Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Mieszkanie Plus w 2019 roku korzystniejsze niż kredyt hipoteczny?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 5 lutego 2019
| 1

Własny dom czy mieszkanie jest dobrem luksusowym, na który niestety nie każdy może sobie pozwolić. Co więcej, tylko nieliczni dysponują takimi środkami, by zakupić nieruchomość za gotówkę. Z pomocą przychodzą nam tutaj instytucje bankowe, które dzięki bogatej ofercie kredytów hipotecznych, dają nam możliwość zakupu własnego lokum. Z nieco inną propozycją pomocy wychodzi rząd, oferując programy mieszkaniowe mające zaspokoić potrzeby Polaków. Czy program Mieszkanie Plus w 2019 roku będzie korzystniejszą opcją niż kredyt hipoteczny?

Na terenie Europy na 1000 osób przypada średnio 435 mieszkań, podczas gdy w Polsce jest to zaledwie 365 lokali. Jesteśmy więc sporo poniżej średniej. Aby do niej dojść, należałoby wybudować aż 3 mln nowych mieszkań. Właśnie z taką propozycją wyszedł obecny rząd, zamierzając zakończyć tę operację do 2030 roku. Pomóc ma w tym Narodowy Program Mieszkaniowy – Mieszkanie Plus, który cieszy się sporym zainteresowaniem. Podobnie zresztą jak zakończony w 2012 roku program Rodzina na Swoim oraz w zeszłym roku Mieszkanie dla Młodych. Czy program Mieszkanie Plus w 2019 roku przebije popularnością kredyty hipoteczne?

Kredyty hipoteczne w 2018 roku i obecnym

Kredyty hipoteczne w 2018 roku przebiły rok 2017 zarówno pod względem ilości, jak i wartości. Już w pierwszym kwartale średnia wartość wynosiła ponad 230 tys. zł, a w drugim już ponad 260 tys. Z kolei średnie oprocentowanie kredytu w wysokości 300 tys. zł przy 25%-owym wkładzie własnym, zaciąganego na 25 lat wyniosło we wrześniu 3,75%, a marża 2,06%. Był to więc udany rok dla kredytobiorców, ale i dla banków, które z powodu wzrostu cen nieruchomości, zarobiły jeszcze więcej.

W 2019 roku nie powinno się wiele zmienić. Przede wszystkim nie zapowiada się, by doszło do podwyżki stóp procentowych. Warto zaznaczyć, iż od 2015 roku są one na najniższym w historii poziomie wynoszącym 1,5%. Według analityków, pierwszych podwyżek powinniśmy się spodziewać dopiero pod koniec 2020 roku. Zatem przez jeszcze prawie dwa lata kredyt hipoteczny będzie tani.

Rządowe programy

Od 2016 roku w naszym kraju funkcjonuje sztandarowy, rządowy program mieszkaniowy – Mieszkanie Plus. Wszedł on na miejsce zakończonego już programu Mieszkanie dla Młodych, który przez lata cieszył się ogromnym zainteresowaniem Polaków chcących zakupić własne lokum. Nowy program zakładał wybudowanie na państwowych gruntach tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem. Pojawiły się bowiem kłopoty związane z brakiem pracowników budowlanych, brakiem zainteresowania ze strony deweloperów i w rezultacie wysokością czynszów sięgającą stawek rynkowych. Trzeba było powołać Radę Mieszkalnictwa, by rozwiązała wspomniane wyżej oraz inne niejasne kwestie. Warto zaznaczyć, iż po 2,5 roku trwania programu do użytku oddano zaledwie 480 mieszkań. Co pokaże program Mieszkanie Plus w 2019 roku?

Mieszkanie Plus w 2019 roku – zmiany

Biorąc pod uwagę dotychczasowe zmiany koncepcji i obecny stan budowanych inwestycji, można spodziewać się dalszych zmian w programie Mieszkanie Plus w 2019 roku. Od stycznia tego roku ruszył długo zapowiadany program Mieszkanie na Start mający funkcjonować równolegle ze sztandarowym programem. Będą mogły z niego skorzystać osoby, które wynajmują mieszkania od najemców w ramach programu Mieszkanie Plus, od spółdzielni mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz wszyscy, którzy wynajmują mieszkania na rynku komercyjnym. Odbiorcami programu mają być zarówno rodziny z dziećmi, jak i seniorzy, osoby samotne oraz niepełnosprawne. Najemcy będą płacić czynsz niższy o odpowiednią kwotę dopłat, które przekazywane będą bezpośrednio do właścicieli budynku. W tym roku kwota dopłat ma sięgnąć 400 mln zł. Ta będzie jednak stopniowo zwiększana, aż w 2023 roku wyniesie 2 mld zł.

Mieszkanie Plus czy kredyt hipoteczny?

Z pewnością wielu z Państwa zastanawiało się nad tym, która opcja jest korzystniejsza – program Mieszkanie Plus czy kredyt hipoteczny. Oczywiście trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ obydwa rozwiązania mają i plusy, i minusy. Trudno też porównywać liczby, gdyż program Mieszkanie Plus w 2019 roku nie działa tak, jak początkowo zakładano. Przede wszystkim czynsze nie są tak zachęcające, jak miały być. Powód jest prosty, otóż wszystkie rozpoczęte do tej pory inwestycje w ramach programu, realizowane są przez PFR nieruchomości, czyli spółkę zajmującą się wyłącznie częścią komercyjną. Co więcej, nie zawsze będzie możliwość dojścia do własności po 25-30 latach, tak jak na początku zakładano. Osoby korzystające z programu nie mogą także wybrać dowolnej nieruchomości. Niemniej, program Mieszkanie Plus jest dobrym wyjściem z sytuacji dla tych, którzy ze względu na niskie dochody nie mogą otrzymać kredytu hipotecznego. W tym wypadku trzeba będzie jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż mieszkania pojawiają się znacznie wolniej niż miały.

1 komentarz do artykułu: “Mieszkanie Plus w 2019 roku korzystniejsze niż kredyt hipoteczny?

  • Mieszkanie Plus
    dnia 8 lutego 2019

    Autor purusza bardzo ważna rzecz. Program mieszkanie plus wg. naszych obliczeń zawsze wychodził korzystniej niż kredyt hipoteczny. Szczególnie to było widać jeśli symulacja obejmowała spłatę dłuższą niż 20 lat.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458