„Ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?”. To zdanie znienawidzone przez osoby, które na co dzień zawierają wiele transakcji. Wyceniając produkt czy usługę, często uważamy, że zawarliśmy w niej wszelkie koszty i nie dopuszczamy do nawet niewielkich jej zmian. Negocjacje są natomiast nieodłącznym elementem zawieranych interesów. Nie każde jednak powinny przebiegać tak samo. Czy możliwe jest skuteczne obniżenie ceny domu lub mieszkania? Dziś podpowiadamy, jak negocjować cenę mieszkania, aby dojść do kompromisu.
Konkretne argumenty, realne propozycje, a wreszcie kompromis – to główne komponenty trudnej sztuki negocjacji. Zabieg ten jest tym bardziej utrudniony, im bardziej kosztowny jest przedmiot czy usługa, o których kupno zabiegamy. Musimy trzymać nerwy na wodzy, nietrudno bowiem zrezygnować z negocjacji nawet w ostatniej chwili. Zatem jak negocjować cenę mieszkania ze zdecydowanym kontrahentem?
Wysokie i niskie ceny
Mieszkania na sprzedaż dostępne są bez ograniczeń na polskim rynku nieruchomości. Rzeczywistość sprawia, że coraz więcej osób inwestuje swoje pieniądze w mieszkania, które następnie wynajmuje lub sprzedaje. Nieruchomość jest o tyle dobrą inwestycją, że jej wartość z reguły pnie się mocno w górę. Rzadko możemy na niej stracić duże sumy pieniędzy.
Ceny mieszkań nie zawsze są wysokie, chociaż takie mogą skutecznie zniechęcić potencjalnego nabywcę do finalizacji transakcji. Wartość własnego M waha się na rynku nieruchomości i zależy od kilku czynników. Decydującymi są przede wszystkim: metraż, lokalizacja, udogodnienia, stan mieszkania. Ceny mieszkań rosną również proporcjonalnie do cen gruntów oraz materiałów budowlanych. Wszystkie z nich są bowiem wykorzystywane w procesie budowy nowych mieszkań, o czym nigdy nie zapominają deweloperzy.
Zbyt wysoka cena ofertowa może być utrapieniem sprzedającego. Zwykle bywa bowiem tak, że zależy mu na czasie i chce on jak najszybciej sprzedać mieszkanie. Opierając się przy swojej cenie, może stracić wielu potencjalnych klientów. Bezpieczna negocjacja ceny umożliwia obydwu stronom dojście do porozumienia i zakończenie transakcji.
Jak negocjować cenę mieszkania lub domu?
Ponieważ ceny nieruchomości w 2019 roku mają tendencję wzrostową, warto zastanowić się nad możliwymi strategiami negocjacji. O tym, jak negocjować cenę mieszkania powinniśmy się zastanowić jeszcze przed jego poszukiwaniem. W trakcie przeglądania wielu ofert możemy bowiem trafić na takie, które łatwo będzie poddać negocjacji.
Są to przede wszystkim te oferty, które widnieją na tablicach ogłoszeń już dłuższy czas, znikają po to, by wkrótce pojawić się ponownie lub często zmieniana jest ich cena. Do negocjacji przystępujemy pozytywnie nastawieni, z opanowaniem wyłączając emocje. Nie powinniśmy pokazywać po sobie, że bardzo zależy nam na kupnie tego, a nie innego mieszkania.
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek negocjacje, powinniśmy zebrać kilka rzeczowych i poważnych argumentów. Nie bez znaczenia jest tu znajomość rynku nieruchomości, porównanie cen podobnych mieszkań o zbliżonej lokalizacji i wyglądzie. Ponadto warto dostrzec braki naszego potencjalnego nowego mieszkania. Mogą być nimi między innymi: zbyt duża odległość do komunikacji miejskiej, miejsca pracy, centrum, zły dojazd, brak windy, niekorzystny widok, mała dostępność miejsc parkingowych czy nawet wysokość czynszu. Nieznajomość oferty oraz rynku może skutecznie zamknąć nam drogę do negocjacji.
Żelazne zasady negocjacji
Negocjując cenę mieszkania, musimy zachować równowagę i kierować się zasadą złotego środka. Nie powinniśmy zbyt szybko rezygnować z własnych postanowień, nie możemy się jednak również przy nich upierać. Popularna karta przetargowa, jaką jeszcze do niedawna było dla takich negocjacji inne mieszkanie, również nie zawsze działa. Może bowiem okazać się, że trafił nam się sprzedawca, któremu bardziej niż na szybkiej sprzedaży mieszkania zależy na stanie własnego portfela. W takim przypadku niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe będzie osiągnięcie kompromisu.
Warto również wziąć pod uwagę inne cele negocjacji niż jedynie obniżkę kosztów kupna mieszkania. Jeśli nie dojdziemy do kompromisu w tej kwestii, możemy zaproponować inne rozwiązania. Dzięki temu często udaje się uzyskać dogodne rozratowanie płatności, komórkę lokatorską, zarezerwowane miejsce parkingowe czy nawet piwnicę.
Finalizacja transakcji
Jak negocjować cenę mieszkania? Przede wszystkim bez pośpiechu i z poszanowaniem praw obu stron, które mają zawrzeć transakcję. Tak samo należy postępować, podpisując umowę kupna-sprzedaży.
Kupno mieszkania poniżej ceny rynkowej to nie mrzonki. Cena ofertowa to tylko preferencja sprzedającego. Na rynku pierwotnym najczęściej wynegocjujemy 4% zniżki, podczas gdy na rynku wtórnym wartość ta sięga nawet 10%. Szczegóły dokonania transakcji, głównie wysokość zniżki nie muszą być ujęte w treści umowy. Jeżeli negocjacje nie powiodą się, pamiętajmy o możliwościach, jakie dają nam banki oferujące kredyt hipoteczny.