Sprzedaż mieszkania jest ważną transakcją. Decyzja o wystawieniu ogłoszenia dotyczącego własnej nieruchomości nie należy zwykle do prostych. Wielu sprzedających obawia się przebiegu transakcji kupna-sprzedaży i zastanawia się nad tym, jak zwiększyć prawdopodobieństwo trafienia na uczciwego kupującego. Niektórzy decydują się ponadto na pomoc specjalistów w profesjonalnych biurach pośrednictwa nieruchomości. Warto zatem znać najpopularniejsze błędy przy sprzedaży mieszkania, by wiedzieć jednocześnie, w jaki sposób ich uniknąć. Sprzyja to nie tylko bezpieczeństwu transakcji, ale również jej skuteczności.
Najpowszechniejsze błędy przy sprzedaży mieszkania są łatwe do uniknięcia. Warto zastanowić się nad zminimalizowaniem ryzyka ich popełnienia jeszcze przed rozpoczęciem procesu sprzedaży. W wielu przypadkach, gdy mieszkanie po kilku miesiącach od opublikowania ogłoszenia nadal czeka na kupca, wyeliminowanie niektórych błędów może okazać się jednak trudne lub wręcz nieskuteczne. Okazuje się bowiem, że przy sprzedaży nieruchomości istotny jest każdy element. Inwestor, który decyduje się na kupno mieszkania, sprawdza zazwyczaj nawet najmniejszy szczegół dotyczący inwestycji. Warto być przygotowanym na każdą ewentualność i nawet najtrudniejsze oraz zaskakujące pytania.
Nieprawidłowa wycena nieruchomości
Najczęstsze błędy przy sprzedaży mieszkania dotyczą zwykle braku konkretnej wiedzy właściciela na temat wartości mieszkania. Zdarza się, że cena ofertowa jest wygórowana, a sprzedający dodatkowo niechętnie przystaje na niższą cenę transakcyjną. Życzeniowe podejście właściciela rozmija się z aktualną sytuacją w branży nieruchomości i z wartościami rynkowymi. Gdy zjawia się potencjalny klient i ma życzenie obejrzenia nieruchomości źle wycenionej, często sprzedawca nie negocjuje zawyżonej ceny, tracąc zainteresowanie.
Przed publikacją ogłoszenia o sprzedaży mieszkania warto zorientować się w cenach podobnych nieruchomości. Zaleca się, by przede wszystkim rozeznać się w sytuacji na rynku. Sprzedający powinien zatem zapoznać się z innymi ogłoszeniami, przyjrzeć się zdjęciom, porównać stan mieszkań o podobnych cenach, a przede wszystkim – dopasować swoje oczekiwania do realiów. Mieszkanie można wycenić samodzielnie za pomocą popularnych kalkulatorów. Niektórzy sprzedający decydują się ponadto na profesjonalną wycenę rzeczoznawców.
Cena mieszkania na sprzedaż okiem kupujących
Kupno mieszkania dla większości osób stanowi najważniejszą, życiową inwestycję. Korzystając z dotacji rządowych (np. Program Mieszkanie na start) czy decydując się na spłatę wieloletnich kredytów hipotecznych lub nadpłatę kredytu w związku z programami, takimi jak wakacje kredytowe w 2024, biorą udział w negocjacjach ceny ofertowej. W tej kwestii pomocny może okazać się pośrednik. Ostatnimi czasy kupujący korzystają z wielu programów
Błędy przy sprzedaży mieszkania a ogólny stan nieruchomości – jak zaprezentować atuty mieszkania?
Mieszkanie na sprzedaż powinno być odpowiednio przygotowane do rozpoczęcia oględzin i ewentualnej finalizacji transakcji. Warto wykonać drobne remonty i poprawki, naprawić usterki i awarie, odświeżyć ściany, podłogi, zadbać nawet o odpowiedni zapach w pomieszczeniach. Prace te wymagają niewielkiego nakładu finansowego, a zapewniają pozytywny odbiór przestrzeni przez kupującego. W efekcie sprzedający może również uzyskać wyższą cenę za sprzedawaną nieruchomość.
