Kupno odpowiedniego miejsca, które przeznaczymy pod budowę domu, nie jest w dzisiejszych czasach łatwym zadaniem. Działki budowlane oferowane na sprzedaż są bowiem różne, a ich ceny mocno się między sobą wahają. Niełatwo jest wybrać tę najkorzystniejszą, a jednocześnie najtańszą ofertę spośród wielu innych dostępnych na rynku. Zanim jednak wpłacimy sprzedającemu pokaźną kwotę pieniędzy, warto sprawdzić wszystkie warunki panujące na działce, którą jesteśmy zainteresowani.
Działki budowlane – dobre warunki
Zanim przystąpimy do sfinalizowania tak istotnej dla nas transakcji, powinniśmy sprawdzić wiele kwestii związanych z możliwością budowy przyszłego domu na zakupionej działce. Działki budowlane są inwestycją, której nie sposób nie przemyśleć. W pierwszej kolejności upewniamy się zatem, kto jest właścicielem działki oraz czy osoba sprzedająca nam miejsce pod budowę domu jest do tego uprawniona. W następnym kroku zawsze sprawdzamy, czy hipoteki nie obciążyło żadne zadłużenie. Nikt z nas nie chce przecież razem z działką zyskać długów lub roszczeń o przeniesienie wartości. Wszystkie te informacje możemy pozyskać w Wydziale Ksiąg Wieczystych odpowiednim dla rejonu, na którym znajduje się działka. Jej właściciel powinien podać nam dokładny numer Księgi, pod którym zapisane są wszelkie informacje dotyczące interesującego nas obszaru. Dzięki temu zyskujemy pewność co do faktycznego stanu prawnego kupowanego przez nas gruntu.
Gdy jesteśmy już spokojni o kwestie formalne, musimy zastanowić się nad określeniem własnych potrzeb i oczekiwań. Warto pokusić się o pozyskanie wyrysu i wypisu z ewidencji gruntów i budynków. Dzięki temu dokumentowi zyskamy informacje o położeniu, dokładnej powierzchni działki, przebiegu granic i przeznaczeniu. Ponadto, od osoby sprzedającej działkę możemy domagać się informacji o stanie jej uzbrojenia. To on ma uświadomić nam, czy wybudowane są odpowiednie przyłącza oraz ukazać uzyskane techniczne warunki przyłączenia. Jeśli takich nie posiada – możemy zapytać tylko i wyłącznie o istniejące możliwości podłączenia działki do sieci.
Umowa przedwstępna jako gwarancja
Jeśli jesteśmy już zdecydowani na kupno działki, zawarcie finalnej umowy warto poprzedzić podpisem złożonym pod umową przedwstępną. Jest ona dla nas gwarancją rezerwacji działki przez określony czas. Dzięki temu zyskujemy określony termin, który możemy wykorzystać do upewnienia się, czy działka spełni wszystkie nasze oczekiwania. Najczęściej umowę przedwstępną zawieramy, uzależniając sfinalizowanie transakcji od otrzymanych pozwoleń i zgód. Ten rodzaj umowy możemy zawrzeć w zwykłej, niepoświadczonej formie pisemnej lub u notariusza. Dzięki temu zyskujemy dodatkową gwarancję, że sprzedaż finalnie dojdzie do skutku. W razie wycofania się sprzedawcy, swoich praw do działki budowlanej będziemy dochodzić na drodze sądowej.
W sytuacji, gdy musimy poczekać na wydanie, chociażby technicznych warunków przyłączenia, warto skorzystać z opcji umowy przedwstępnej. Nie kosztuje ona nas wiele, a sporo dzięki niej zyskujemy. Zabezpieczeniem tej umowy jest najczęściej jedynie zadatek, który stanowi do 20% wartości kupna działki. Tracimy go tylko wtedy, gdy zrezygnujemy z kupna działki budowlanej. Natomiast gdy rozmyśli się sprzedający, musi zwrócić nam aż dwukrotność zadatku. Umowa przedwstępna jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli staramy się o uzyskanie kredytu, dzięki któremu sfinansujemy kupno działki. Na decyzję kredytową również musimy poczekać, a i znalezienie najkorzystniejszej oferty kredytowej również zajmuje parę dni. W wielu przypadkach to od ilości pieniędzy uzależniamy, czy i kiedy staniemy się właścicielami działki budowlanej. Kredyt hipoteczny stanowi dla wielu osób jedyną drogę do zakupu swojego miejsca na Ziemi.
Środki finansowe
Kredyt hipoteczny jest rozwiązaniem polecanym przez doradców finansowych głównie ze względu na swoją prostotę. Stosunkowo łatwo go otrzymać, wystarczy jedynie wykazać pozytywną zdolność kredytową. W jej ocenie bank bierze pod uwagę naszą obecną sytuację finansową, warunki zatrudnienia, szacowaną wysokość posiadanego majątku. Istotna jest dla niego również nasza przeszłość kredytowa – to, czy spłacaliśmy już jakiś kredyt i nie zalegaliśmy z terminowymi wpłatami kolejnych rat.
Ze względu na fakt, że działki budowlane rzadko tracą na wartości. Zakup działki budowlanej stanowi poważną inwestycję na wiele lat. Jednocześnie, bogactwo ofert na polskim rynku gruntów sprzyja wzrostom cen za areał, co wiąże się w konsekwencji z większymi kosztami zakupu gruntu. Im bardziej atrakcyjna działka i jej położenie, tym bardziej wzrasta jej cena. Nie każdy z nas dysponuje tak dużymi kwotami pieniężnymi, by od ręki zakupić wymarzone miejsce pod budowę domu. Z oferty bankowej kredytów hipotecznych najczęściej korzystają ludzie młodzi, ale i rodziny z dziećmi. Modna obecnie tendencja do przeprowadzania się na wieś również sprzyja rozwojowi rynku gruntów. Większość osób pragnie wybudować dom w cichej i spokojnej okolicy, a to wiąże się z określonymi kosztami.