Program Mieszkanie dla Młodych to już przeszłość. Ostatnie rozdanie środków miało miejsce na początku roku. Cieszyło się ono takim zainteresowaniem, że w ciągu dwóch dni rozdysponowano aż 381 mln złotych. Teraz czas na Mieszkanie Plus. Co słychać w projekcie? Kiedy do nowych mieszkań wprowadzą się pierwsi mieszkańcy? Odpowiedzi poniżej.
Program Mieszkanie dla Młodych od 2014 roku, kiedy się rozpoczął, zyskiwał coraz większe zainteresowanie. W rezultacie ostatnie rozdanie 381 milionów złotych rozeszło się w ciągu dwóch dni. W sumie przez 4 lata rozdysponowano ponad 2,5 miliarda złotych. Program Mieszkanie dla Młodych doczekał się jednak końca. Ma go zastąpić kolejny rządowy program – Mieszkanie Plus.
Rada mieszkalnictwa
30.01.2018 roku powołana została Rada Mieszkalnictwa, której przewodniczy premier, Mateusz Morawiecki. Ma ona rozwiązać wszelkie problemy związane z programem Mieszkanie Plus. Mowa o braku pracowników budowlanych, opóźnieniach w tworzeniu zrębu KZN (Krajowy Zasób Nieruchomości) oraz opóźnieniach związanych z rozpoczęciem inwestycji. Istotne jest także zbudowanie dobrej współpracy samorządów, spółek Skarbu Państwa i podmiotów prywatnych z instytucjami rządowymi.
Krajowy Zasób Nieruchomości
Program Mieszkanie Plus dzieli się na dwa filary. Jednym jest część rządowa i za nią odpowiada właśnie Krajowy Zasób Nieruchomości, natomiast za drugi filar – komercyjny – odpowiada BGK Nieruchomości. Inwestycje, które realizuje BGK, rozwijają się znacznie szybciej. Doskonałym przykładem są nieruchomości w Jarocinie. Tam mieszkania zostaną oddane do użytku już wiosną 2018 roku.
Zadaniem Krajowego Zasobu Nieruchomości jest przygotowanie ewidencji nieruchomości, które należą do Skarbu Państwa. Ma ona zawierać informacje o obszarach chronionych lub narażonych na powodzie, o klasach gruntów, numerach Ksiąg Wieczystych i obecnej infrastrukturze. KZN ma być zatem swoistym bankiem ziemi gospodarującym gruntami należącymi do Skarbu Państwa. Te właśnie grunty mają być przeznaczane na mieszkania związane z programem Mieszkanie Plus.
Samorządy miały czas do połowy grudnia na przekazanie informacji o gruntach. Jednak niemal połowa tego nie zrobiła. Dane mają być uzupełnione do końca marca 2018 roku. Są to niezwykle istotne informacje z punktu widzenia pomysłodawców programu Mieszkanie Plus, gdyż brak wiedzy o gruntach, które należą do państwa, uniemożliwia podjęcie odpowiednich działań związanych z rozwojem programu. Ustawa przewiduje 500 zł kary za każdy dzień zwłoki z przesłaniem informacji i nieruchomościach.
Na razie listy intencyjne
Zdecydowana większość miast, które zdecydowały się wziąć udział w programie Mieszkanie Plus, podpisała listy intencyjne. Te jednak nie mają żadnej mocy prawnej. Jest to tylko deklaracja jakiegoś działania. Wiążą się więc one z wyborem gruntów oraz sprawdzeniem ich stanu prawnego. Zanim więc rozpocznie się budowa, z pewnością upłynie jeszcze sporo czasu.
Umowa przygotowawcza
Kolejnym etapem jest złożenie podpisu lokalnego operatora na umowie przygotowawczej. Wówczas wybiera się projekt architektoniczny, przygotowuje się przetarg dla przedsiębiorstw budowlanych oraz opracowuje się dokumentację. Ten etap przygotowawczy może trwać nawet rok. Dopiero po jego zakończeniu może być mowa o rozpoczęciu budowy.
Gdzie powstają mieszkania?
Obecnie nieruchomości w ramach programu Mieszkanie Plus powstają w Białej Podlaskiej, Wałbrzychu, Gdyni oraz Pruszkowie. Realizatorem inwestycji jest spółka zależna od Banku Gospodarstwa krajowego – BGK Nieruchomości. Zatem ich charakter jest komercyjny, a ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości ich nie obowiązuje. Mieszkania będą dostępne pod koniec 2018 roku lub na początku 2019.
Mieszkanie Plus w 2018 roku – zagrożenia
Twórcy programu Mieszkanie Plus będą musieli zmierzyć się z poważnym problemem. W branży budowlanej ma miejsce deficyt pracowników. Według specjalistów brakuje nawet 20 tys. wykwalifikowanych osób. Wszystko za sprawą niskiego wynagrodzenia oscylującego w granicach 15 zł brutto. W związku z tym wiele osób decyduje się na pracę za granicą.
Rozwiązaniem mogłoby być podniesienie wynagrodzeń, jednak razem z nimi musiałyby wzrosnąć budżety na program. Przy założeniach budowy mieszkań o ⅓ taniej niż w przypadku budownictwa komercyjnego, podniesienie płac może powodować, że założenia te staną się nie do zrealizowania. Jeżeli więc ta kwestia nie zostanie rozwiązana, program Mieszkanie Plus może się znacznie opóźnić.
Kiedy powstanie reszta mieszkań?
Abstrahując od powyższego punktu, trudno stwierdzić, kiedy powstanie reszta mieszkań, gdyż każde miasto będzie miało swój harmonogram. Dlatego też w jednej miejscowości inwestycja może zostać zrealizowana w ciągu roku, a w innej rozłożona na trzy czy cztery lata.
Jeszcze poczekamy
Wszystko wskazuje na to, że program Mieszkanie Plus w 2018 roku zostanie zrealizowany w niewielkim stopniu. Wiele w tej kwestii jest w rękach samorządów, które im szybciej przedstawią państwu obecną sytuację gruntową, tym szybciej rząd będzie mógł rozpocząć kolejne działania. Istotnym problemem jest także deficyt pracowników branży budowlanej. Być może lepiej byłoby wrócić do programu Mieszkanie dla Młodych? Zobaczymy, jak sytuacja się rozwinie.