W każdym ogłoszeniu, jakie napotykamy zarówno w Internecie, jak i otrzymujemy bezpośrednio od pośredników sprzedaży nieruchomości, określona jest powierzchnia. W łatwy sposób możemy również samodzielnie dokonać tych pomiarów. Wystarczy nam miarka tradycyjna lub laserowa, która pomoże w określeniu odległości między poszczególnymi ścianami. Warto zmierzyć kupowane mieszkanie, by uniknąć nieścisłości i rozczarowań. Powierzchnia lokalu jest istotna również w korelacji z układem pomieszczeń i liczbą pokoi. Dobierając metraż mieszkania do własnych potrzeb, należy uwzględnić przede wszystkim swój styl życia, liczbę domowników i plany na przyszłość.
Metraż mieszkania (powierzchnia użytkowa) stanowi jeden z ważniejszych kryteriów, jakimi kierują się inwestorzy wybierający nieruchomość. Ma ogromny wpływ na cenę lokalu i koszt jego wykończenia oraz komfort użytkowania. Przy wyborze odpowiedniej wielkości nieruchomości warto kierować się nie tylko względami wygody i estetyką mieszkania, ale również popularnością danych ofert i ich dostępnością. Innego metrażu poszukują single, innego pary, a jeszcze odmienna powierzchnia będzie wygodna dla całych rodzin. Aby wszyscy mieszkańcy mogli docenić wygodę i komfort kupowanej nieruchomości, warto zastanowić się nad własnymi potrzebami jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań własnego M na rynku branżowym. Wiele również zależy od naszych finansów i tego, czy decydujemy się na kupno mieszkania na rynku wtórnym, czy pierwotnym.
Jak samodzielnie obliczyć metraż mieszkania?
Prawidłowo obliczony metraż mieszkania pozwala oszacować ilość potrzebnych do jego wykończenia płytek, paneli, metrów tapety czy litrów farby. To szczególnie ważne, jeżeli decydujemy się kupić mieszkanie do remontu. Z tego względu szczególną uwagę powinniśmy przywiązać do dokładności pomiaru. Można go wykonać samodzielnie w bardzo łatwy sposób. Za pomocą rozwijanej miarki lub przyrządu laserowego mierzymy odległość pomiędzy krawędziami ścian. Najłatwiejsze jest mierzenie pomieszczeń wykonanych w najpopularniejszych kształtach – prostokąta lub kwadratu. By poznać ich metraż, należy tylko zmierzyć długość i szerokość pomieszczenia i pomnożyć te liczby przez siebie. Trudności obliczeniowe, z których mogą również wynikać nieścisłości, pojawiają się, gdy mamy do czynienia z obszarem o nieregularnym kształcie. Jeżeli w naszej nieruchomości znajduje się wnęka, powinniśmy najpierw obliczyć pole powierzchni bez niej, a następnie pole wnęki i dodać do siebie wyniki. Dopiero gdy obliczymy powierzchnię wszystkich pomieszczeń i wartości zsumujemy, otrzymamy całkowity metraż nieruchomości.
Powierzchnię użytkową wyrażamy w metrach kwadratowych. Jedna jednostka odpowiada polu powierzchni kwadratu o wymiarach krawędzi 1m na 1m. Zwykle najczęstsze wartości metrażu mieszkania oscylują od 25 m2 (kawalerki) do 80 m2 (lokale 3-pokojowe). Uzależnione są one od rozkładu pomieszczeń, ich liczby i układu przestrzeni.
Jakie mieszkania dla singli i par?
Zarówno mieszkanie od dewelopera, jak i pochodzące z rynku wtórnego, w przypadku singli zwykle nie przekracza powierzchni 30 m2. Taki metraż jest najczęstszy dla kawalerek i nieruchomości dwupokojowych. Pod uwagę warto wziąć nie tylko ogólny metraż mieszkania, ale również rozkład pomieszczeń, ich funkcjonalność i potoczną „ustawność”. Zwykle osoby mieszkające samotnie nie potrzebują dużo przestrzeni, gdyż w mieszkaniu spędzają niewiele czasu – w większych miastach to zwłaszcza studenci. Kawalerka obejmuje jeden pokój z aneksem kuchennym i łazienką. Dla osób pracujących zdalnie lub spędzających większą ilość czasu w mieszkaniu i ceniących sobie komfort lepiej sprawdzi się lokal dwupokojowy o metrażu dochodzącym nawet do 45 m2. Takie rozwiązanie jest również dobre dla par bezdzietnych.
