Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Mieszkanie od dewelopera – co musisz wiedzieć, zanim je kupisz?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 7 sierpnia 2020
| 0

Decydując się na życiową inwestycję, stajemy przed wyborem czy zdecydować się na nieruchomość pochodzącą z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Obie opcje mają bowiem swoje wady i zalety. Na obu rynkach można ponadto znaleźć atrakcyjne i ciekawe oferty. Decydując się na mieszkanie od dewelopera, należy dowiedzieć się, na jakie szczegóły zwracać uwagę, by uniknąć dodatkowych kosztów, a zyskać bezpieczeństwo transakcji.

Mieszkanie z rynku pierwotnego odpowiada wszelkim potrzebom kupującego. Przedstawiciele dewelopera mogą przygotować je „pod klucz”, uwzględniając wszystkie preferencje i oczekiwania klienta. Nowe osiedla i ich infrastruktura zachęcają do zamieszkania w ich wnętrzu. Aby bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera, należy jednak przestrzegać kilku zasad.

Mieszkanie od dewelopera

Obecnie w wielu przypadkach zakup mieszkania dopiero co wybudowanego opłaca się bardziej niż korzystanie z ofert znajdujących się na rynku wtórnym. Rynek pierwotny zaczyna bowiem górować nad wtórnym, jeśli chodzi o atrakcyjność cen, lokalizację mieszkań i ich metraż. Zmieniają się ponadto preferencje osób poszukujących własnego M. Mieszkanie od dewelopera jest niejako „pewniakiem”, nie tylko, jeśli chodzi o cenę. Nowoczesne osiedla mają wiele zalet, wśród których prym wiedzie świadomość, że jesteśmy pierwszymi właścicielami nowego mieszkania. Mamy niezaprzeczalny komfort jego użytkowania i dostosowania do własnych potrzeb oraz oczekiwań.

Współpraca z deweloperem daje nam również większe poczucie bezpieczeństwa. Mamy bowiem świadomość, że transakcję zawieramy ze specjalistą w swojej branży. Jednak również w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego nie możemy zapominać o kilku zasadach, których przestrzeganie pomoże zapobiec trudnościom i problemom.

Kupno krok po kroku

Zanim zaczniemy się interesować ofertami sprzedaży mieszkań, musimy zastanowić się nad źródłem finansowania inwestycji. Jeśli posiadamy własne oszczędności i kapitał inwestycyjny – problem finansów mamy z głowy. W przypadku, gdy brakuje nam pieniędzy, dobrym rozwiązaniem może okazać się kredyt hipoteczny. Obecnie, w dobie pandemii, jego zaciągnięcie może być trudniejsze niż dotychczas. Warto jednak spróbować ziścić swoje marzenia o własnym mieszkaniu, zwłaszcza gdy przemawiają za tym ceny nieruchomości.

W następnym kroku należy wybrać odpowiednią inwestycję deweloperską. Warto szukać jej zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych źródłach. Większość ofert ogłaszana jest na stronach deweloperów i w deweloperskich serwisach internetowych. Powinieneś również porozmawiać z przedstawicielem dewelopera o dostępnych ofertach. Gdy opowiesz o swoich preferencjach, dopełni on wszelkich starań, by sprostać Twoim wymaganiom, znajdując wymarzone mieszkanie w atrakcyjnej cenie.

Po ustaleniu przedmiotu transakcji, czyli wyborze oferty, należy zapoznać się z pełną dokumentacją dotyczącą nieruchomości. Możesz poprosić dewelopera lub jego przedstawiciela o przesłanie prospektu informacyjnego wraz z rzutem projektowym mieszkania oraz projektem umowy deweloperskiej. Dzięki temu będziesz mógł spokojnie zaznajomić się ze wszystkimi informacjami na temat kupowanego mieszkania. W każdej chwili możesz zarezerwować mieszkanie, a nawet podpisać umowę przedwstępną kupna. Gdy chcesz sfinalizować transakcję, ostatnim krokiem jest sporządzenie i podpisanie umowy przenoszącej własność. Pamiętaj, że powinna ona mieć charakter notarialny. Koszty związane z jej zawarciem pokrywa kupujący. Gdy odbierzesz klucze od dewelopera, zadbaj o odpowiedni odbiór techniczny mieszkania i zapis dotyczący zmian lokatorskich.

Rynek pierwotny

Rynek nieruchomości w 2020 roku jest dynamiczny. Zmienił się w konsekwencji panującej pandemii koronawirusa. Jednakże ceny mieszkań są obecnie stabilne i, co ważne, atrakcyjne. Warto zatem zainwestować swoje pieniądze w kapitał nieruchomości.

Mieszkanie od dewelopera jest stosunkowo bezpieczną opcją. Warto jednak zadbać o własne interesy. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, zabezpiecza nas rachunek powierniczy, chroniąc nasze pieniądze nawet w przypadku bankructwa dewelopera. Można ponadto zażądać sprawozdań finansowych, by szczegółowo sprawdzić przyszłego kontrahenta. Powinieneś mieć także dostęp do wszelkich podstawowych dokumentów: pozwolenia na budowę, projektu, numeru księgi wieczystej. Podczas odbioru technicznego przyjrzyj się sposobowi wykonania lokalu. Przede wszystkim sprawdź, czy standard wykończenia odpowiada zapisom umowy i czy odpowiada on projektowi. Warto też upewnić się, że nieruchomość nie ma wad i usterek.

Jako klient, zawsze sprawdź, co kupujesz. Choć odbiór mieszkania jest ostatnim etapem finalizacji transakcji, nie należy wykonywać go „po łebkach”. Jest on bowiem niezwykle istotny dla przyszłego użytkownika nieruchomości. Warto poprosić o pomoc fachowca, który zna się na budownictwie, by swoim okiem ocenił profesjonalizm wykonania inwestycji. Dla pełnego bezpieczeństwa spisuje się również stan wszystkich liczników znajdujących się w mieszkaniu, by opłaty za rachunki rozpocząć od zera.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458