W ogłoszeniu kluczem jest nie tyle opis mieszkania, ile jego zdjęcia. Każde fotografowane pomieszczenie powinno być posprzątane oraz estetycznie urządzone. Jeżeli sprzedający wystawia nieruchomość bez żadnego wyposażenia, warto szczególnie zadbać o czystość ścian i podłóg. Wszelkie zabrudzenia będą wówczas o wiele bardziej widoczne niż w przypadku umeblowanego mieszkania. Zdjęcia najlepiej robić w ciągu dnia, wybierając dobry kadr, jednocześnie nie ukrywając ewentualnych defektów mieszkania. Warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób wyeksponować atuty nieruchomości. Dobrą praktyką jest udostępnianie zdjęć w ogłoszeniu w kolejności odpowiadającej wirtualnemu spacerowi po wnętrzu. Wówczas potencjalny klient nie ma trudności ze zidentyfikowaniem i lokalizacją poszczególnych pomieszczeń, nawet w mieszkaniu rozkładowym. Zdjęcia nieruchomości mogą zarówno zachęcić, jak i zniechęcić do zakupu mieszkania.
Jak skonstruować ofertę sprzedaży nieruchomości? Jakie informacje powinno zawierać profesjonalne ogłoszenie?
Niektóre błędy przy sprzedaży mieszkania widoczne są szczególnie w ogłoszeniach o sprzedaży mieszkania. Powinny one zawierać przede wszystkim informacje dotyczące szczegółowej lokalizacji nieruchomości (również na działce), dostępnych udogodnień, liczby pomieszczeń wewnątrz lokalu, ich rozkładu, metrażu mieszkania i jego ceny. Koniecznie należy wspomnieć o tym, na której kondygnacji znajduje się nieruchomość – czy sprzedajemy mieszkanie na parterze, czy piętrze. Mieszkanie w bloku, w kamienicy, domu wielorodzinnym, mieszkanie z ogródkiem, antresolą, poddaszem, sutereną – opcji kupna jest nieskończenie wiele. Nic więc dziwnego, że kupujący chcą poznać wszystkie szczegóły oferowanej im nieruchomości.
Na jakie błędy przy sprzedaży mieszkania skarżą się potencjalni nabywcy czytający ogłoszenia? To przede wszystkim brak informacji o zaletach mieszkania, powierzchni poszczególnych pomieszczeń, stanie technicznym oraz wyposażeniu. Warto również opisać położenie logistyczne sprzedawanej nieruchomości. Dla większości nabywców istotna okazuje się odległość od mieszkania do sklepów, przedszkoli, szkół, placówek medycznych oraz węzłów komunikacji miejskiej.
Udostępnione ogłoszenie warto wyróżnić. Co prawda na większości stron internetowych jest to opcja dodatkowo płatna, ale skutecznie zwiększa szanse sprzedającego na szybszą finalizację transakcji. By uniknąć konieczności wyszukiwania stron sprzedażowych, warto skorzystać z pomocy specjalistów pośrednictwa nieruchomości.
Najczęstsze błędy przy sprzedaży mieszkania – jak ich unikać przy prezentacji lokalu?
Gdy ogłoszenie zostaje udostępnione, najczęstsze błędy przy sprzedaży mieszkania mogą dotyczyć słabej dostępności właścicieli mieszkania do oględzin dla potencjalnych kupujących. Od tej pory rytm ich dnia powinien być podporządkowany potrzebom kupców. To warunek podstawowy skutecznej sprzedaży kończącej się wizytą u notariusza.
Do oględzin należy przygotować zarówno samą nieruchomość, jak i jej ewentualnych domowników. Właściciele powinni być przygotowani na nieco wcześniejsze odwiedziny kupujących niż o umówionej porze. Sprzątnięcie pomieszczeń, schowanie przedmiotów osobistych czy nawet wcześniejsze zaprzestanie gotowania i wywietrzenie wnętrz – to czynności, które pozwolą kupującemu poczuć się komfortowo i miło w lokum, które już niedługo może okazać się jego własnością.
Na etapie sprzedaży mieszkania warto odstawić na bok emocje. Najczęściej popełniane błędy przy sprzedaży mieszkania wynikają też z uprzedzeń, stereotypów czy nawet sentymentu. By szybko i skutecznie sprzedać mieszkanie na wtórnym rynku nieruchomości warto prezentować je nie jako swoją własność, ale obiektywnie przedstawić atuty przygotowanego mieszkania.