Kupno mieszkania poniżej ceny rynkowej najczęściej udaje się właśnie w przypadku mniejszych lokali, ale niekoniecznie kawalerek. Najmniejszym popytem charakteryzują się nieruchomości o powierzchni 40-60 m2, w związku z czym łatwiej w ich przypadku o negocjacje. Łatwiej kupuje się też mieszkania o najmniejszym metrażu, czyli kawalerki. Więcej osób ich poszukuje, a ich liczba na rynku nieruchomości nadal jest stosunkowo wysoka.
Gdzie wygodnie będzie rodzinom?
Dla rodzin z małym dzieckiem wygodniejszym rozwiązaniem staje się już mieszkanie trzypokojowe. Zwiększona liczba pomieszczeń ułatwia codzienne funkcjonowanie w rodzinie oraz zwiększa poziom komfortu i intymności. Dziecko ma zapewnioną przestrzeń do zabawy, a osiągając wiek młodzieńczy, posiada własny pokój, dający niezależność i prywatność. Drugi pokój zwykle staje się ostoją dla rodziców, a ogólna przestrzeń (najczęściej salon połączony z aneksem kuchennym) jest miejscem spotkań wszystkich członków rodziny i ich gości. Rodziny wielodzietne najczęściej wybierają mieszkania czteropokojowe, których zwiększony metraż ogranicza możliwość powstawania konfliktów (zwłaszcza dziecięcych). Nieruchomości przeznaczane dla rodziców z dziećmi zwykle mają od 45 do 80 m2.
Dla niektórych rodzin atrakcyjna może okazać się ponadto zamiana mieszkania. Taka transakcja nie oznacza bowiem konieczności wymiany nieruchomości wyłącznie o podobnych metrażach. Ewentualną różnicę ich wartości niweluje się za pomocą dopłat lub innych możliwości finansowania. Zakup mieszkania o dużej powierzchni może być opłacalny nie tylko dla rodzin z dziećmi. Niektórzy inwestorzy decydują się bowiem na wynajem poszczególnych pokoi, co doskonale sprawdza się w miastach, w których przebywają studenci.
Zakup mieszkania – metraż a funkcjonalność
Wielkość mieszkania nie może być jednak jedynym kryterium, jakim będziemy kierować się podczas jego poszukiwań i kupna. Ogłoszenia powinniśmy przeglądać, biorąc pod uwagę liczbę pomieszczeń i ich układ funkcjonalny z ewentualną możliwością jego zmiany i kosztami tych działań. Dzięki temu możemy dopasować niemal każde wnętrze do swoich indywidualnych potrzeb. Warto również wziąć pod uwagę, że sytuacja prywatna wielu inwestorów zmienia się wraz z upływem lat, które spędza on w wybranej przez siebie nieruchomości. Większy metraż mieszkania zapewnia prywatność, zmiana sytuacji życiowej nie wywołuje konieczności natychmiastowej zmiany lokalu na przestronniejszy oraz łatwiej można go wynająć osobom trzecim. Mniejsze mieszkania cieszą się rosnącą popularnością, zwłaszcza jeżeli ich układ odpowiada oczekiwaniom samotnych klientów.
Choć każdy dodatkowy pokój w nieruchomości wiąże się ze wzrostem kosztów kupna, eksperci wskazują, że warto poszukiwać mieszkania nieco większego, niż wskazywałyby nasze potrzeby. Nie istnieje jednak jeden ogólny wzorzec postępowania dotyczący optymalnego metrażu nieruchomości. Wiele zależy od potrzeb i możliwości samego inwestora. W każdym przypadku powinien on jednak zweryfikować status prawny lokalu. Mieszkanie obciążone hipotecznie lub posiadające nieuregulowaną sytuację prawną może stać się ogromnym problemem, bez względu na swoją powierzchnię.