Własne mieszkanie jest marzeniem wielu osób. Dokonując wyboru na lata lub resztę życia sprawdzamy przede wszystkim warunki cenowe transakcji oraz lokalizację nieruchomości. Plan zakupu mieszkania uwzględnia zwykle takie jego cechy podstawowe jak: metraż, rozmieszczenie pokoi i ulokowanie mieszkania w budynku (kondygnacja). Warto jednak pamiętać również o tym, że w niektórych przypadkach łatwo można nabyć mieszkanie z ogródkiem. Wówczas rodzina może bez ograniczeń cieszyć się zielonym terenem tuż obok własnego lokalu.
Mieszkanie z ogródkiem stwarza przede wszystkim możliwość łatwego relaksu w przestrzeni przydomowej. Właściciele doceniają ponadto fakt, że mogą samodzielnie i niemal dowolnie zaaranżować przestrzeń, której stali się nabywcami. Warunki użytkowania gruntu zależą jednak od formy jego własności. By rzeczywiście móc poczuć się w ogrodzie, jak u siebie, konieczny jest akt notarialny. Kawałek zieleni, rekompensujący brak domu jednorodzinnego, jest szczególnie popularny na osiedlach w większych miastach. Zwykle jest on przypisany do określonego mieszkania, najczęściej znajdującego się na parterze budynku. Skutecznie zastępuje balkon lub taras, zwiększając komfort, funkcjonalność i atrakcyjność nieruchomości.
Czy ogródek przy mieszkaniu to zielona przestrzeń z dowolnością aranżacji?
Mieszkanie z ogródkiem stwarza możliwość zaadaptowania go w dowolny sposób w momencie, gdy staje się ono własnością klienta. Może być zarówno ozdobą obszaru pod mieszkaniem, jak i miejscem przeznaczonym do relaksu, a nawet uprawę roślin czy ziół. Społeczne trendy związane z rozwojem rynku nieruchomości wyczuwa obecnie coraz większa liczba deweloperów, oferując nowe mieszkania na parterze z ogródkiem. Ze względu na fakt, że posiadany ogródek można dowolnie urządzić, mieszkańcy zastanawiają się często również nad możliwością zamiany mieszkania na takie, które ma przypisany kawałek zieleni na świeżym powietrzu. W obecnych czasach jest to rozwiązanie o tyle atrakcyjniejsze, że coraz mniej osób ma wystarczającą ilość czasu na dłuższy spacer, wyjazdy, wycieczki i czas na świeżym powietrzu. Nie każdemu wystarcza ponadto wspólny dziedziniec, mały balkon czy podwórko. Dostęp do ogródka przy mieszkaniu, zwłaszcza ogrodzonego i odpowiednio zagospodarowanego, jest uważany obecnie za jedno z najatrakcyjniejszych udogodnień opisywanych coraz częściej w ogłoszeniach o sprzedaży mieszkania.
Poznaj wady i zalety mieszkania z ogródkiem
Zastanawiając się nad tym, czy warto kupić mieszkanie z ogródkiem, należy wziąć pod uwagę możliwość swobodnej zabawy całych rodzin z dziećmi w przydomowej, bezpiecznej przestrzeni. W ogródku położonym w bezpośredniej bliskości mieszkania można zainstalować huśtawkę, zakupić lub wybudować piaskownicę, umożliwiając najmłodszym zabawę z zachowaniem zasad prywatności z dala od wzroku przechodniów. Zabawa we własnym ogrodzie to nie to samo, co wizyta na placu zabaw. Kupno mieszkania z ogródkiem to idealna opcja dla rodzin z małymi dziećmi, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na budowę albo zakup domu jednorodzinnego.
Jakie są wady mieszkań z ogrodem? Większość tych oferowanych przez deweloperów znajduje się na parterze budynków. Mieszkańcy dostrzegają zatem większe narażenie na hałasy dochodzące z ulicy oraz klatki schodowej. Spojrzenia przechodniów mogą ponadto przyciągać odsłonięte firany i brak rolet. Te okoliczności mogą ponadto zwiększać ryzyko włamania i kradzieży. Z tych względów kupno mieszkania na parterze nie zawsze jest pożądane przez klientów. Częściej decydują się oni na lokale położone na wyższych piętrach, zwykle na drugim i trzecim piętrze. W niektórych budynkach również do nich przypisany może zostać ogródek.
Czy ogródek dostępny jest wyłącznie dla mieszkań na parterze?
