Sytuacja związana z pandemią koronawirusa bezsprzecznie wpłynęła na rosnący popyt na różnorodne nieruchomości. Za jedne z najlepiej sprzedających się w 2020 roku uznano działki budowlane i rekreacyjne. W czasach izolacji dla wielu osób priorytetem stało się posiadanie domu z ogrodem lub choćby kawałka działki, na którym można wybudować wypoczynkową altanę. Agenci nieruchomości prognozują, że zainteresowanie tego rodzaju działkami nie skończy się zbyt szybko.
Działki budowlane i rekreacyjne są obiektem pożądania wielu klientów głównie ze względu na swoją uniwersalną charakterystykę. Najczęściej chcą oni na kupowanej ziemi postawić dom całoroczny lub domek letniskowy, altanę czy garaż. Nie wszystkie budynki można jednak zlokalizować na wszystkich rodzajach działek. Oprócz wymienionych już typów, na rynku nieruchomości dostępne są również działki inwestycyjne, siedliskowe, rolne i leśne. Wedle przepisów każda z nich jest inna, a jej przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego niejednokrotnie bardzo się różni.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Plan ten powinna posiadać każda gmina. Przyjęty zostaje on bowiem na drodze uchwały rady gminy. W jego treści umieszcza się precyzyjne oznaczenia możliwości sposobu zagospodarowania każdej działki na terenie gminy. Znajdziemy w nim informacje o tym, jakie obiekty możemy wybudować na terenie danej działki. Jakiej mogą być one wysokości, jak doprowadzić do działki dojazd czy w jaki sposób przekształcić teren zielony. Co istotne, aby sprawdzić warunki zagospodarowania działki, nie potrzeba uiszczać żadnych opłat. W większości przypadków wystarczy dostęp do internetu i urządzenia mobilnego. Działki budowlane i rekreacyjne w części gmin stanowią większość obszaru poddanego planowi zagospodarowania przestrzennego.
Klasyfikację i przeznaczenie gruntu należy dokładnie sprawdzić i doprecyzować jeszcze na etapie przygotowania umowy kupna-sprzedaży nieruchomości. Dzięki temu jako klienci unikniemy niespodziewanych kosztów i rozczarowań. Przykładowo dla niektórych klientów działka bez dostępu do mediów może być nie lada utrudnieniem. Zwłaszcza jeżeli w okolicy nie znajdą oni przyłączy. Również przekwalifikowanie rodzaju działki (np. z rolnej na budowlaną) często okazuje się nie tylko kosztowne, ale wręcz niemożliwe. Jeżeli takie działanie nie jest dopuszczalne i uwzględnione w planie zagospodarowania przestrzennego obszaru gminy, klient nie może samodzielnie ingerować w rodzaj posiadanej przez siebie działki.
Działki budowlane i rekreacyjne
Działką budowlaną jest ta nieruchomość gruntowa lub działka, której wszelkie cechy (wielkość, układ, kształt, infrastruktura techniczna, droga dojazdowa) umożliwiają budowę obiektów. Musi ona jednak odbywać się zgodnie z gminnym planem zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że nawet na działce budowlanej nie zawsze możemy wybudować każdy rodzaj nieruchomości. Właściciel działki budowlanej powinien mieć zapewniony dostęp do uzbrojenia nieruchomości lub podłączenia budynku do mediów. Zależnie od oznaczeń gminy, na terenie tego rodzaju działki można postawić zabudowę mieszkaniową jedno- i wielorodzinną, zabudowania usługowe, sportowe i rekreacyjne oraz obiekty handlowe (przekraczające powierzchniowo 2000 mkw).
Idealna działka budowlana dla każdego klienta oznacza coś innego. Przy jej zakupie bierze się jednak pod uwagę stałe cechy, świadczące o jej atrakcyjności. Z pewnością należą do nich: lokalizacja, dostęp do mediów i przyłączy, dojazd, bliskość instytucji publicznych, oświatowych i handlowych.
Mianem działki rekreacyjnej określa się natomiast tereny należące do Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD). Nie stanowią wyłącznej własności nabywcy, nie można mieszkać tam stale, budować domów czy prowadzić działalności gospodarczej. Jak sama nazwa wskazuje, ich głównym celem jest dostarczenie rekreacji. Obecna sytuacja na rynku pracy, konieczność wysokiego wkładu własnego do kredytu, drożejące grunty sprawiają, że na zakup wymienionych działek decydują się zamożniejsi klienci. Nic dziwnego, jeżeli poddamy analizie ceny gruntów w miastach wojewódzkich w Polsce.
Ceny
W lutym 2021 roku przeprowadzono szczegółową analizę średnich cen ofertowych działek budowlanych i rekreacyjnych. Porównano je do cen obowiązujących na rynku nieruchomości w ubiegłym roku. Okazuje się, że średnia cena za metr kwadratowy wzrosła o 8-10%, ceny ofertowe działek budowlanych wahają się od 400 do nawet 900 zł/mkw, a działek rekreacyjnych – od 30 do 100 zł/mkw. W sezonie zakupowym (lato-jesień) dla rynku nieruchomości prognozuje się utrzymanie podanych cen, w ostatnim kwartale roku 2021 i na początku 2022 mogą one nadal wzrastać. Trend ten zatem nie ulegnie zmianie w ciągu najbliższych lat.
Przy procesie finalizacji transakcji kupna-sprzedaży każdej nieruchomości warto zastanowić się nad tym, czy istotna dla nas będzie umowa przedwstępna kupna. Podpisuje się ją zwykle w celu dokonania „rezerwacji” kupowanego obszaru lub budynku. Wiele osób inwestuje bowiem w nieruchomości przy udziale środków finansowych pochodzących z banku. Oczekując na ostateczne decyzje kredytowe, warto wziąć pod uwagę fakt rosnącego popytu na działki budowlane i stopniowo słabnącej podaży. Kredyt hipoteczny a koronawirus to bowiem główna zależność, która wpłynęła na długość oczekiwania klientów na pożyczone od banku pieniądze.