Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Jak sprzedać działkę? Wszystko na temat sprzedaży nieruchomości gruntowych

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 23 kwietnia 2021
| 0

Zastanawiając się nad tym, jak sprzedać działkę budowlaną, należy odpowiedzieć na pytanie: na czym mi zależy? Na zysku, pozbyciu się gruntu, przeniesieniu własności? Zdecydowana większość sprzedających pragnie jak najszybciej zamienić grunt na gotówkę. Nielicznych interesuje, kto stanie się nowym właścicielem ich działki. Niektórzy marzą o tym, by ich grunt stał się miejscem wykonania wymarzonego projektu domu kupca.

Niezależnie od pobudek, należy również zastanowić się, jak sprzedać działkę, by transakcja był legalna, skuteczna i zadowalająca dla obu stron? Najlepiej podzielić cały proces sprzedaży na kilka etapów, skupić się na zaletach działki i dopełnić wszelkich wymaganych formalności. Warto również skorzystać z pomocy specjalistów branżowych.

Jak sprzedać działkę budowlaną? Znajdź jej atuty

Cena działki budowlanej uzależniona jest od jej parametrów: wielkości, lokalizacji, kształtu i wielkości, uzbrojenia terenu, dostępności, sąsiedztwa. Wszystkie z tych czynników mogą zatem stać się zarówno wadą, jak i atutem sprzedawanej nieruchomości. Jak sprzedać działkę budowlaną, by nie stracić na transakcji a zyskać (a więc zrobić to skutecznie)? Wystarczy znaleźć największe zalety przedmiotu transakcji.

W przygotowaniu dobrej oferty nieoceniona jest pomoc profesjonalisty. W tym przypadku jest to zwykle rzeczoznawca majątkowy, w którego zakresie obowiązków leży m.in. profesjonalna wycena nieruchomości. Dzięki niej dowiemy się, ile warta jest działka i w jaki sposób najlepiej ją zareklamować. Nie zawsze duża działka cieszy się zainteresowaniem. Wielkość gruntu uzależniona jest od preferencji kupca. Inna będzie interesowała dewelopera, inna inwestora indywidualnego. W dobrze przygotowanej ofercie kupna-sprzedaży każdy znajdzie działkę swoich marzeń.

Mieszkanie od dewelopera zwykle powstaje na gruncie mającym powyżej 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Dla inwestora, który planuje budowę domu, wystarczająca może być działka wielkości kilkuset metrów kwadratowych. Dlatego też już przed rozpoczęciem działań związanych ze sprzedażą działki warto zastanowić się, do jakiej grupy odbiorców planujemy dotrzeć z treścią przygotowywanego ogłoszenia.

Negocjacje

Negocjacje są nieodłącznym elementem zawierania niemal każdej umowy. Umiejętność rzeczowego argumentowania własnych racji jest kluczowa w finalizacji zdecydowanej większości transakcji. Najważniejszym elementem negocjacji jest oczywiście cena działki budowlanej. Przed rozmową z potencjalnym kupcem warto zastanowić się, na jakie „widełki” cenowe jesteśmy w stanie sobie pozwolić podczas negocjacji. Czasami bywa i tak, że sprzedający celowo zawyżają wartość swoich nieruchomości, by stopniowo móc zniżyć cenę do rynkowej wartości. Nie jest to działanie bezwzględnie nieetyczne, ale nie pochwala się go w środowisku rynku obrotu nieruchomościami.

Etapy sprzedaży

Pierwszym etapem sprzedaży gruntu powinno być zgromadzenie niezbędnej dokumentacji opisującej przedmiot sprzedaży. Warto zadbać o stan prawny nieruchomości, spłacić wszelkie zobowiązania, skontrolować wpisy w księgach wieczystych. Następnie konieczne staje się wycenienie nieruchomości. W tym celu sprzedający często radzą się rzeczoznawców, których wiedza pozwala na szybkie i, co najważniejsze, faktyczne określenie wartości sprzedawanej działki. Dzięki temu możliwe staje się ustalenie minimalnej ceny sprzedaży. Pamiętać jednak musimy, że cena ofertowa może się różnić od ceny sprzedażowej. Zwłaszcza jeśli umożliwimy ich negocjacje.

Konieczne jest również zadbanie o promocję oferty. Chodzi tu nie tylko o dobre opisanie sprzedawanej nieruchomości. Warto zastanowić się, na jakich portalach umieścić ofertę sprzedażową. Nie zawsze trafny okazuje się wybór tych najbardziej poczytnych. Czasami warto trafić w niszę. Finalnym etapem każdej transakcji powinno być spisanie umowy w formie aktu notarialnego. W tym celu należy skontaktować się z notariuszem, który dopełni wszelkich formalności, z uregulowaniem kwestii podatkowych włącznie.

Nie zawsze liczy się czas

Choć inwestowanie w nieruchomości nie jest już tak łatwe, jak jeszcze kilka lat temu, nadal cieszy się popularnością. Działki budowlane, domy i mieszkania traktowane są wciąż jak dobre lokaty na przyszłość. Samodzielna sprzedaż nieruchomości rządzi się swoimi prawami. Niektórzy sprzedający spieszą się z finalizacją transakcji i nie czekają na atrakcyjne oferty kupna. Boją się „zamrożenia” pieniędzy, zwłaszcza jeśli sprzedaż dotyczy działki w mało atrakcyjnej lokalizacji.

Najczęściej działki budowlane kupują te osoby, które są zdecydowane i gotowe na rozpoczęcie budowy domu w ciągu najbliższych dwóch lat. Zmniejsza się zatem liczba osób chcących kupić ziemię z zamiarem rozpoczęcia budowy w kilkuletniej perspektywie. Do zmiany tej sytuacji prowadzi rosnące zainteresowanie finansowaniem kupna środkami finansowymi pochodzącymi z banku. Mimo pandemii koronawirusa kredyt hipoteczny nadal cieszy się popularnością. Co więcej, jest coraz tańszy, ale obecnie trudniej go otrzymać.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458