Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Działka w górach – czy warto ją kupić?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 15 września 2023
| 0

Piękno natury na co dzień, bezkresna przestrzeń, cisza i spokój – to marzenie wielu osób poszukujących miejsca do wybudowania własnego domu. Działka w górach jest coraz częściej wybieraną lokalizacją głównie ze względu na swoje przyrodnicze i estetyczne atuty. Przy zakupie należy jednak wziąć pod uwagę również inne czynniki. Wówczas inwestycja staje się opłacalna. Charakteryzuje się nawet wysoką stopą zwrotu, gdyż ceny tego rodzaju działek stopniowo wzrastają.

Zakupioną działkę można sprzedać w przyszłości z zyskiem głównie ze względu na obecnie panującą sytuację na rynku nieruchomości. Obserwuje się bowiem wysoki poziom popytu z jednocześnie niską podażą gruntów. Działka w górach stanowi również atrakcyjny turystycznie obiekt ze względu na lokalizację. Coraz większa liczba osób poszukuje możliwości odpoczynku i relaksu nie na urlopie, ale w domowym zaciszu. Na tego rodzaju terenach można natomiast zarówno odpoczywać samemu, jak i prowadzić działalność z zakresu świadczenia usług turystycznych.

Działka w górach i nieruchomości z widokami – rodzaje

Działka w górach to nie tylko ta położona na górskim terenie, ale również ta, która ma cechy działki widokowej. Dla wielu potencjalnych klientów to właśnie widok na góry jest podstawowym kryterium podczas poszukiwań. Najważniejsza jest dla nich możliwość podziwiania pięknych widoków na co dzień i spędzania swojego czasu w klimatycznej atmosferze górskiej. Piękna działka z widokiem będzie zatem droższa niż te położone niżej, ale również w górskim terenie. Działka budowlana, pozbawiona widoku górskiego, nie jest już tak atrakcyjna dla inwestorów.

By kupić działki w terenie górskim, nie trzeba ograniczać się jedynie do rejonu Tatr. Tu ceny za działki są najwyższe i sięgają 800 zł/mkw dla działek bez widoku. Widokowe działki kosztują nawet 1200-1300 zł/mkw. Nieruchomości w niskich cenach dostępne są na Podkarpaciu. Tutaj cena jest znacznie niższa. Klient może znaleźć wiele ofert aż dziesięciokrotnie tańszych niż w okolicach Zakopanego. Działki widokowe w tej lokalizacji kosztują zwykle 150-250 zł/mkw. Podkarpacie jest też o wiele spokojniejszą okolicą niż Tatry – mniej tutaj turystów i niższe natężenie ruchu przede wszystkim w sezonie zimowym. Zainteresowaniem cieszą się również nieruchomości położone na zachodnich krańcach Polski, np. w okolicach Karpacza.

Czy inwestycja w posiadanie działki budowlanej na górskich terenach się opłaca?

Z pominięciem aspektów estetycznych najczęściej okazuje się, że działka w górach po prostu się opłaca. Inwestycja w nieruchomości zlokalizowane w atrakcyjnym terenie jest traktowana jako inwestycja z wysoką stopą zwrotu. Oznacza to, że nawet w sytuacji jej późniejszej sprzedaży jej dotychczasowy właściciel nie poniesie strat. Działki należą obecnie do grona dóbr ograniczonych. Nie ma ich zbyt wiele na rynku nieruchomości, zwłaszcza tych niezabudowanych z widokiem na góry, a ich ceny w perspektywie czasu ciągle wzrastają.

Dla wielu osób działka w górach to inwestycja na lata nie ze względu na plan jej późniejszej sprzedaży. Ma wysoki potencjał inwestycyjny, biorąc pod uwagę atrakcyjną lokalizację, przepiękne widoki, bliskość stoków narciarskich. Klienci decydują się na zakup działki i budowę nieruchomości służącej nie tylko im samym, ale również turystom odwiedzającym górskie okolice. Udostępnianie domu do zamieszkania innym osobom to szybki sposób na zarobek w rejonach turystycznych. Wynajem krótkoterminowy cieszy się tu ogromnym zainteresowaniem zarówno latem, jak i zimą. Posiadając atrakcyjną nieruchomość, można zatem liczyć na znaczne dochody.

Działka w górach – na co zwracać uwagę przy kupnie?

Wybierając działkę w górach, należy zwrócić uwagę nie tylko na piękny widok roztaczający się dokoła niej. Przed zakupem konieczne jest dokładne przeanalizowanie danych zawartych w ogłoszeniu. Istotne są wszelkie kwestie formalne, tak jak w przypadku kupna każdej innej nieruchomości. Potencjalny nabywca powinien skontrolować, jakie jest przeznaczenie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Od tego zależy bowiem możliwość budowy domu w tym konkretnym miejscu. Przed zakupem działki w górach warto również postarać się o zapoznanie z warunkami zabudowy, zwłaszcza jeśli wymieniony plan nie jest dostępny.

Wśród najistotniejszych kwestii wymienia się ponadto dostępność mediów i możliwość dojazdu (włącznie z rodzajem drogi dojazdowej). Najlepszy jest dojazd umożliwiony za pośrednictwem drogi gminnej. Do wielu działek prowadzi jednak droga szutrowa, polna, o dużym kącie nachylenia, którą niejednokrotnie należy samodzielnie utwardzić. O ile dojazd do działki w okresie letnim nie stanowi większej trudności, tak sytuacja ta diametralnie zmienia się zimą. Nawet przy większych opadach deszczu dotarcie do nieruchomości samochodem osobowym bez odpowiedniego napędu może stanowić nie lada wyzwanie. Do miesięcznych wydatków utrzymania się w górskim terenie należy zatem doliczyć również koszt paliwa i eksploatacji samochodu.

