Zakup nieruchomości stanowi jedną z największych inwestycji w życiu większości Polaków. Nic więc dziwnego w tym, że chcemy, by proces ten przebiegł pomyślnie i bez żadnych przykrych niespodzianek. Choć nie istnieje jeden uniwersalny poradnik, traktujący o tym, jak kupić dom, potencjalny nabywca powinien stosować się do kilku zasad i wytycznych, by zadbać o pełne bezpieczeństwo transakcji. Konieczne jest zatem skontrolowanie formy prawnej domu i działki, na której znajduje się nieruchomość, wzmianek w księdze wieczystej czy regulacji stanu majątkowego i zadłużenia. Liczy się również rodzaj działki, jej przeznaczenie oraz to, czy dom pochodzi z rynku wtórnego, czy od dewelopera. Efektywne poszukiwanie domu pozwala znacznie ograniczyć koszty związane z organizacją procesu zakupu. W celu jego optymalizacji warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Zanim zaczniemy się zastanawiać nad tym, jak kupić dom, warto określić szczegółowo kalkulację możliwych wydatków. Dzięki temu zyskujemy szeroki ogląd na posiadane przez nas środki finansowe. Możemy określić, ile i na co jesteśmy w stanie wydać. Na początek warto zatem zainteresować się usługami doradców kredytowych i ofertami banków, dotyczących udzielania kredytów hipotecznych. Krok ten pomijamy bowiem wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy gotowi kupić nieruchomość za gotówkę, którą już posiadamy. Zakup domu wymaga również zaznajomienia się z kwestiami prawnymi, administracyjnymi i technicznymi, dotyczącymi nieruchomości. Niemal każdy szczegół należy sprawdzić, niekoniecznie samodzielnie – można bowiem skorzystać z profesjonalnego wsparcia doradców i pośredników.
Doradca kredytowy i bank
Wielu inwestorów prywatnych zastanawia się nad tym, jak kupić dom, jeżeli nie posiadają oni odpowiedniej ilości własnej gotówki. Najłatwiejszym i najbardziej dostępnym obecnie rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości, jakie daje oferowany przez banki kredyt hipoteczny. Nieistotne, czy interesuje nas dom na wynajem jako źródła dodatkowego dochodu, czy samodzielnie chcemy w nim zamieszkać – pożyczka bankowa stanowi najczęściej wybierane rozwiązanie.
Doradca kredytowy pomaga klientom porównać oferty poszczególnych banków i wybrać najkorzystniejszą z nich. Pomaga usystematyzować wszystkie zawiłości umów kredytowych. W pierwszej kolejności po pożyczkę warto zgłosić się do banku, w którym już posiadamy konto bankowe lub lokatę. Posiada on wgląd w historię konta i osądza o zdolności kredytowej. Ostateczne złożenie wniosku w kilku placówkach, daje większe prawdopodobieństwo otrzymania kredytu. Różne banki także w różny sposób obliczają zdolność kredytową.
Jak kupić dom? – rynek wtórny
Rozgrzany rynek mieszkaniowy 2021 roku spowodował wzrost popytu na domy pochodzące z rynku wtórnego. To wciąż popularne wśród nabywców rozwiązanie, mimo że niesie ze sobą całkowicie odmienne ryzyko niż zakup domu od dewelopera. Nie dotknie nas tutaj co prawda ewentualny upadek działalności dewelopera czy zmiana terminu zakończenia inwestycji. Najczęściej jednak klienci obawiają się przeszacowania wartości kupowanej nieruchomości, uciążliwości okolicy oraz stanu nieruchomości.
