Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Koszty utrzymania mieszkania – jak je zmniejszyć?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 25 stycznia 2024
| 0

Niemal dla każdego gospodarstwa domowego koszty utrzymania mieszkania są znaczącym wydatkiem, stanowiącym większą część pieniędzy wydawanych co miesiąc. Dwucyfrowa inflacja nie ułatwia naszej rzeczywistości, niosąc za sobą podwyżki cen energii i innych mediów wykorzystywanych na co dzień w gospodarstwie. Większość z nas coraz uważniej wydaje zatem własne pieniądze, zastanawiając się nad tym, gdzie można zaoszczędzić przynajmniej ich część. Na możliwość obniżenia kosztów urządzenia i utrzymania mieszkania warto zwracać uwagę już na etapie jego kupna lub wynajmu. W trakcie wizyty u dewelopera, właściciela nieruchomości lub wynajmującego warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które wpłyną na wysokość naszych cyklicznych rachunków.

Koszty utrzymania mieszkania można w najskuteczniejszy sposób zmniejszyć poprzez dbałość o codzienne użytkowanie mediów w sposób oszczędny. Takie działanie korzystnie wpływa nie tylko na zawartość naszego portfela, ale również na ogólny stan środowiska naturalnego. Zadbanie o dobre nawyki to podstawa oszczędności pieniędzy przeznaczanych na miesięczne rachunki wynikające z prowadzenia i wyposażenia mieszkania. Niskie koszty użytkowania mieszkania to zaleta przede wszystkim tych nieruchomości, które tworzone są jako część deweloperskiego kompleksu. Udogodnienia na osiedlach i nowoczesne rozwiązania technologii budownictwa pozwalają na prowadzenie zdrowego i oszczędnego trybu życia.

Utrzymanie i wyposażenie mieszkania – różnorodne opłaty i koszty. Ile kosztuje utrzymanie mieszkania w Polsce?

Na czynsz płacony za mieszkanie własnościowe składa się wiele różnorodnych opłat decydujących o jego ostatecznej wysokości. Niektóre z nich są stałe, inne mają charakter zmienny. Mogą być bowiem rozliczane według zużycia, np. mediów. Co więcej, część z nich oblicza się na podstawie przelicznika na metr kwadratowy nieruchomości. Inne zależą od liczby osób zamieszkujących mieszkanie. Zwykle koszty utrzymania mieszkania zawarte w czynszu to: opłaty administracyjne, usługi związane z domem, fundusz remontowy, wywóz śmieci, koszty utrzymania części wspólnych budynku, zaliczki na opłaty za zużycie wody i ogrzewania.

Wysokość opłat uiszczanych za mieszkanie własnościowe zależy od wielu różnorodnych czynników. Wśród nich wymienia się przede wszystkim gospodarność osób zarządzających mieszkaniami i lokalizację nieruchomości. Koszty utrzymania mieszkania to również opłaty za sprzątanie klatki schodowej, podwórka, piwnic oraz utrzymanie zieleni. Opłaty będą wyższe również w przypadku, gdy w budynku zamontowano monitoring lub jest on ochraniany przez zewnętrzną firmę ochroniarską.

Dane statystyczne za rok 2023 pokazują, że średnia stawka czynszu w Warszawie wynosiła 10,5 zł/m2. Średni czynsz w stolicy, opłacany za standardowej wielkości mieszkanie (ok. 60 m2), wynosi zatem nieco ponad 600 zł. To opłata wpłacana do spółdzielni lub dla zarządcy budynku. Doliczając do niej opłaty według zużycia energii elektrycznej, gazu i wody, szacuje się, że utrzymanie własnego mieszkania kosztuje w tym przypadku ok. 1000 zł. Jak wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane GUS wynika, że miesięczne wydatki na utrzymanie mieszkania w końcówce 2023 r. mogły sięgać nawet 1300 zł.

Jak obniżyć koszty utrzymania mieszkania?

Czy statystyczna rodzina ma szansę obniżyć koszty utrzymania mieszkania bez rezygnacji z realizacji podstawowych potrzeb i obniżenia własnych standardów mieszkaniowych? W dobie dwucyfrowej dynamiki podwyżek podstawową metodą na oszczędzenie pieniędzy wydawanych na utrzymanie mieszkania jest oszczędność energii elektrycznej, wody i ogrzewania. Oszczędzanie energii elektrycznej najskuteczniejsze jest wówczas, gdy w mieszkaniu stosujemy żarówki ledowe oraz energooszczędne sprzęty gospodarstwa domowego. Niski pobór mocy pralki, lodówki czy zmywarki sprzyja ograniczeniu zużycia zarówno energii elektrycznej, jak i wody. Informacje o klasie energetycznej znajdują się na etykiecie.

