Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Indywidualne Konta Mieszkaniowe IKM. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nowym programie rządowym

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 28 lutego 2018
| 0

Program Mieszkanie dla Młodych cieszył się ogromnym zainteresowaniem przez 4 lata. Doczekał się jednak swojego zakończenia. Rząd przygotował jednak dla Polaków nową propozycję pomocy wszystkim tym, którzy snują marzenia o własnym mieszkaniu – Program Mieszkanie Plus.

Po ogromnym sukcesie program Mieszkanie dla Młodych doczekał się swojego zakończenia. Od 2014 roku młodzi Polacy mogli bowiem ubiegać się o dofinansowania wkładu własnego, co z pewnością wielu osobom pozwoliło na kupno własnego mieszkania. Program Mieszkanie dla Młodych musiał się jednak kiedyś skończyć. Jednak deficyt mieszkaniowy w Polsce nadal jest spory. Dlatego też rząd zaproponował nową formę pomocy w postaci programu Mieszkanie Plus. Jego celem jest wybudowanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności. Rząd planuje wybudować aż 3 miliony mieszkań w ciągu najbliższych 10 lat.

Program Mieszkanie plus opiera się na trzech filarach:

  1. Narodowy Fundusz Mieszkaniowy
  2. Wsparcie budownictwa społecznego i spółdzielczego
  3. Indywidualne Konta Mieszkaniowe IKM.

Warunki IKM są bardzo zachęcające. Czy osiągną jednak taki sukces jak program Mieszkanie dla Młodych? Wkrótce się okaże. Tymczasem skupmy się właśnie na trzecim filarze.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe – o co chodzi?

Indywidualne Konta Mieszkaniowe to jeden z trzech wspomnianych wyżej filarów programu Mieszkanie Plus. Ma on na calu zwiększyć dostępność mieszkań i poprawić ich stan techniczny dzięki pomocy w zgromadzeniu środków pieniężnych. Indywidualne Konta Mieszkaniowe pozwolą na zakup mieszkania osobom, których zdolność kredytowa nie pozwala obecnie na kupno własnego mieszkania.

Osoby, które wezmą udział w programie Mieszkanie Plus i zdecydują się na regularne gromadzenie oszczędności na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych, będą otrzymywać premie. Natomiast dla uczestników, którzy spełnią pewne kryteria dochodowe i rodzinne, przewiduje się dodatkowe wsparcie.

Warto także wspomnieć, że środków oszczędzanych na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych nie będzie obejmować podatek dochodowy od zysków kapitałowych, czyli podatek Belki. Uczestnicy zaoszczędzą więc dodatkowo aż 19% od zgromadzonej kwoty. Możliwe jednak, że rząd wprowadzi maksymalną stawkę oszczędzania oraz wysokość premii. Natomiast minimalny czas oszczędzania ma wynosić 5 lat lub 12 miesięcy w przypadku przystąpienia do programu Mieszkanie Plus, lub innego programu społecznego budownictwa. Po tym okresie będzie można wypłacić gotówkę wraz z premią. Zebraną kwotę będzie można oczywiście wypłacić wcześniej, jednak w tym wypadku trzeba będzie zwrócić premie. Uczestnicy nie będą za to musieli martwić się minimalnym progiem oszczędności.

Dla kogo Indywidualne Konta Mieszkaniowe?

Założenia Indywidualnych Kont Mieszkaniowych nie przewidują limitów dochodowych, czy jak to było w przypadku programu Mieszkanie dla Młodych, limitów wiekowych. Zatem skorzystać z programu może każda osoba, która postanowi oszczędzać na kupno własnego mieszkania. Uprawnienia do dopłat mają jednak osoby będące w trudnej sytuacji życiowej, kupujące pierwszą nieruchomość, rodzony z dziećmi i osoby młode. Środki z IKM można przeznaczyć na zakup mieszkania, domu lub działki oraz budowę domu czy wkład własny.

Premia – o jakich kwotach mowa?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa jest obecnie w trakcie rozmów w sprawie parametrów finansowych oraz rozwiązań. Zatem na razie nie ma mowy o konkretnym stwierdzeniu wysokości premii. Wiadomo jedynie, że całkowita kwota przeznaczona na premie w ramach regularnego oszczędzania na IKM to 200 mln w 2019 roku, 400 mln w 2020 r., 600 mln w 2021 r., 800 mln w 2022 r. oraz 1 mld złotych od 2023 roku. Wiele wskazuje na to, że kwota ta będzie stale rosła.

Na co przeznaczyć premię?

Uczestnicy projektu za oszczędzone środki będą mogli:

  • zakupić działkę budowlaną pod budowę domu jednorodzinnego;
  • zakupić dom lub mieszkanie zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym;
  • wykupić spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej;
  • wybudować dom jednorodzinny;
  • opłacić wkład własny przy kredycie na zakup mieszkania czy budowę domu jednorodzinnego;
  • opłacić wkład mieszkaniowy na uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego;
  • opłacić partycypację potrzebną do uzyskania lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego;
  • przebudować, rozbudować lub nadbudować nieruchomość;
  • wykończyć nieruchomość, przeprowadzić remont lub modernizację.

Ponadto przewiduje się dodatkowe preferencje dla osób, które będą chciały zmienić źródło ciepła np. wymienić stary piec węglowy na bardziej ekologiczny.

Obiecujący projekt

Indywidualne Konta Mieszkaniowe wydają się bardzo ciekawym dopełnieniem programu Mieszkanie Plus. Możliwość otrzymywania premii za regularne oszczędzanie na cele mieszkaniowe w połączeniu z możliwością wynajęcia taniego mieszkania z opcją dojścia do własności to bardzo dobra alternatywa dla zakończonego już programu Mieszkanie dla Młodych. Na razie jednak musimy zaczekać, aż ukaże się będąca nadal tematem dyskusji i ustaleń ustawa o IKM, która rozwiąże wszystkie sporne kwestie. Być może w międzyczasie powstaną już pierwsze tanie mieszkania.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458