Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Mieszkania bezczynszowe – zalety i wady

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 6 kwietnia 2024
| 0

Właścicielom nieruchomości zależy przede wszystkim na jak najniższych kosztach utrzymania mieszkania. Ilość i wartość kwot, które należy uiszczać co miesiąc, to kwestia niezwykle istotna zarówno dla osób kupujących, jak i wynajmujących nieruchomości. Z tego względu coraz popularniejsze stają się mieszkania bezczynszowe. Można je znaleźć na rynku pierwotnym i wtórnym. Generują mniejsze koszty utrzymania. Zwykle nie są jednak całkowicie zwolnione ze wszelkich opłat administracyjnych, czego można by się spodziewać po nazwie nieruchomości.

Mieszkania bezczynszowe to te nieruchomości, które nie są obciążone comiesięcznymi opłatami czynszu administracyjnego. Jako właściciele takiego mieszkania musimy jednak nadal ponosić koszty wynikające ze zużycia mediów. Ponadto konieczności wywozu śmieci, utrzymania części wspólnych nieruchomości czy przeznaczone na fundusz remontowy. Ich mieszkańcy pełnią zatem jednocześnie rolę administratorów. Odpowiadają za właściwe utrzymanie i stan budynku we własnym zakresie. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Muszą bowiem samodzielnie dbać o porządek na klatkach schodowych i w przestrzeni przydomowej. Powinni naprawiać drobne usterki i dbać o elementy wspólnej przestrzeni.

Mieszkania bezczynszowe – czym są?

Mieszkanie bezczynszowe to termin, który oficjalnie funkcjonuje na polskim rynku branżowym, nie tylko w języku specjalistów od nieruchomości. To nieruchomość, która jest zwolniona z części opłat administracyjnych. Zwykle zwolnienie to dotyczy kosztów tzw. czynszu administracyjnego, uiszczanego do administratora (zarządcy) budynku lub na rzecz wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej. Dzięki temu właściciele mieszkań mogą oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych w skali opłat całorocznych.

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu niemal każdego człowieka. Własne M jest marzeniem, które można ziścić za pomocą wielu możliwych opcji. Niewielu z potencjalnych klientów na rynku nieruchomości może pozwolić sobie na kupienie nowego mieszkania za gotówkę. Zwykle większość z nich decyduje się na skorzystanie z pomocy banku i możliwości, jakie daje kredyt hipoteczny na dom i mieszkanie. Biorąc pod uwagę konieczność comiesięcznego spłacania rat kredytowych, kredytobiorcy decydują się na nieruchomości, które są stosunkowo łatwe i tanie w późniejszym utrzymaniu. To zwykle inwestycja na całe życie.

Czy warto kupić mieszkanie bezczynszowe? Opłaty

Jakie koszty utrzymania mieszkania obejmuje czynsz administracyjny? To zwykle opłaty związane z koniecznością administrowania budynkiem przez zarządcę, nadzorowaniem wywozu śmieci lub wykonywania napraw i remontów. To również koszty konserwacji elementów budynku, przeglądów instalacji, utrzymania i pielęgnacji zieleni oraz ogólnej modernizacji przestrzeni zgodnie z obowiązującymi wytycznymi i przepisami prawa. W mieszkaniu bezczynszowym właściciele uiszczają najczęściej tylko opłaty bezpośredniego zużycia mediów.

Jako opłaty niezależne od zarządu, jakie obowiązują również mieszkania bezczynszowe, zalicza się przede wszystkim opłaty za energię elektryczną, wywóz śmieci, zużycie wody i odprowadzenie śmieci. W sezonie grzewczym do opłat tych dochodzi również koszt za centralne ogrzewanie. Zdarza się, że opłaty te mają charakter ryczałtowy. W mieszkaniach bezczynszowych właściciele lub najemcy płacą kwoty zależnie od bieżącego zużycia.

Zalety zakupu mieszkania bezczynszowego

Mieszkanie w kamienicy czy w bloku, pod okiem spółdzielcy, zarządcy czy samodzielne, w mieście, czy na obrzeżach – to dylematy, z którymi zmagają się potencjalni inwestorzy na rynku mieszkaniowym. Przed zakupem warto sprawdzić przede wszystkim takie kwestie jak: szczegółowa lokalizacja budynku, ułożenie mieszkania i rozkład wnętrza, stan techniczny całej nieruchomości, sąsiedztwo i okolicę inwestycji. Jakie są wady i zalety lokali bezczynszowych?