Budowa domu w górach – o czym pamiętać?

Istotne są również czynniki ukształtowania terenu charakterystyczne dla działek kupowanych w rejonach górskich. To przede wszystkim kąt nachylenia terenu i stopień pochylenia działki wpływający na możliwość jej określonego zagospodarowania. Przy niewielkim nachyleniu podczas budowy domu wystarczające okazuje się zwykle wyrównanie działki pod fundamenty. Jeżeli działka w górach ma wyższy kąt nachylenia, konieczne może okazać się przygotowanie indywidualnego projektu budowy. W takim przypadku dodatkowo zaleca się wykonanie badań gruntu. Za ich pomocą można bowiem ocenić ich skłonność do osuwania się i w razie konieczności wykonać dodatkowy drenaż.

Przy budowie domu w górach należy również wziąć pod uwagę konieczność zastosowania określonych materiałów. Powinny one być odporne na panujące tam warunki pogodowe. Dotyczy to przede wszystkim wiatru halnego oraz mroźnych zim z wysokimi zaspami śniegu. Mieszkanie nawet w małych miejscowościach cenami budowy domu i utrzymania może konkurować z kosztami za mkw lokali w dużych miejskich aglomeracjach. Im wyżej w górach położony będzie nasz dom, tym niższa temperatura będzie panowała w jego otoczeniu. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania sposobu ogrzewania nieruchomości. Może się okazać, że jej właściciel będzie musiał dłużej ogrzewać dom i ponosić wyższe koszty.

Czy łatwo jest zamieszkać w trudnym, choć malowniczym terenie?

Działka bez dostępu do mediów będzie tańsza, ale mieszkanie w trudnym terenie bez ich kosztownego doprowadzenia – wręcz niemożliwe. W warunkach górskich dostępne mogą być działki budowlane i rekreacyjne. Nie na każdej z nich można wybudować np. dom modułowy całoroczny i mieszkać na co dzień. Utrudniona może być ponadto budowa domu na działce rolnej zlokalizowanej w górach. W niektórych przypadkach możliwe staje się wybudowanie niewielkiego domu bez pozwolenia na budowę. To z kolei może być znaczne ułatwienie dla osób zainteresowanych zamieszkaniem w trudnym, ale pięknym terenie. Choć wydaje się, że działka w górach jest trudna do zagospodarowania, wiele wynagradza widok, jaki roztacza się później z okien już stojącego na niej w stanie deweloperskim domu.

Cisza, potencjał, piękne krajobrazy, bliskość natury, otoczenie lasu i możliwość odbywania pieszych wędrówek – to główne atuty mieszkania w górach. Decydując się na przeprowadzkę, warto jednak wziąć pod uwagę również konieczność zmiany dotychczasowego trybu życia. Mieszkaniec gór podejmuje pracę zwykle w handlu i usługach (przede wszystkim turystycznych). Może mieć ponadto utrudniony dostęp do podstawowych usług w związku ze słabo rozwiniętą infrastrukturą wynikającą przede wszystkim z ukształtowania terenu.

W okolicach Tatr spotkać można ogłoszenia o sprzedaży mieszkań i domów jako nieruchomości zabytkowych. Część z nich również zlokalizowana jest na górzystym terenie. Kupno już istniejącego domu może okazać się problematyczne właśnie ze względu na jego wiekowość. Konserwatorzy zabytków nie muszą bowiem zgodzić się na wszystkie proponowane przez właściciela prace remontowo-budowlane. Częstsza jest zatem sytuacja, w której klienci z rynku wtórnego kupują jedynie działkę w górach, bez domu. Wówczas mogą samodzielnie zadecydować, jakiego rodzaju nieruchomość powstanie na ich terenie. Często korzystają również z dotacji umożliwiających finansowanie takiej inwestycji (jak m.in. Program Pierwsze Mieszkanie).

Działka w górach a sąsiedztwo wybranych parków narodowych

Działki na sprzedaż w górach mogą być zlokalizowane w pobliżu obszarów chronionych parków narodowych. Zabudowa w otulinie parku lub rezerwatu może wiązać się z pewnymi ograniczeniami. Przed zakupem działki w górach, znajdującej się w takiej lokalizacji, warto zapoznać się z restrykcjami. Niektóre wymogi mogą wręcz wykluczać na nich możliwość zabudowy jednorodzinnej. Restrykcje nie dotyczą jednak remontu ani przebudowy już istniejących budynków. Decydując się na kupno nieruchomości na działce w otulinie, można zatem dostosować ją dowolnie do własnych potrzeb – jeżeli ta nie jest zabytkowa.

Informacje tego typu potencjalny klient może znaleźć przede wszystkim w wymienionym już planie zagospodarowania przestrzennego. W urzędzie gminy dostępne jest ponadto studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego danego terenu. Status interesującej nas działki oraz dalsze plany co do jej zagospodarowania warto co jakiś czas kontrolować. Sytuacja może się zmienić, gdyż rezerwat może stopniowo zwiększać swoje terytorium, pochłaniając kolejne działki w obszar otuliny.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458