-procentowego podatku PIT.

Nowy podatek od nieruchomości komercyjnych uderzy w wynajmujących mieszkania...

Razem z 2018 rokiem w życie wszedł nowy podatek od nieruchomości komercyjnych przekraczających wartość 10 milionów złotych. Już niebawem będzie on obejmował również nieruchomości skierowane pod wynajem.

Propozycja resortu minister Rafalskiej – Mieszkanie Plus tylko dla małżeństw?...

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska chce wprowadzić kolejne zmiany i zaadresować program Mieszkanie Plus tylko dla małżeństw.

Rośnie popyt na kredyty mieszkaniowe. Stan na kwiecień 2018...

Rok 2018 to dalszy wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe. Rosną także kwoty, o które wnioskujemy. Co sprawia, że tak chętnie się zadłużamy? Jak wygląda sytuacja na rynku? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim raportem.

RODO na rynku nieruchomości

25 maja zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Będzie miało zastosowanie w stosunku do wszystkich osób przetwarzających dane osobowe. Jak wygląda kwestia RODO na rynku nieruchomości?

Rada Mieszkalnictwa odpowiedzią na problemy programu Mieszkanie Plus?...

Jak widać, Rada Mieszkalnictwa już od początku swojego istnienia podejmuje próby rozwiązania pojawiających się problemów. Jednak dopłaty do czynszów w programie Mieszkanie Plus to dopiero początek.

Wysokość dopłaty do czynszów w programie Mieszkanie Plus...

Rządowy program Mieszkanie Plus najprawdopodobniej nie zaoferuje tak spektakularnie niskich czynszów, jak pierwotnie planowano. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że będą one jednak zbliżone do tych, które znamy z rynku pierwotnego.

Co nowego w rządowym programie Mieszkanie Plus w 2018 roku...

Wszystko wskazuje na to, że program Mieszkanie Plus w 2018 roku zostanie zrealizowany w niewielkim stopniu. Wiele w tej kwestii jest w rękach samorządów, które im szybciej przedstawią państwu obecną sytuację gruntową, tym szybciej rząd będzie mógł rozpocząć kolejne działania.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe IKM. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nowym programie rządowym...

Indywidualne Konta Mieszkaniowe to jeden z trzech filarów programu Mieszkanie Plus. Ma on na calu zwiększyć dostępność mieszkań i poprawić ich stan techniczny dzięki pomocy w zgromadzeniu środków pieniężnych.

Planujesz kupno mieszkania? Sprawdź zmiany na rynku nieruchomości w 2018 roku...

Od kilku lat możemy cieszyć się bardzo tanimi kredytami hipotetycznymi. Pod koniec 2017 roku kredytobiorcy zaciągali najtańsze zobowiązania w historii. Sytuacja jest tak wyjątkowa, że poświęciliśmy jej cały poprzedni artykuł. Ponadto obserwatorzy rynku twierdzą, że nie powinniśmy zbytnio zwlekać z zakupem nieruchomości. Zatem co wydarzy się w branży mieszkaniowej w ciągu najbliższego roku? Czy kupno mieszkania jest teraz dobrym pomysłem? Odpowiedź na te pytania poniżej.

Kredyty hipoteczne w 2018 roku – doradzamy, na co zwrócić uwagę...

Kredyty hipoteczne od kilku lat są bardzo tanie. Pod koniec 2017 roku były najtańsze w historii. Analitycy twierdzą jednak, że era taniego kredytu skończy się w 2018 roku. Wszystko za sprawą pierwszej od dawna przewidywanej podwyżki stóp procentowych. Zatem czy kredyty hipoteczne w 2018 roku zdrożeją? I na co zwrócić uwagę podczas zaciągania kredytu?

Nowy podatek od nieruchomości w 2018 roku

W 2018 roku zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rozwoju i Finansów musimy liczyć się ze wzrostem stawek opłat lokalnych, między innymi podatku od nieruchomości. Wszystko to na skutek wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Ile i do, kiedy trzeba będzie zapłacić? Wszystko wyjaśniamy w tym artykule.

Rynek nieruchomości w 2018 roku – prognozy

W 2017 roku deweloperzy cieszyli się rekordową liczbą sprzedanych mieszkań. Nadchodzący 2018 rok również zapowiada się bardzo obiecująco. Jednak nowy rok nie będzie identyczny. Rynek nieruchomości czekają między innymi zmiany w prawie budowlanym. Czy regulacje będą miały wpływ na wzrost cen mieszkań?

Wynajem powierzchni biurowej — kila istotnych kwestii

Wynajem powierzchni biurowej to wbrew pozorom nie jest taka łatwa sprawa. Przede wszystkim musimy zastanowić się, jak duży lokal potrzebujemy oraz jaką kwotę chcemy na niego przekazać. Pozostałe kwestie to gdzie wynająć, od kogo i jakie wydatki możemy wciągnąć w koszty. Jeżeli nie mamy wystarczająco dużo czasu lub ochoty na poszukiwania idealnego biura, warto zlecić to agencji nieruchomości.

Jak szybko sprzedać mieszkanie? Poradnik krok po kroku

Sprzedaż mieszkania może wiązać się z szybkim przypływem sporej ilości gotówki. Jednak dużo trudniej spieniężyć mieszkanie na rynku wtórnym niż pierwotnym. Co dziesiąta nieruchomość czeka na nowego właściciela ponad 1000 dni. W rezultacie okazuje się, że założony szybki przypływ gotówki przeciąga się znacznie w czasie. Zatem co robić, jeżeli potrzebujemy w krótkim czasie zbyć nasz lokal?

