Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Kredyt hipoteczny – sytuacja na rynku w czerwcu 2019 roku

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 12 czerwca 2019
| 1

Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego powinna być dokładnie przemyślana i przeanalizowana. Kredyt hipoteczny, a zwłaszcza jego pozyskanie, jest jedną z najważniejszych decyzji, która ma najczęściej decydujący wpływ na rozpoczęcie planowanych inwestycji. Inwestycją tą jest w większości przypadków własny dom lub mieszkanie. Podpowiadamy jak odnaleźć się w sytuacji na rynku kredytów hipotecznych w czerwcu tego roku.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest jednym z najpowszechniejszych sposobów na sfinansowanie kupna mieszkania/domu lub jego budowy. Ponieważ coraz częściej wybierają go osoby, które nie posiadają odpowiednich środków finansowych, by zrealizować planowaną inwestycję, na rynku obecna jest coraz szersza gama ofert.

Cechą specyficzną kredytu hipotecznego jest konieczność wykonania tak zwanego zabezpieczenia. Zabezpieczeniem tym nazywamy hipotekę wpisaną w księdze wieczystej finansowanej inwestycji. W przypadku sprzedaży nieruchomości hipoteka gwarantuje bankowi, w którym zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny, pierwszeństwo pozyskania środków pieniężnych. Jednocześnie, przy dokonaniu wpisu w księdze wieczystej, właściciel nie ma ograniczanych praw do dysponowania i korzystania z inwestycji. Hipoteka stanowi jedynie zabezpieczenie pieniężne dla banku, który niejako sfinansował realizację inwestycji.

Oferta kredytów hipotecznych

Różnorodność i wielość banków obecnych na polskim rynku sprawia, że trudno nam obecnie znaleźć najlepszą ofertę kredytową w krótkim czasie. Często zbyt pochopna decyzja może okazać się nieprzyjemna w skutkach. W związku z tym, na polskim rynku powstaje coraz więcej usług typu kalkulator hipoteczny lub ranking kredytów hipotecznych. Ich pogłębiona analiza pomaga podjąć odpowiednią decyzję, która przybliży nas do realizacji marzeń.

Zanim przystąpimy do transakcji, warto zastanowić się i przeanalizować, który z banków oferuje obecnie najtańszy z kredytów hipotecznych. Przy tej analizie powinniśmy wziąć pod uwagę wysokość kredytu, ewentualny wkład własny, wysokość proponowanych rat oraz oprocentowanie.

Według rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego wysokość wkładu własnego przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego powinna wynosić około 20% wartości inwestycji. Oczywistym jest jednak, że starając się o kredyt, możemy otrzymać go również w przypadku deklaracji niższej wartości wkładu własnego, jednak tylko w niektórych przypadkach i w wybranych bankach. Marża nakładana przez banki dla kredytów hipotecznych od końca 2017 roku pozostaje stabilna na poziomie około 2%. Liczne są również oferty promocyjne, obejmujące rekordowo niskie marże dla kredytów hipotecznych zaciąganych np. w mBanku czy ING Banku Śląskim. Oferty dobierane są jednak indywidualnie do potrzeb i możliwości każdego z klientów.

W maju 2019 roku stopa procentowa NBP wynosi 1,50%, a stopa WIBOR 3M – 1,72%. Jest ona na tyle istotna dla kredytobiorców, że to na jej podstawie ustalane są oprocentowania kredytów hipotecznych. Minimalny spadek inflacji zaobserwowany jednak w kwietniu 2019 może spowodować odczuwalny wzrost wartości stóp procentowych. Pociąga to za sobą zatem podwyżkę oprocentowania, zwiększenia wysokości rat oraz kosztów odsetkowych kredytu hipotecznego.

Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny

Rosnące ceny mieszkań oraz wykonania budowy własnego domu skłaniają klientów do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Jak to zrobić? Do realizacji tego planu niezbędne jest określenie posiadanej przez nas zdolności kredytowej. Dopiero na jej podstawie bank może przyznać nam środki pieniężne na sfinansowanie inwestycji. Kliknij tutaj aby sprawdzić klika istotnych wskazówek jak zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Zdolność kredytowa zależy przede wszystkim od naszej aktualnej sytuacji na rynku pracy. Na jej określenie wpływa wiele czynników – wysokość wynagrodzenia, rodzaj stosunku pracy, w którym pozostajemy, starając się o kredyt hipoteczny. Oprócz naszego dochodu (ze wszystkich możliwych źródeł), do określenia zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę również szacowaną wartość majątku kredytobiorcy. Ze względu na fakt, że nasz majątek może stanowić spore zabezpieczenie kredytowe, w przypadku jego dużej szacowanej wartości, nasza zdolność kredytowa również wzrasta.

