Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Piwnica a komórka lokatorska – czym się różnią?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 7 czerwca 2023
| 0

Posiadając dom czy mieszkanie, najczęściej potrzebujemy w nim dodatkowego pomieszczenia na przechowywanie różnorodnych sprzętów sezonowych czy przetworów. W domach zwykle nazywa się je mianem składzika, spiżarni, warsztatu. Czasem staje się nim nawet garaż. Co w przypadku mieszkań? Lokatorzy nie są przecież zmuszeni do przechowywania wszystkich swoich rzeczy w mieszkaniu. Mogą korzystać z tzw. pomieszczeń przynależnych. Należą do nich m.in. boksy rowerowe, komórki lokatorskie i piwnice. To dodatkowa przestrzeń, która (jak sama nazwa wskazuje) przynależy do mieszkania. Jednocześnie nie wlicza się jednak w jego metraż. Piwnica a komórka lokatorska – czym są i jakie są między nimi różnice? To najczęściej zadawane pytania przez przyszłych lokatorów mieszkań.

Posiadanie dodatkowych przestrzeni do przechowywania przedmiotów lokatorzy postrzegają jako zaletę. W budownictwie wielorodzinnym początkowo prym wiodły piwnice. Obecne są zwłaszcza w blokach z tzw. wielkiej płyty. Dzisiaj coraz częściej spotykamy się z komórkami lokatorskimi i boksami na rowery. Wszystkie te pomieszczenia wydają się do siebie podobne jedynie na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości różnią się funkcjonalnością, usytuowaniem w nieruchomości, a nawet koniecznymi opłatami i ich wysokością. Rozpatrując zależność piwnica a komórka lokatorska, warto zapoznać się ponadto z przepisami przeciwpożarowymi. To głównie one regulują bowiem rodzaj przedmiotów, jakie można w danych pomieszczeniach przechowywać, a nawet składować.

Pomieszczenie przynależne a przepisy prawa – działanie we wspólnocie mieszkaniowej

Piwnica a komórka lokatorska – czy zalicza się je do tej samej kategorii pomieszczeń? Możliwy charakter pomieszczenia przynależnego określają zapisy ustawy o własności lokali. To część składowa lokalu, która nie musi jednak ani przylegać do lokalu, ani nawet znajdować się w tym samym budynku. Pomieszczenie to musi jednak być zlokalizowane na tej samej działce, co mieszkanie zamieszkiwane przez lokatora. Jako przykłady pomieszczeń przynależnych zapisy ustawy wymieniają przede wszystkim piwnice, komórki lokatorskie, strych, garaż. Miejscami do przechowywania są również przestrzenie, które są wspólne dla jednej nieruchomości. Nie przynależą one do jednego mieszkania. Stanowią zatem własność całej wspólnoty. Wymienia się tutaj przede wszystkim najbardziej popularne wózkownie czy rowerownie. Przeznacza się je do użytku wszystkich mieszkańców danej nieruchomości.

Dodatkowe miejsce do przechowywania doceniają osoby zamieszkujące małe mieszkania bez balkonu. W przypadku rynku najmu nieruchomości, niektórzy wynajmujący udostępniają również pomieszczenia przynależne. Najczęściej jednak w takich przypadkach należy dodatkowo je opłacić. Dotyczy to zarówno piwnic, jak i komórek lokatorskich.

Piwnica a komórka lokatorska

Kupując zarówno nowe mieszkania, jak i to pochodzące z rynku wtórnego, kupujący często zastanawiają się nad tym, co wpływa na cenę mieszkania. To nie tylko jego lokalizacja, wyposażenie, układ pomieszczeń wewnątrz (najbardziej pożądane jest mieszkanie rozkładowe). To również wszystkie dogodności w budynku – zsyp, winda oraz właśnie pomieszczenia przynależne.

