Nie wszyscy posiadają dom lub mieszkanie na własność. W Polsce wielu mieszkańców wynajmuje swoje lokum. Nic więc dziwnego, że inwestorzy kupują coraz więcej nieruchomości, by na nich zarobić. Co się jednak bardziej opłaca i dla najemcy i wynajmującego – mieszkanie czy dom na wynajem?
Dom na wynajem
Kupując lub budując dom, raczej nie zakładamy, że będziemy go komuś wynajmować. Jednak coraz częściej zdarzają się takie oferty na rynku nieruchomości. Dom na wynajem nie jest postrzegany jako atrakcyjna inwestycja wśród polskich inwestorów. Wszystko dlatego, że cena jego kupna lub budowy jest wyższa niż w przypadku mieszkania. Więcej zainwestowanych pieniędzy jest również równoznaczne z wyższymi kosztami wynajmu, a to nie spotyka się z aprobatą najemców. Wiadomo bowiem, że każdy szuka dobrego, a zarazem taniego lokum.
Dom na wynajem nie cieszy się popularnością również ze względu na wiele trudności natury praktycznej związanych z jego późniejszym wynajmem lokatorom. Najpowszechniejszym z nich jest brak możliwości lub ograniczona możliwość podziału wynajmowanej przestrzeni. Jeden najemca rzadko chce bowiem wynająć cały dom. Podział nieruchomości na poszczególne pokoje i wspólną przestrzeń kuchenną oraz łazienkę również nie jest praktycznym wyjściem z sytuacji. Większość lokatorów chce przecież w wynajmowanym lokum mieć odrobinę prywatności oraz własny kąt.
Dostosowanie powierzchni dla wielu najemców jest jednak możliwe do wykonania. Najlepszą sytuacją jest, gdy w naszym domu wyodrębnimy poszczególne piętra. Przykładowo na wynajem przeznaczamy parter z osobnym wejściem. Wówczas lokatorzy zyskują dużą dozę prywatności, a my mamy dodatkowy lokal do wynajęcia na piętrze. Dostosowanie takie warto brać pod uwagę już na etapie budowy lub kupna domu.
Wobec tego nieruchomości te cieszą się głównym zainteresowaniem grup – pracowników, studentów, imigrantów. Duże rodziny z dziećmi raczej będą dążyły do zakupu domu niż jego wynajmu. Dom na wynajem jest dobrym pomysłem, jeśli zarówno przestrzeń, jak i wydatki na jego utrzymanie możemy podzielić wśród większej ilości osób. Wtedy to nasza nieruchomość staje się bardziej atrakcyjna niż małe mieszkanie.
A może mieszkanie?
Stosunkowo częściej zdarza się zatem wynajmowanie mieszkania niż domu. Jest to rozwiązanie o tyle łatwiejsze, że objęte gwarancją posiadania własnego lokum bez konieczności dzielenia go z nieproszonymi gośćmi. Wynajem mieszkań jest bardzo popularny, mimo że lokal nie staje się własnością najemcy. Rozwiązanie jest najpowszechniejsze wśród osób młodych, rozpoczynających dorosłe życie oraz wśród tych, których nie stać na budowę domu. Nie każdy bowiem decyduje się na kredyt hipoteczny.
Wynajem nieruchomości daje nam dużą swobodę. Niemal w każdej chwili możemy zadecydować o przeprowadzce i zmienić miejsce zamieszkania. Nie przywiązujemy się do wnętrza, czując, że nie do końca jest ono nasze. Co za tym idzie, często również wyposażenie należy do właściciela nieruchomości, przez co nie musimy się obawiać o jej stan techniczny. Mieszkanie jest natomiast złym wyborem, jeśli pragniemy mieszkać w większej nieruchomości otoczonej przykładowo ogrodem. Mieszkając w bloku, najczęściej nie mamy takiej możliwości.
Inwestycja
Inwestorzy zadają sobie pytanie, co się bardziej opłaca – wynajem domu czy kilku mieszkań? Inwestowanie w nieruchomości, choć bardzo opłacalne, dostarcza również wielu wątpliwości i trudności. Inwestując w dom na wynajem, musimy liczyć się z tym, że jakaś jego część może stać pusta, przez co nie będzie przynosiła zamierzonych zysków. Wynajmując poszczególne części domu różnym lokatorom, możemy być zmuszeni do egzekwowania od nich wszelkich opłat. Kłopot jest mniejszy, jeśli z grupą lokatorów mamy podpisaną tylko jedną umowę. Jeżeli natomiast z każdym z nich podpisaliśmy osobny dokument, sprawa staje się bardziej skomplikowana. Musimy również być przygotowani na znacznie wyższe koszty zarówno jego zakupu (lub budowy), jak i utrzymania. Nie zawsze warunki mieszkaniowe przekładają się na czynsz i opłatę za najem, której możemy wymagać od lokatorów.
Zakup wielu mieszkań przeznaczonych pod wynajem jest dużo mniej kłopotliwy. Decydując się na kupno wielu nieruchomości, zyskujemy pewnego rodzaju różnorodność, której nie mamy w przypadku kupna domu. Do wyboru mamy bowiem kilka mieszkań położnych często w różnych dzielnicach miasta lub nawet w innych miejscowościach. Każda nieruchomość stanowi odrębne i niezależne źródło dochodu.
Ryzyko
Jak każda inwestycja, również i wynajem nieruchomości niesie ze sobą pewne ryzyko. Jak już wspomnieliśmy, głównie polega ono na braku wykonywania terminowych wpłat przez lokatorów. Jednakże, będąc właścicielami mieszkania lub domu na wynajem, musimy być przygotowani na większe trudności. W naszej nieruchomości dojść może bowiem do poważnej awarii lub nieszczęśliwego wypadku. Dlatego też niezbędne wydaje się ubezpieczenie. Nieważne czy jesteśmy właścicielami domu na wynajem, czy mieszkania. Ryzyko dotyczy również ewentualnej sprzedaży nieruchomości – może się okazać, że straciła ona na wartości. Choć dzieje się tak w nielicznych przypadkach, również musimy być na to przygotowani.