Główną zaletą mieszkania bezczynszowego jest mniejszy koszt utrzymania takiej nieruchomości. To odczuwalna ulga dla wszystkich jej mieszkańców. Dla wielu osób realnym plusem jest również możliwość decydowania o wszystkich kwestiach związanych z budynkiem. Niemal dowolne są zatem remonty i wszelkie udogodnienia, oczywiście przeprowadzane w porozumieniu z sąsiadami i wraz z ich udziałem. I tu pojawić się może pierwsza wada mieszkania bezczynszowego – kwestia sąsiedztwa.

Wady mieszkań bezczynszowych

Jeżeli trafimy na uciążliwego lokatora w sąsiedztwie, może on skutecznie utrudniać lub wręcz uniemożliwiać nam przeprowadzenie remontu i prac renowacyjnych. Zakup mieszkania bezczynszowego wiąże się z koniecznością podejmowania współpracy z innymi lokatorami.

Brak czynszu wymaga samodzielnego wykonywania wielu prac. Obejmują one m.in. sprzątanie, odśnieżanie, a nawet koszenie trawy w ogrodzie lub na podwórku. Obowiązki, które należą do wspólnoty mieszkaniowej w wyniku płacenia czynszu, przy kupnie mieszkania bezczynszowego spadają do lokatorów. To wada mieszkań bezczynszowych zauważalna zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim.

Mieszkania bezczynszowe – utrzymanie części wspólnych i fundusz remontowy budynku a brak czynszu dla wspólnoty

Dbałość o stan techniczny budynku, w którym znajdują się mieszkania bezczynszowe, należy do obowiązków właścicieli każdego lokum. Powinni oni dbać również o odpowiedni stan i wygląd estetyczny części wspólnych budynku oraz ogólny komfort pozostałych mieszkańców. Właściciele mieszkań bezczynszowych często wykorzystują możliwości, jakie stwarza wynajem firm zewnętrznych zajmujących się utrzymaniem czystości i serwisowaniem poszczególnych części budynku. Rozwiązanie to musi jednak spotkać się z aprobatą wszystkich mieszkańców, a umowa powinna być sporządzona na nazwisko jednego z nich. O wynajmowane mieszkanie bezczynszowe dbać może również jego właściciel, niekoniecznie sam najemca, zwłaszcza jeżeli mowa o poważnych usterkach, generujących znaczące koszty konserwacji.

Mieszkania bezczynszowe najczęściej nie mają funduszu remontowego. Chociaż niektóre prace remontowe i modernizacyjne można zaplanować z wyprzedzeniem, warto mieć na uwadze konieczność uiszczania opłat za drobne naprawy bieżących, usterek, które mogą zdarzyć się w każdej nieruchomości – zarówno w lokalu na własność, jak i w wynajmowanym mieszkaniu. Nie zawsze wiążą się one z wysokimi kosztami. Gdy jednak w mieszkaniu dojdzie do poważniejszej usterki czy awarii, koszty naprawy mogą okazać się wysokie. Właścicielom doradza się zatem comiesięczne odkładanie pewnej kwoty pieniędzy na poczet ewentualnych i przyszłych remontów.

Wady i zalety a opłacalność inwestycji z rynku pierwotnego i wtórnego

Mieszkanie czynszowe jest zwykle tańsze w zakupie, ale postrzegane jest jako droższe w utrzymaniu. Opłaty administracyjne, zużycie mediów, fundusz remontowy – to koszty, które sumują się przynajmniej do kwoty kilkuset złotych miesięcznie. Kupno mieszkania bezczynszowego zarówno od dewelopera, jak i z rynku wtórnego może okazać się znakomitą inwestycją, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na jego późniejszy wynajem. Można je bowiem wynająć w znacznie atrakcyjniejszej cenie niż spółdzielcze, a w przyszłości sprzedać ze znacznym zyskiem. Najemcy nie chcą opłacać czynszów administracyjnych, w związku z czym bezczynszowe mieszkania cieszą się rosnącą popularnością.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458