Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Kredyt hipoteczny na dom i mieszkanie – różnice

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 4 września 2020
| 0

Kredyt hipoteczny to pojęcie ogólne i dosyć szerokie. Pod tym zagadnieniem kryją się zobowiązania finansowe zabezpieczone wartością hipoteki. To ona stanowi zastaw zabezpieczający kredyt. Wśród kredytów hipotecznych wymienić należy te zaciągane w celu kupna domu, mieszkania oraz wykonania remontów.

Banki posiadają bogatą ofertę dla przyszłych kredytobiorców. Skorzystać oni mogą z różnorodnych kredytów gotówkowych i hipotecznych. Kredyt hipoteczny to również kredyt zaciągany w banku na budowę domu. Nazywany jest on również kredytem budowlanym. Pozwala on w całości sfinansować budowę domu.

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Ten rodzaj zobowiązania łączy w sobie dwa sposoby finansowania inwestycji, których przedmiotem jest nieruchomość. To jednocześnie kredyt hipoteczny i budowlany. Można wykorzystać go bowiem zarówno na etapie wznoszenia budynku jednorodzinnego na działce budowlanej, jak i w czasie finalizacji inwestycji i oddania jej do użytku.

Ostatecznym celem kredytu hipotecznego na dom jest wzniesienie nieruchomości. Szczegóły związane z zaciągnięciem kredytu, jego wysokością i sposobem spłaty zależą głównie od etapu jego budowy. Całkiem inaczej będą traktowani inwestorzy rozpoczynający dopiero budowę, inaczej zaś ci, którzy dom oddają już do zamieszkania. Kredyt budowlany zaciągany jest głównie w czasie pierwszego etapu realizacji inwestycji. Jego udzielenie zabezpiecza umowa ubezpieczeniowa. Określa ona szczegółowo warunki przejęcia wartości kredytu przez ubezpieczyciela w określonych przypadkach: śmierci lub choroby kredytobiorcy, jego uszczerbku na zdrowiu lub niezdolności do wykonywania pracy.

Kredyt hipoteczny na dom, uwzględniający etapy jego budowy najczęściej osiąga wartość 250-300 tysięcy złotych. Kredytobiorcy podczas starań o pożyczkę biorą pod uwagę nie tylko jego budowę, ale i wykończenie oraz wyposażenie. Podczas wyceny budowy warto zaufać zdaniu ekspertów. Szczegółowy opis inwestycji pomoże uwzględnić wszystkie koszty (nawet te, których początkowo nie planowano). Wartość zaciąganego kredytu musi ponadto odpowiadać w pełni zdolności kredytowej klienta.

Kredyt na dom i mieszkanie

Działka i dom czy mieszkanie – w obu przypadkach najczęstszą formą finansowania inwestycji jest kredyt hipoteczny. Można go bowiem zaciągnąć zarówno na budowę, jak i na zakup domu lub mieszkania. Wielu inwestorów zastanawia się, jak zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, by był on jak najkorzystniejszy do spłaty. Przede wszystkim należy obliczyć swoją zdolność kredytową i na tej podstawie rozpocząć poszukiwanie najlepszych ofert kredytowych w poszczególnych bankach. Zanim klient podejmie decyzję o kupnie lub budowie nieruchomości przy wsparciu środków pochodzących od banku, powinien zapoznać się z jak największą liczbą ofert. Warto skorzystać również z porady doradcy finansowego.

Zakup mieszkania lub domu to jedna z najważniejszych życiowych inwestycji. Nawet jeśli klient kupuje mieszkanie przeznaczone na wynajem, ta transakcja wiąże się najpierw z kosztami, a dopiero później przynosi zyski. Kredyt na zakup nieruchomości można uzyskać zarówno na mieszkanie od dewelopera, jak i na to pochodzące z rynku wtórnego. We wszystkich przypadkach konieczne jest jednak posiadanie wkładu własnego. W większości banków wartość ta odpowiada teraz 20% kwoty kredytu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że pandemia koronawirusa wpłynęła znacząco na formalne aspekty zaciągania kredytów hipotecznych. W związku z tym zasady ich otrzymywania mogą być różne i zależeć od wewnętrznych ustaleń banku.

Wymagane formalności

Wysokość każdego kredytu określona jest wydatkami takimi jak: prowizja za udzielenie świadczenia, oprocentowanie, koszty dodatkowe obowiązkowych ubezpieczeń spłaty. Zaciągnięcie kredytu wymaga jednak odpowiednich przygotowań i dopełnienia formalności.

Do wniosku o udzielenie kredytu składanego w określonym oddziale banku należy dołączyć wymagane dokumenty. W przypadku kredytu budowlanego są to: projekt budowlany, wypis z planu zagospodarowania przestrzennego, prawo do dysponowania nieruchomością. Obecnie nie jest jednak wymagane przedstawienie planu budowlanego.

W celu zaciągnięcia kredytu hipotecznego na kupno domu lub mieszkania, klient powinien przedłożyć w banku zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów. Uzupełnia on w tym celu przygotowany wcześniej dokument bankowy. Dzięki niemu możliwe staje się określenie rodzaju zatrudnienia klienta, a więc i jego zdolności do terminowego spłacania rat kredytu. O zdolności kredytowej kredytobiorcy decyduje natomiast komplet dokumentów, które określają wysokość uzyskiwanych dochodów. Niektóre banki wymagają ponadto historii rachunku bankowego (zwłaszcza gdy klient posiada go w innym banku) oraz historię kredytową kredytobiorcy. Klient musi ponadto potwierdzić własną tożsamość. W tym celu koniecznie przedkłada do wglądu dowód osobisty. Dodatkową grupę dokumentów, których często wymagają banki, stanowią te dotyczące posiadanej działki budowlanej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458