W niektórych budynkach właściciele mają do wyboru mieszkania z ogródkiem na parterze lub lokale z balkonem położone na wyższych kondygnacjach. W innych istnieje jednak możliwość zakupu mieszkania na piętrze, do którego przypisany jest kawałek zielonego terenu. Zwykle znajduje się on w bezpośredniej bliskości bloku mieszkalnego, a wyjście do ogrodu prowadzi przez garaż lub piwnicę. Niektórzy właściciele aranżują je w ten sposób, by swoim wyglądem przypominały nieco tarasy. Biorąc pod uwagę kondygnację, na której warto kupić mieszkanie w bloku, należy przede wszystkim rozważyć kwestię sezonu grzewczego w mieszkaniu. Decydując się na mieszkanie na parterze, właściciele ogrzewają nie tylko własne lokum, ale również sąsiednie mieszkania, zwłaszcza znajdujące się na pierwszym piętrze. Niełatwo wówczas o oszczędności, gdy ciepło niejako ucieka przez sufit do mieszkań na wyższych kondygnacjach. Wiele zmienia kupno mieszkania energooszczędnego, w którym zastosowano nowoczesne rozwiązania, jednocześnie wspierające domowy budżet lokatorów i dobry stan środowiska naturalnego.
Jak wybrać mieszkanie z ogródkiem?
Na co zwrócić uwagę, decydując się na mieszkanie z dostępem do ogródka? Kwestią priorytetową dla większości potencjalnych klientów lub wynajmujących jest nie tylko metraż mieszkania, ale również powierzchnia własnego kawałka zieleni. Warto rozważyć zakup ogródka ogrodzonego, zabezpieczonego furtką lub niewielką bramką, zwłaszcza jeżeli ma być on miejscem do zabawy dzieci. Kluczowe okazuje się ponadto sąsiedztwo innych zabudowań i ich rodzaj. Istotna jest lokalizacja i jakość drogi dojazdowej do posesji, zlokalizowanie ogródka z odpowiedniej strony budynku (zwykle mniej uczęszczanej), stwarzającej nieograniczoną możliwość wyjścia na zewnątrz w dowolnym czasie. W przypadku narożnych ogródków należy liczyć się z ich niewielką odległością od jezdni lub parkingu.
Kupno lokalu z ogródkiem wymaga spełnienia formalności po zakupie mieszkania, jak w przypadku każdego innego lokum. Przed finalizacją transakcji warto dokładnie zapoznać się z umową z deweloperem. To w niej określa się, kto jest właścicielem danej zielonej przestrzeni oraz kto może z niej korzystać. Wybierając mieszkanie, należy przede wszystkim zadbać o kontrolę rzetelności danych zawartych w księdze wieczystej przypisanej do nieruchomości oraz protokole zdawczo-odbiorczym mieszkania. Ogródki dostępne są ponadto w mieszkaniach z licytacji komorniczych. Wśród nowych rozwiązań wymienia się również budowę tanich mieszkań na wynajem, które rząd planował wdrożyć w życie już w 2024 roku.
Planując wydatki, warto wziąć pod uwagę, że mieszkanie z ogródkiem jest droższe niż nieruchomości z balkonem. Nadal jest jednak tańszym rozwiązaniem niż budowa czy kupno domu. Mieszkanie w zabudowaniach wielorodzinnych może się opłacać nie tylko w przypadku kupna lokalu. Wiele osób decyduje się ponadto na wynajem, doceniając możliwość korzystania z przydomowego ogródka. Koszty utrzymania mieszkania i ogrodu są niższe niż w przypadku domu.
Mieszkanie z ogródkiem – część wspólna a umowa quoad usum przy zakupie
Kupując mieszkanie z ogródkiem, należy upewnić się o posiadaniu prawa własności do wydzielonej przestrzeni zielonej. Jeżeli ogród nie został odpowiednio wydzielony i przydzielony do konkretnego lokalu, nie ma zazwyczaj własnej księgi wieczystej. W praktyce należy wtedy do właścicieli wszystkich lokali mieszkalnych znajdujących się w budynku zamieszkania zbiorowego. Stanowi zatem część wspólną nie tylko dla lokali na parterze, ale również dla lokali usytuowanych na wyższych kondygnacjach. Taka sytuacja jest równoznaczna z koniecznością ponoszenia kosztów utrzymania terenu zielonego stanowiącego wspólną własność mieszkańców. Wiele zmienia ustanowienie służebności gruntowej lub podpisanie umowy quoad usum, stanowiącej o podziale nieruchomości do korzystania.
Deweloperzy coraz częściej decydują się na podzielenie części wspólnej i wyznaczenie jej poszczególnych fragmentów przypisanych do odpowiednich lokali. Zapisy te reguluje Kodeks Cywilny w art. 206. Podział nieruchomości koniecznie należy ujawnić w księdze wieczystej nieruchomości.
Gdy mieszkaniec nie dysponuje prawem własności gruntu, nie może z ogródkiem zrobić wszystkiego, co chce. Niemożliwe jest bowiem zabudowanie dostępu do niego, ograniczenie wstępu lub sprzedaż bez sprzedaży lokalu, do którego przynależy. Można go jednak wynająć na podobnych zasadach, jak np. miejsca parkingowe. Co istotne, na mocy uchwały w wielu przypadkach spółdzielnia mieszkaniowa może przegłosować regulamin użytkowania ogrodów.