6 sposobów na kupno mieszkania poniżej ceny rynkowej

Kupno mieszkania jest jednym z największych marzeń wielu osób. Własne L4 daje poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa i, co najważniejsze, oddala świadomość, że marnujemy pieniądze, co często ma miejsce przy wynajmowaniu lokum.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat rządowego programu Mieszkanie Plus...

Dzięki rządowemu programowi Mieszkanie Plus powstaną tanie mieszkania do wynajęcia z możliwością dojścia do własności. Budynki zostaną wybudowane na gruntach będących własnością samorządów i Skarbu Państwa.

Na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup domu?...

Zakup domu to niezwykle poważna decyzja, której konsekwencje, najczęściej w postaci kredytu, ciągną się za nami przez wiele lat. Warto więc podjąć dobrą decyzję i cieszyć się zakupioną nieruchomością. Bardzo ważne jest, żeby się do kupna przygotować. Oczywiście najwygodniejszą opcją jest zakup domu od dewelopera. Na co jednak zwrócić uwagę, gdy załatwiamy wszystko sami?

Prawo budowlane dla wszystkich, czyli uproszczenie przepisów...

Prawo budowlane jest jedną z najbardziej skomplikowanych dziedzin w polskim prawie. Zawiera ogrom zawiłych regulacji prawnych i jest bardzo trudne w stosowaniu. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiedziało jego uproszczenie.

Zamierzasz zaciągnąć kredyt hipoteczny? Kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę...

Trudno odpowiedzieć na pytanie, jaki kredyt hipoteczny najlepiej wybrać. Oferta bowiem zawsze dostosowywana jest do sytuacji klienta i wpływa na nią mnóstwo czynników. Główne to: rodzaj zatrudnienia, wysokość dochodów czy historia kredytowa. Równie istotna jest także kwota zaciąganego zobowiązania, wartość jego zabezpieczenia i wkład własny.

Kredyty hipoteczne na nowych zasadach. Sprawdź, jakie zmiany wchodzą w życie w 2017 roku...

22 lipca 2017 roku w życie weszła nowa ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Zmiany dotyczą postanowień nowelizacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi. Nowe przepisy na pewno ucieszą potencjalnych kredytobiorców.

Jakie mieszkanie mogę kupić w ramach programu Mieszkanie dla Młodych?...

Należy pamiętać o tym, że niestety nie każde mieszkanie, które nam się podoba, może zostać nabyte w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Ponieważ wniosek o dofinansowanie składamy właśnie na konkretną nieruchomość, warto zorientować się, czy spełnia ona warunki programu i może zostać nabyta.

Już w sierpniu nowe środki na dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych...

W zeszłym tygodniu opublikowaliśmy artykuł dotyczący programu Mieszkanie dla Młodych. Informowaliśmy o tym, na czym on polega, jakie warunki trzeba spełnić, żeby się zakwalifikować, oraz ile możemy zyskać. Wszystkich, którzy nie czytali, zapraszamy do lektury. Dziś powiemy o nowej puli dofinansowań, bowiem nowe środki na dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych już od sierpnia.

Program Mieszkanie dla Młodych – co i dla kogo? Najważniejsze informacje...

Program MdM, czyli Mieszkanie dla Młodych skierowany jest przede wszystkim do młodych osób. Dzięki niemu młodzi mogą liczyć na rządowe dopłaty przy zakupie swoich pierwszych nieruchomości. Program działa od 1.01.2014 roku, a reguluje go ustawa z dnia 27.09.2013 roku.

Kupić czy wynająć mieszkanie? Oto największy problem XXI wieku...

Przed takim właśnie dylematem, zakupić czy wynająć mieszkanie, staje coraz więcej młodych ludzi. Wyprowadzają się oni często zaraz po osiągnięciu pełnoletności ze swoich domów, a nie każdego rodzica stać na to, by podarować swojemu dziecku mieszkanie w prezencie na start. Zatem lepiej kupić czy wynająć? W tym materiale postaram się przybliżyć wszystkie za i przeciw.

Co zrobić, żeby nie zapłacić podatku od sprzedaży nieruchomości? Krótki poradnik...

W Polsce wyróżniamy 17 rodzajów podatków. Płacimy je niemal od wszystkiego i raczej nikogo nie zdziwi informacja, że od sprzedaży nieruchomości również jesteśmy zobowiązani zapłacić podatek. Niestety przy dużych kwotach sięgających powiedzmy miliona złotych, podatek może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Na szczęście jest kilka sposobów, aby tego uniknąć. Już tłumaczę.

Przez Internet czy z pośrednikiem? Czyli jak poradzić sobie na rynku nieruchomości...

W 2017 roku praktycznie nie wyobrażamy sobie życia bez Internetu. Wiemy jak z niego korzystać, mamy coraz szybsze łącza, załatwiamy za jego pomocą większość spraw. Ale czy Internet zastąpi nam profesjonalnego doradcę w sprawach nieruchomości? Niekoniecznie…

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej i czy jest ono niezbędne do zakupu/sprzedaży nieruchomości...

Świadectwo charakterystyki energetycznej to hasło, z którym można się spotkać w przypadku takiej transakcji, jak sprzedaż nieruchomości lub jej wynajem.

Inwestowanie w nieruchomości krok po kroku

Jednym z ciekawszych sposobów na zainwestowanie pieniędzy w Polsce są nieruchomości. Wiele osób niestety zraża fakt, że inwestowanie w nieruchomości nie jest łatwe ze względu na konieczność posiadania dużych zasobów gotówki lub też sporej zdolności kredytowej. Jednak to nie wszystko.

Inwestycje maj 16, 2017 0 Czytaj dalej
502 601 458