Bardziej ekonomiczny jest szybki prysznic niż długa kąpiel, korzystanie z ekologicznego trybu prania, mycie naczyń w zmywarce niż w zlewie. Oszczędna okazuje się nawet spłuczka z podwójnym przyciskiem, dzięki któremu możliwe staje się dozowanie zużycia wody podczas spłukiwania toalety. Gdy rozpoczyna się sezon grzewczy w mieszkaniu, konieczne jest ponadto racjonalne zarządzanie ogrzewaniem. Termostaty na grzejnikach lub nowoczesne sterowniki pozwalają utrzymywać optymalną temperaturę powietrza we wszystkich pomieszczeniach mieszkania rozkładowego. Można nimi ponadto sterować podczas wietrzenia pomieszczeń, co zwiększa ekologiczność działań mieszkańców.

Atutem jest posiadanie mieszkania energooszczędnego, czyli takiego, w którym zastosowano nowoczesne rozwiązania, ekologiczne i przyjazne środowisku naturalnemu. Zmniejszają koszty rachunków, nie wpływając jednocześnie negatywnie na komfort życia.

Na czym z kolei nie jesteśmy w stanie zaoszczędzić? Z pewnością stałe opłaty wpłacane na rzecz spółdzielni lub zarządcy nie ulegają obniżkom, a wręcz przeciwnie. Podobnie jest w przypadku stawek najmu mieszkań. Rosnące koszty utrzymania mieszkania są więc szczególnie odczuwalne dla tych, którzy nie posiadają nieruchomości na własność i co miesiąc opłacają czynsz za najem mieszkania. W ciągu roku wydatki te poszły w górę nawet o 30%. Droższe jest ponadto mieszkanie w trudnym terenie, które wymaga codziennych dojazdów.

Koszty utrzymania mieszkania a opłaty za części wspólne budynków

Poszukując mieszkania na sprzedaż, wynajem lub chcąc skorzystać z rządowych programów dopłat (np. Program Mieszkanie na start), warto wziąć pod uwagę wiele okoliczności i warunków, w jakich ewentualnie przyjdzie nam spędzać codzienność. Nie bez znaczenia jest również polityka zarządzania oraz utrzymywania tzw. przestrzeni wspólnej i budynków wspólnych nieruchomości. Energia, za którą płacą mieszkańcy, zużywa się bowiem również na klatkach schodowych, w piwnicach, garażach i pomieszczeniach technicznych. Deweloperzy coraz częściej dbają o kieszenie swoich klientów, wprowadzając nowoczesne rozwiązania ekonomiczne. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim energooszczędne oświetlenie LED, instalację paneli fotowoltaicznych na dachach budynków. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii wpływa na obniżenie opłat czynszowych, ponoszonych przez mieszkańców budynku.

Inflacja w Polsce a podwyżki opłat

Większość Polaków mieszka w nieruchomościach, których są właścicielami. Inni to najemcy, których czynsz w ostatnich 12 miesiącach wzrósł przeciętnie nawet o 30%. Co dziesiąty Polak to najemca, który korzysta z mieszkań o obniżonej stawce czynszu (np. komunalnych, zakładowych czy TBS-ów). Przedstawione powyżej dane pomijają sytuację osób spłacających kredyty mieszkaniowe. Warto również zaznaczyć, że przedstawione wartości pokazują ceny usług i produktów składających się na łączny koszt utrzymania domu.

Koszty utrzymania i prowadzenia domu uzależnione są również od czynników zewnętrznych. Wśród nich szczególną uwagę należy poświęcić ogólnym warunkom społeczno-gospodarczym panującym w danym kraju. Wzrastające koszty utrzymania mieszkania to również zasługa drożejących nośników energii. Pod pojęciem opału rozumie się zarówno ten w postaci stałej (węgiel), jak i płynnej (olej). Weryfikacja i szacunki wartości usług składających się na koszty utrzymania mieszkania sugerują, że w najbliższej przyszłości podwyżki za mieszkanie nas nie opuszczą.

To, ile statystyczna rodzina wydaje na utrzymanie i wyposażenie swojego mieszkania, zależy również od ogólnych cen produktów dostępnych w sklepach. Rok temu byliśmy świadkami gwałtownego wzrostu cen produktów codziennego użytku, w tym również żywności. Do kosztów prowadzenia i wyposażenia domu zaliczyć powinniśmy zatem również używane środki czystości, czy też konieczne wyposażenie dodatkowe sprzętów AGD. Obecnie mamy do czynienia z mniejszą procentową dynamiką zmian, co zauważalne jest przede wszystkim podczas codziennych zakupów. W sklepach czy punktach usługowych podwyżki będą rzadsze lub mniej odczuwalne, co nie gwarantuje nam braku podwyżek czynszu czy innych opłat emisyjnych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458