W starym budownictwie piwnice umieszczane były zwykle w podziemiach bloku. Mieszkanie ma przydzieloną część piwnicy, w której mieszkańcy mogą dowolnie przechowywać własne przedmioty. Minusem takiego rozwiązania jest przede wszystkim wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu piwnicy ze względu na jego lokalizację. Osoby mieszkające na najwyższych kondygnacjach mogą ponadto zgłaszać trudności w aktywnym i bezproblemowym korzystaniu z piwnicy. Przestrzeń ta bywa również powszechnie wykorzystywana przez całą wspólnotę mieszkaniową. Często część powierzchni piwnicy adaptuje się na suszarnię, pralnię, a nawet świetlicę. Komórka lokatorska znajduje się z kolei zwykle na tej samej kondygnacji, co mieszkanie, do którego jest przydzielona. To wygodniejsze i prostsze rozwiązanie. Komórki stosuje się najczęściej w nowoczesnym budownictwie. Tam podziemia budynku przeznacza się na garaż.

Najważniejsze różnice pomiędzy piwnicą a komórką

Zapoznając się z ogłoszeniem o sprzedaży mieszkania, warto zatem zwrócić uwagę na rodzaj oferowanego pomieszczenia przynależnego. Jego stan techniczny i wyposażenie również należy opisać w protokole zdawczo-odbiorczym mieszkania. To kwestia istotna dla inwestorów korzystających z rządowych dotacji (jak np. program Pierwsze Mieszkanie). Również mieszkania z licytacji komorniczej mogą być wyposażone w pomieszczenia przynależne. Co ważne, zwykle liczba komórek lokatorskich jest mniejsza niż liczba mieszkań dostępnych w nieruchomości. Oznacza to, że nie każdy lokal ma przydzieloną dodatkową przestrzeń do składowania przedmiotów.

Piwnica a komórka lokatorska – największe dostrzegalne różnice dotyczą metrażu tych pomieszczeń. Powierzchnia wydzielona w piwnicy jest większa niż komórka. Ponieważ znajduje się w wydzielonej części budynku, niejednokrotnie można nawet negocjować jej wielkość. W przypadku niektórych z nich można dopasować indywidualnie przynależność do określonego mieszkania. Do piwnic prowadzi łatwy dostęp z klatki schodowej lub bezpośrednio z wejścia do budynku. Komórka lokatorska jest zwykle mniejsza od piwnicy. Znajduje się jednak w bezpośrednim otoczeniu mieszkania. Zwykle na tej samej kondygnacji lub na parterze budynku. Do piwnicy najczęściej można dostać się jedynie za pośrednictwem schodów. Do komórek lokatorskich w wielu budynkach prowadzi winda.

Mimo to w oczach wielu potencjalnych nabywców komórka lokatorska nadal jest mniej atrakcyjna niż piwnica. Należy jednak wziąć pod uwagę, że już sama obecność komórki lokatorskiej w niektórych nowych budynkach mieszkania zbiorowego jest luksusem. Nie ma tam mowy o piwnicach. Ponadto, za każdy metr kwadratowy pomieszczenia przynależnego należy uiścić opłatę. Niewielka powierzchnia staje się wówczas atutem. Dobrze skonstruowany plan pomieszczenia pozwoli w odpowiednim i dogodnym umieszczeniu wszystkich niezbędnych przedmiotów nawet w niewielkiej komórce. Ograniczona przestrzeń zachęca do życia zgodnie z zasadami minimalizmu. Motywuje do rezygnacji z nadmiaru niepotrzebnych przedmiotów.

Piwnica a komórka lokatorska – czy mogę sprzedać pomieszczenie przynależne?

Jeszcze do niedawna kwestia sprzedaży pomieszczeń przynależnych nie była jasno uregulowana. Obecnie możliwe jest ich sprzedawanie pod jednym warunkiem. Kupcem pomieszczenia powinien być bowiem właściciel innego lokalu, zlokalizowanego w tej samej wspólnocie mieszkaniowej. Co więcej, transakcja ta powinna uzyskać aprobatę społeczności wspólnoty. Lokatorzy muszą się zatem zgodzić na jej finalizację większością głosów. Inną możliwością jest sprzedaż komórki lub piwnicy wraz z mieszkaniem. Należy wówczas pamiętać o wszystkich formalnościach. Jedną z najnowszych, koniecznych do dopełnienia, jest konieczność posiadania świadectwa energetycznego mieszkania.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458