Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Podatek od nieruchomości 2020 – jakie zmiany i podwyżki czekają nas w nowym roku?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 15 stycznia 2020
| 0

Podatek od nieruchomości 2020 – nie wszystko będzie tak, jak do tej pory. Czekają nas podwyżki, jednak nie każdego dosięgną one w tym samym stopniu. Na najdroższe podatki muszą przygotować się przede wszystkim przedsiębiorcy.

Więcej zapłacić będziemy musieli za lokale usługowe, magazyny i biura. Działalność gospodarcza związana z wynajmem mieszkań coraz mniej będzie nam się kalkulowała. Im więcej nieruchomości komercyjnych posiadamy, tym mocniej odczujemy podwyżkę podatku. Właściciele tych nieruchomości, które nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie muszą jeszcze zaciskać pasa. Podatek od nieruchomości 2020 będzie dla nich o wiele bardziej łaskawy.

Obowiązek podatkowy

Mieszkając w Polsce, zobowiązani jesteśmy do płacenia niezliczonej ilości podatków. Płatności za paliwo, codziennie wykonywane zakupy, sprzęty i produkty o wysokiej wartości – wszystko bez wyjątku objęte jest opodatkowaniem. Opłaty te dotyczą również nieruchomości posiadanych przez nas lub wynajmowanych. Płacić musimy za nieruchomości i obiekty budowlane. Do nich należą grunty, budynki i ich części oraz budowle, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Od obowiązku podatkowego nie da się uciec. Co więcej, zaleganie z opłatami lub ich celowe unikanie wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Według aktualnych przepisów prawa za brak opłacenia podatku grozi nam kara grzywny. Na zapłatę zobowiązania mamy jednak 14 dni od momentu otrzymania decyzji o wysokości podatku. Co więcej, nie musimy wpłacać całej kwoty od razu. Płatność możemy rozłożyć na dogodne dla stanu naszego portfela raty. To ważne zwłaszcza w kontekście czekających nas podwyżek wartości podatku.

Przyczyny podwyżki

Drożejące podatki są wynikiem przede wszystkim rosnącej w naszym kraju inflacji. Podatek od nieruchomości 2020 wzrośnie średnio o 1,8%. Tyle bowiem wyniosła stopa inflacji w pierwszym półroczu 2019 roku.

Rosnące średnie wynagrodzenie Polaka również ma niemały wpływ na wzrost różnorodnych kosztów. Nie mamy tu na myśli wyłącznie cen produktów. Podatek od wynajmu, czy podatek od sprzedaży nieruchomości – to tylko niektóre z rosnących kosztów, z którymi w 2020 roku przyjdzie nam się zmierzyć.

Jeszcze do niedawna na rynku nieruchomości krążyły pogłoski, że od 2020 roku w naszym kraju ma zostać wprowadzony podatek katastralny. Płacilibyśmy go nie od powierzchni pomieszczeń, a od ich wartości. Ta sytuacja również mogłaby się przyczynić do wzrostu wartości podatków. I to znacznie. Szczególnie odczuwalne byłoby to dla mniej zamożnych osób zamieszkujących centra miast. Nawet jeśli powierzchnia ich mieszkań jest niewielka, ich wycena, a więc zarazem wartość, jest bardzo duża. Na szczęście dla właścicieli budynków, okazuje się, że rząd nie planuje wprowadzenia w życie tego rodzaju daniny.

Podatek od nieruchomości 2020 – wyliczenia

Podatek od wynajmu mieszkania można wyliczyć z kilku tytułów. Są nimi między innymi: powierzchnia lokalu lub gruntu, na którym znajduje się lokal lub jego własnościowa część objęta podatkiem, a nawet powierzchnia miejsca postojowego.

Suma podatków naliczana jest od metrażu pomieszczeń. Dlatego też podwyżka wartości podatku jest różna dla różnych rodzajów nieruchomości własnościowych:

  • dla budynków i lokali mieszkalnych oraz ich części stawka podatku wyniesie 0,81 zł/m2;
  • pozostałe budynki objęte będą opodatkowaniem wartości 8,05 zł/m2;
  • dla pozostałych gruntów stawka wzrośnie do 0,50 zł/m2.

Dotkliwy wzrost stawek podatku dla przedsiębiorców wynika z większej powierzchni, którą oni zajmują w porównaniu z właścicielem prywatnym. Przedsiębiorca wynajmujący obszerny lokal na potrzeby swojej działalności musi liczyć się z następującymi podwyżkami:

  • w przypadku gruntów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej – stawka wzrośnie do 0,95 zł/m2 w 2020 roku;
  • w przypadku budynków i lokali firmowych oraz ich części – nastąpi wzrost stawki do 23,90 zł/m2.

Wydaje się, że zmiany te nie są diametralne, wynoszą bowiem zaledwie kilka groszy w porównaniu z opłatami obowiązującymi w roku poprzednim. Jednak jeśli posiadamy większą liczbę nieruchomości, narazi nas to na spory wydatek.

Podstawa prawna

Obowiązek podatkowy powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostaliśmy właścicielami, najemcami lub wynajmującymi nieruchomość.

Maksymalną podwyżkę podatku od nieruchomości ustala Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Poszczególne stawki podatku ustalają natomiast rady określonych gmin poprzez wewnętrzne uchwały. Nowe stawki Rada Ministrów ustala do końca bieżącego roku, by urzędy mogły je egzekwować w roku następnym.

Podatnik otrzymuje zawiadomienie o podwyżce podatku. Zawiera ono wyliczoną kwotę świadczenia. Dzięki temu nie musimy zaprzątać sobie głowy dodatkowymi wyliczeniami.

Opodatkowanie najmu nieruchomości w formie ryczałtu i jego zasady zmieniły się już w 2019 roku. Musisz pamiętać, że jeśli Twój roczny przychód przekracza 100 tysięcy złotych, zapłacisz wyższą stawkę podatku ryczałtowego. Będzie to 12,5% zamiast dotychczasowej wartości 8,5%.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458