Najgorszym doradcą podczas dokonywania wszelkich transakcji jest pośpiech. Klienci, podejmujący decyzję czy wybrać nowy lokal, czy mieszkanie do remontu, powinni mieć możliwość spokojnego zastanowienia się nad nią. Aby inwestycja była udana, klient powinien przede wszystkim sprawdzić stan mieszkania oraz całego budynku. W przypadku nieruchomości do remontu konieczne jest ponadto wcześniejsze ustalenie koniecznych do wykonania prac remontowych i oszacowanie ich kosztów. Z punktu widzenia klienta istotna wydaje się również informacja, że sprzedający są w stanie w większości przypadków obniżyć cenę ofertową. Robią tak głównie z obawy przed brakiem chętnych na zakup wymagającego remontu lokalu.
Mieszkanie do remontu może się opłacać, jeżeli jego lokalizacja jest dogodna, a stan całego budynku jest na wystarczająco dobrym poziomie. Cena lokalu z rynku wtórnego może być nawet o 1000 zł/mkw niższa, niż w przypadku nowych lub wyremontowanych mieszkań. Klient przed zapoznaniem się z faktycznym stanem nieruchomości powinien brać poprawkę na wszelkie informacje umieszczone przez sprzedającego w ogłoszeniu. To, co dla niektórych jawi się jako drobne usterki, dla innych może stanowić bowiem duży kłopot. Nawet małe awarie mogą stwarzać konieczność dodatkowego wydatkowania znacznych środków pieniężnych. Kupno mieszkania do remontu wymaga ponadto odpowiednich umiejętności planowania, organizacji czasu i wydatków kupującego.
Mieszkanie do remontu czy pod klucz?
O tym, czy wybrać mieszkanie do wyremontowania, czy lokal nowy, wprost od dewelopera, trudno jednoznacznie zdecydować. Jeżeli klientom zależy na czasie i planują oni rychłą przeprowadzkę, najczęściej wybieraj nowe mieszkania. Ewentualne remonty, niezależnie od tego, czy są przeprowadzane własnymi siłami i środkami, czy przy pomocy fachowców, zabierają zwykle kilka tygodni. Niektóre lokale pochodzące z rynku wtórnego są ponadto kiepskiej jakości. Wówczas podczas prac remontowych można napotkać dodatkowe utrudnienia lub wywołać awarie czy usterki.
Mieszkanie do remontu nie przekonuje ponadto klientów w dojrzałym i podeszłym wieku. Nie mają oni zwykle ani siły, ani chęci na przeciągające się urządzanie mieszkania. Jednak również wybór wykończonego i wyposażonego lokum ma swoje wady. Kupno nowego mieszkania znacznie ogranicza możliwości dostosowania i urządzenia wnętrza „po swojemu”. Ponadto, również na mieszkanie od dewelopera w niektórych sytuacjach trzeba poczekać. Istnieje wiele inwestycji w trakcie realizacji, co do których terminu finalizacji klient nie jest pewny. Musi zatem oczekiwać na swoje nowe M, podobnie jak w przypadku mieszkania do remontu.
Na co zwrócić uwagę?
Klienci, którzy rozważają, czy do zakupu nieruchomości wybrać rynek wtórny, czy pierwotny, powinni pamiętać o kilku istotnych zasadach i bezwzględnie się do nich stosować, zwłaszcza podczas oględzin mieszkania do remontu. Stan nowych inwestycji rzadko pozostawia cokolwiek do życzenia, ale niektóre z używanych mieszkań z góry przeznacza się na straty. Nie powinniśmy bowiem kupować lokali z widocznymi plamami pleśni na ścianach oraz w kiepskiej lokalizacji. Również nieruchomości, których stan wymaga wykonania generalnego remontu, klienci omijają zwykle szerokim łukiem. Wymiana wielu elementów instalacyjnych oraz prace wykończeniowe będą nie tylko kosztowne, ale i czasochłonne.
Podczas szukania mieszkania na sprzedaż należy również zwrócić uwagę na jego funkcjonalność i łatwość zagospodarowania przestrzeni. Aranżacja wnętrza powinna być łatwa i przyjemna. Dzięki temu nie zajmie klientowi zbyt dużo czasu ani nie pochłonie szczególnych kwot pieniędzy. Gromadząc informacje o lokalu, należy ponadto zainteresować się tym, czy spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa nie planuje wykonywania prac remontowych na zewnątrz budynku. Może się to bowiem wiązać z dodatkowymi kosztami lub podwyższeniem stawki czynszu.
Różnice cenowe
Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny mieszkań i rosnący popyt na lokale zarówno nowe, jak i używane, nie należy się spodziewać znaczących spadków cen oraz diametralnych różnic cenowych pomiędzy kosztem obu opcji. Mieszkanie do remontu kupimy co prawda za niższą kwotę transakcyjną niż lokal od dewelopera, ale w jego przypadku konieczne będzie zainwestowanie w jego urządzenie. Rzadko jednak koszt remontu, kupna mebli i wyposażenia wnętrz wraz z ceną, jaką klient płaci za mieszkanie, przekracza kwotę, którą musiałby wydać, kupując nową nieruchomość. Zwykle w cenie takich mieszkań zauważa się różnicę 10-20% wartości. Ostateczna kwota, jaką zobowiązuje się zapłacić kupującemu sprzedający, zależy również od jego umiejętności negocjacyjnych i wnikliwości.
Z drugiej strony kupujący nadal są w stanie sporo przepłacić za nowy lokal, nadający się do natychmiastowego zamieszkania. Obawiają się bowiem remontów, niesolidnych członków ekipy remontowo-budowlanej, ewentualnych awarii, usterek i nieprzewidzianych kosztów. Często również pozbawieni są miejsca zamieszkania w czasie między sprzedażą a kupnem nowego mieszkania. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, wynikających głównie z pośpiechu i braku możliwości spokojnego przemyślenia ofert inwestycyjnych, warto zgłosić się po pomoc do specjalistów. Profesjonalna wycena nieruchomości, wykonana przez doświadczonego rzeczoznawcę, pozwoli oszacować nie tylko wartość kupowanego lokalu, ale również wysokość koniecznych do zainwestowania środków finansowych. Przy szacowaniu budżetu na remont mieszkania należy bowiem pamiętać nawet o najmniejszych i pozornie nieistotnych szczegółach. Sporządzenie dokładnego kosztorysu wraz z zaznaczeniem rezerwy na nieprzewidziane wydatki stanowi bardzo dobry punkt zaczepienia do negocjacji ceny ofertowej. Nierzadko różni się ona od ostatecznej ceny transakcyjnej mieszkania do remontu nawet o 10%.
Jak korzystnie kupić mieszkanie do remontu?
Decyzję o tym, czy warto kupić mieszkanie do remontu, najlepiej jest podjąć bez presji czasowej i nacisków. Ostatecznie należy ją podjąć wyłącznie wtedy, gdy po wstępnych oględzinach lokalu klient nie ma zastrzeżeń co do jego faktycznego stanu i sposobu zarządzania. Najlepiej wybrać ponadto nieruchomości położone w dogodnej lokalizacji. Wiele osób zastanawia się ponadto, czy lepsze będzie mieszkanie w kamienicy, czy w bloku. W tej kwestii warto przede wszystkim wziąć pod uwagę faktyczny stan całego budynku. Wybierając lokal w wiekowej kamienicy, należy sprawdzić informacje o tym, jaki procent lokatorów zalega z płatnościami oraz czy fundusz remontowy jest wystarczający.