Na wydanie nam decyzji o przyznaniu kredytu ma również wpływ nasza historia kredytowa. Nie bez znaczenia jest to, czy w przeszłości korzystaliśmy z ofert banków i/lub parabanków oraz czy nie mieliśmy trudności ze spłatą ewentualnych kredytów. Taką informację możemy jednak szybko i samodzielnie sprawdzić za pośrednictwem strony internetowej Biura Informacji Kredytowej.
Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji zachęcamy do kontaktu ze specjalistami w zakresie analizy rynku i ofert kredytów hipotecznych. Samodzielnie możemy również dokonać rozeznania w bogatej ofercie banków. Musimy jednak pamiętać o tym, że każdy bank kieruje się własną polityką i posiada odrębne zasady oraz oferty kierowane do kredytobiorców. Oferta, którą prezentuje nam jeden bank, może być przedstawiona całkiem inaczej w innym banku. Możemy jednak spotkać się również z sytuacją, w której znajdziemy zbliżone do siebie oferty, ale kierujące się całkowicie odmiennymi zasadami, np. w formie spłaty kredytu czy wysokości rat.

Poniżej ranking kredytów hipotecznych.

Nazwa banku Max okres kredytowania Max wartość kredytu Prowizja banku Dodatkowe informacje
Alior Bank do 30 lat do 80% wartości nieruchomości 2,00% – 5,00% Wstępna decyzja kredytowa w ciągu 24h
Możliwość skorzystania z promocyjnej marży 1,99%!
Możliwość zawieszenia spłaty kapitału do 6 miesięcy w roku (łącznie do 5 lat)
Bank Pocztowy do 35 lat do 80% wartości nieruchomości 0,00% – 3,50% Możliwość wcześniejszej spłaty bez opłat
BOŚ Bank do 35 lat do 90% wartości nieruchomości 1,75% – 3,00% Marża od 1,50%
Do 3 miesięcy wakacji kredytowych w roku
Możliwość obniżenia marży poprzez założenie ROR-u
BGŻ BNP Paribas do 35 lat do 85% wartości nieruchomości 0,00% – 4,00% Dodatkowa kwota kredytu na dowolny cel nawet do 15% kwoty przeznaczonej na cel mieszkaniowy
Możliwość bez prowizyjnego zaciągnięcia kredytu
Citi Handlowy do 30 lat do 80% wartości nieruchomości 0,00% – 4,00% Bezpłatne rozpatrzenie wniosku kredytowego
Credit Agricole do 35 lat do 80% wartości nieruchomości 0,00% – 3,00% Możliwość wcześniejszej spłaty bez opłat
Klient może wybrać pomiędzy niższą marża a zerową prowizją
Eurobank do 30 lat do 90% wartości nieruchomości 0,00% – 3,00% Możliwość uzyskania dodatkowych środków na remont
Raz w roku można skorzystać z wakacji kredytowych
ING Bank Śląski do 35 lat do 80% wartości nieruchomości 0,00% – 1,90% Możliwość wyboru: niższa marża lub 0% prowizji
Brak opłat przygotowawczych
mBank do 35 lat do 90% wartości nieruchomości 0,00% – 4,00% Możliwość wcześniejszej spłaty lub przewalutowania bez dodatkowych opłat
Mechanizm bilansowania kwoty kredytu w PLN kwotą depozytów w mBanku
Millennium Bank do 35 lat do 90% wartości nieruchomości 0,00% – 2,00% Brak opłat za wcześniejszą spłatę po 4 latach
Aktywne korzystanie z usług Millennium Banku może obniżyć marże
Pekao SA do 30 lat do 90% wartości nieruchomości 1,99% – 2,49% “Wakacje kredytowe” nawet do 12 miesięcy 0 zł za promesę ważną aż 60 dni
PKO BP do 35 lat do 90% wartości nieruchomości 0,00% – 3,50% Jeden miesiąc w roku przysługują “wakacje kredytowe”
Możliwość przeznaczenia do 25% wartości kredytu na dowolny cel
Plus Bank do 30 lat do 80% wartości nieruchomości 2,80% Każdy wniosek rozpatrywany indywidualnie
Elastyczny okres kredytowania

1 komentarz do artykułu: “Kredyt hipoteczny – sytuacja na rynku w czerwcu 2019 roku

  • dnia 23 grudnia 2019

    W jakim banku uzyskać tani kredyt na 10 tyś?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458