Kupując dom używany, przeniesienie jego własności następuje wraz z momentem podpisania umowy w formie aktu notarialnego. Obowiązki wynikające z faktu posiadania domu jednorodzinnego spoczywają tu wyłącznie na nabywcy. Powinien on zatem m.in. opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, przeprowadzić odpowiednie zgłoszenia, niezbędne remonty i prace naprawcze. Przed zakupem domu należy zatem dokładnie obejrzeć jego stan techniczny i sprawdzić zgodność projektu z ostateczną realizacją. Kontroli powinniśmy poddać stan więźby dachowej i pokrycia dachowego, konstrukcji nośnej budynku, instalacji elektrycznej, grzewczej, wodociągowo-kanalizacyjnej, okien i podłogi. Na oglądanie nieruchomości można wybrać się z fachowcem budowlanym. Będzie on w stanie dokładnie ocenić obiekt, koszty remontu czy naprawy usterek. Warto również dopilnować obustronnego porozumienia stron transakcji i podpisać umowę przedwstępną kupna domu, stanowiącą pewien rodzaj rezerwacji obiektu.
Jak kupić dom od dewelopera?
Aby bezpiecznie i atrakcyjnie zakupić dom pochodzący z rynku pierwotnego, należy przede wszystkim dokładnie przeanalizować całość inwestycji oraz rzetelność i wiarygodność samego dewelopera. W tym celu warto zapoznać się z zakończonymi przez niego inwestycjami i ich przebiegiem. Opinii na jego temat można zasięgnąć przede wszystkim w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Polskiej Wywiadowni Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Polskim Związku Firm Deweloperskich.
Przez deweloperów obsługiwany jest zarówno rynek domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych oraz nieruchomości o charakterze usługowym, użytkowym. Kupując dom od branżowego przedstawiciela, cena powinna obejmować również takie usługi jak przeniesienie własności domu, działki, ewentualnego dostępu do części wspólnych nieruchomości i do drogi na nabywcę. Warto również spróbować swoich sił w negocjacjach. Często bowiem cena ofertowa a cena transakcyjna nieruchomości różnią się od siebie nawet o 10%. To kwota stanowiąca dużą część oszczędności, jakie można przeznaczyć na urządzenie własnego M.
Jak kupić dom od dewelopera? Wszystkie informacje należy przede wszystkim potwierdzić i zapisać w umowie deweloperskiej. Reguluje ona obowiązki, których powinien dopełnić deweloper. Dotyczą one przede wszystkim przedstawienia kupującemu informacyjnego prospektu, wyposażenia technicznego nieruchomości, a także karty standardów materiałowych. Koniecznie w zapisie umowy powinny znaleźć się dane stron transakcji, dokładny opis domu wraz z metrażem i układem powierzchni, wykaz użytych do budowy materiałów, czas realizacji, termin podpisania umowy notarialnej oraz cena zakupu domu. Za nieruchomość z rynku pierwotnego płaci się zazwyczaj jeszcze w czasie realizowania inwestycji. W celu zabezpieczenia swojego mienia można ponadto sporządzić i podpisać stosowną umowę rezerwacyjną.
Jakie dokumenty należy sprawdzić?
Bez względu na to, czy decydujemy na zakup domu z rynku pierwotnego, czy wtórnego, koniecznie powinniśmy dokładnie skontrolować jego stan prawny. Podstawowym źródłem wiedzy na ten temat powinny być dla nas zapisy umieszczone w księdze wieczystej, sporządzonej dla danej nieruchomości. W jej pierwszym dziale zamieszczony jest dokładny opis budynku, jego lokalizacja, powierzchnia, numery działek i spis pomieszczeń. Dział drugi zawiera dane aktualnego właściciela nieruchomości, trzeci – informacje o prawach osób trzecich do nieruchomości, a czwarty – o obciążeniu hipotecznym.
Oprócz sprawdzenia rodzaju działki, na której znajduje się nasz potencjalny dom, należy również zwrócić uwagę na przeznaczenie działek okolicznych. Dane te zweryfikujemy dokładnie wyłącznie na podstawie informacji, które zawarto w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Nie każdy rodzaj działki może nabyć każdy inwestor, podobnie jak nie na każdym gruncie może stać dom.