Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Mieszkanie rozkładowe – czym jest i czy jest wygodne?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 13 września 2022
| 0

Definicja mówiąca o tym, czym jest mieszkanie rozkładowe, nie jest jednoznaczna. Wiele ustaleń wynika z żargonu sprzedawców i pośredników, którym posługują się oni podczas finalizacji codziennych transakcji. Nie ulega jednak wątpliwości, że mianem tym powinny być określane jedynie te lokale, w których nie ma pokoi przechodnich. Oznacza to, że do każdej sypialni wejście prowadzi wprost z przedpokoju, salonu, holu, a nawet tarasu. Rozwiązanie to jest komfortowe dla mieszkańców, gdyż gwarantuje im najwyższy poziom intymności i prywatności. Zaprojektowanie takiego typu lokali wymaga jednak zastosowania w nich korytarza (przedpokoju). W oczach projektantów niejednokrotnie zabiera on przestrzeń, którą można by przeznaczyć na powiększenie metrażu pozostałych pomieszczeń.

Rynek nieruchomości zmienia się wraz z oczekiwaniami i preferencjami klientów. Mieszkanie rozkładowe stanowi stosunkowo nowe podejście do dotychczasowego sposobu projektowania mieszkań. Tę świeżość docenia większość potencjalnych mieszkańców. Coraz mniejsza ich liczba zainteresowana jest wynajmem lub kupnem mieszkań lub apartamentów w kamienicach bądź dworkach. To w tych nieruchomościach obecnie najczęściej spotykamy się z sypialniami przechodnimi, które zaburzają funkcjonalny rozkład pomieszczeń w mieszkaniu.

Mieszkanie rozkładowe – co to znaczy?

Pierwsze pokoje przechodnie stosowano już w XVI wieku we Francji, gdzie ciągi komunikacyjne połączonych pokoi tworzyły tzw. amfilady. Rozwiązanie to stosowano z powodzeniem aż do połowy XX wieku, najczęściej dostosowując je do warunków starszych kamienic. Definicja mieszkania rozkładowego jest zatem stosunkowo świeża i z tego względu nie do końca sprecyzowana. Jedno jest pewne – mieszkanie rozkładowe nie jest kawalerką, gdzie najczęściej to salon z aneksem kuchennym stanowi jedyne pomieszczenie prócz łazienki. Mianem tym nie można określić ponadto mieszkania o planie otwartym, gdzie otwarta przestrzeń łączy kilka pomieszczeń o różnych funkcjach. Na rynku nieruchomości istnieje niezliczona ilość rozwiązań pośrednich. Lokale coraz częściej łączą w sobie cechy open space z układem rozkładowym.

Według zapisów zawartych w słowniku mieszkanie rozkładowe definiuje się jako lokal, w którym każde pomieszczenie ma wejście z przedpokoju. Sformułowanie to jest bliskie obecnemu zastosowaniu tego określenia, ale w pełni nie oddaje jego istoty. Jeżeli lokal w swoim układzie łączy sypialnię z salonem lub jadalnią, nie może zostać nazwany rozkładowym. Do każdego z pomieszczeń w układzie rozkładowym prowadzi nas osobne wejście, co jest główną cechą nowoczesnego budownictwa. Można ponadto rozróżnić 3 główne typy układu rozkładowego:

  • mieszkanie jednostronne – w którym wszystkie pomieszczenia umiejscowiono po jednej stronie świata;
  • mieszkanie dwustronne – w którym pomieszczenia wychodzą na dwie strony świata;
  • mieszkanie pełne rozkładowe – ma wszystkie pomieszczenia osobne, do których prowadzą wejścia z przedpokoju.

Istota odpowiedniego układu pomieszczeń w lokalu

Ergonomiczne zaprojektowane mieszkanie jest marzeniem większości klientów rozglądających się w poszukiwaniu nowego lokum na rynku nieruchomości. Aktualnie większość mieszkań co najmniej dwupokojowych ma sypialnie, do których wchodzi się z przedpokoju. Umożliwia to swobodną komunikację i niezależne korzystanie ze wszystkich pomieszczeń. Gdy mieszkanie jest rozkładowe, domownicy przebywają w określonych pokojach bez zakłócania spokoju innych. Długi przedpokój stanowi jednak główną wadę tego rozwiązania, zwłaszcza jeżeli mowa o sytuacji, w której metraż mieszkania jest niewielki. Wówczas ogromny wpływ na komfort mieszkania ma układ funkcjonalny wnętrza. Nie dla wszystkich użytkowników lokal o układzie rozkładowym będzie zatem najlepszym rozwiązaniem. Cenne metry kwadratowe warto w niektórych przypadkach przeznaczyć na zwiększenie przestrzeni w pokojach.

Czy warto kupić mieszkanie rozkładowe?

Zastanawiając się nad tym, czy zdecydować się na mieszkanie w kamienicy, czy w bloku, warto przede wszystkim zadać sobie pytanie o pożądany rozkład pomieszczeń w wynajmowanym lub kupowanym lokalu. Wiele zależy przede wszystkim od tego, kto będzie mieszkał w określonym miejscu oraz od jego powierzchni. Dla rodzin z dziećmi wygodniejszym rozwiązaniem jest rozkładowe mieszkanie, dla par i singli odpowiednia będzie nawet kawalerka lub nieruchomość o dwóch pokojach w dowolnym układzie funkcjonalnym. Jeżeli interesuje nas wynajem lokalu na pokoje, jego układ z pomieszczeniami przechodnimi jest wręcz niedopuszczalny. Komunikacja pomiędzy pokojami nie jest wówczas konieczna, a pokoje przechodnie dyskwalifikują tego rodzaju nieruchomości z możliwości wynajmu pojedynczych pomieszczeń. Większość mieszkań od dewelopera budowanych jest obecnie w układzie rozkładowym, zgodnie z trendami na rynku nieruchomości, które pojawiły się w widoczny sposób dopiero w latach 50. ubiegłego wieku.

Ile kosztuje mieszkanie bez przechodnich sypialni?

Metraż lokalu i układ funkcjonalny jego pomieszczeń może stanowić podstawę do negocjacji ceny mieszkania. Nieruchomości, które posiadają pomieszczenia przechodnie, są zwykle tańsze. Ponieważ lokale utrzymane w układzie rozkładowym są często większe niż pozostałe, ich kupno lub wynajem wiąże się z koniecznością zapłaty wyższej kwoty. Droższe są również nieruchomości z rynku pierwotnego niż te, które dostępne są na rynku wtórnym. Ponadto, jeżeli czeka nas sprzedaż mieszkania z kredytem, statystycznie łatwiej sprzedają się te, które cechują się funkcjonalnością i odpowiednim układem pomieszczeń. Nieruchomości o układzie rozkładowym nadal cieszą się najwyższą popularnością klientów.
Bez względu na rodzaj lokalu, na jaki się zdecydujemy, formalności po zakupie mieszkania są podobne. Transakcję zawsze należy sfinalizować w postaci podpisanej umowy notarialnej kupna-sprzedaży.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458