W 2017 roku praktycznie nie wyobrażamy sobie życia bez Internetu. Wiemy jak z niego korzystać, mamy coraz szybsze łącza, załatwiamy za jego pomocą większość spraw. Ale czy Internet zastąpi nam profesjonalnego doradcę w sprawach nieruchomości? Niekoniecznie…
Biuro nieruchomości zadba o Twoje pieniądze
Zakup mieszkania czy domu wiąże się z wydatkiem ogromnej sumy pieniędzy. Często są to oszczędności odkładane przez całe życie lub kredyt, z którym zwiążemy się na kilkadziesiąt lat. Na rynku nieruchomości czyha na nas kilka pułapek, o których możemy nie mieć pojęcia. Wynajęcie pośrednika sprawi, że oszczędzimy dużo czasu i nerwów. Dlaczego?
Aby móc swobodnie operować na rynku nieruchomości, powinniśmy dysponować wiedzą z zakresu prawa czy ekonomii. Zdecydowanie przyda się świadomość wszelkich ustaw czy regulacji. Pominięcie choćby jednego szczegółu może być dla nas fatalne w skutkach. Jak nie stać się kolejną ofiarą, o której usłyszymy w telewizji? Prosta odpowiedź: profesjonalny doradca. Pośrednik, jako osoba z branży i z doświadczeniem zna specyfikę rynku i wszelkie wymagane zapisy prawne.
Czas to pieniądz. Kupujemy mieszkanie, ale jakie?
Indywidualny zakup mieszkania wiąże się z kolejnym problemem i de facto również związanym z pieniędzmi, czyli z czasem. Aby wybrać odpowiednią nieruchomość, będziemy musieli poświęcić mnóstwo czasu, by przejrzeć dziesiątki, jak nie setki ogłoszeń. Ponieważ portale często są zaśmiecone tymi samymi ogłoszeniami z kilku biur, jest wysoce prawdopodobne, że wpadniemy kilka razy na to samo ogłoszenie, ze zmienionym zdjęciem lub inną kwotą. Po wybraniu trzeba będzie udać się na oględziny, po czym może się okazać, że stan faktyczny mieszkania diametralnie różni się od przedstawionego w ofercie – tracimy czas. Zatrudniając pośrednika, mamy pewność, że ten zabierze nas do takiej nieruchomości, która spełnia nasze oczekiwania. Przeszuka za nas oferty, stosując się do naszych spersonalizowanych wymagań. I co najważniejsze, wszystko sprawdzi i doradzi, przedstawiając zalety i wady konkretnego miejsca.
Załatwiając kupno na własną rękę, nie możemy zapomnieć o dokładnym sprawdzeniu, czy sprzedawca faktycznie ma prawo sprzedaży danej nieruchomości oraz, czy nie jest ona zadłużona.
Znajomość rynku
Ponieważ pośrednik codziennie porusza się po rynku nieruchomości, ma doświadczenie i wiedzę niezbędną, by obiektywnie określić wartość rynkową danej nieruchomości. Dzięki niemu unikniemy niepotrzebnych konfliktów ze sprzedawcą na temat tego, czy zawyża jej wartość z powodów sentymentalnych. Reprezentuje nas w końcu profesjonalista.
Skomplikowana transakcja
Warto pamiętać o tym, że zakup mieszkania to naprawdę długotrwały proces. Począwszy od researchu, poprzez oględziny, sprawdzanie dokumentów (polecam również zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzennego, żeby nie okazało się, że za 12 miesięcy obok naszego balkonu będą jeździć pociągi – pośrednik na pewno o takich rzeczach wie), aż po wizytę u notariusza i sporządzenie właściwych dokumentów.
Sprzedaż nieruchomości
Sprzedaż nieruchomości to też nie bułka z masłem. Przygotowanie oferty i opublikowanie jej w Internecie wymaga również sporej ilości czasu, a jeżeli chcemy ją umieścić w znanych płatnych serwisach, czy prasie, to również pewnych kwot pieniężnych. Jednak w większości przypadków i tak nie uda nam się wypozycjonować jej tak, by przebijała się przez inne oferty. Pośrednik ma do tego narzędzia. Później trzeba zmagać się z telefonami osób, które będą pytać o szczegóły, po czym może się okazać, że kilkanaście godzin rozmów przez telefon poszło na marne. Następnie musimy zarezerwować sobie czas na spotkania z potencjalnymi nabywcami. To wszystko załatwi za nas pośrednik, a my możemy zająć się sprawami, które sprawiają nam przyjemność.
Odpowiedzialność
Kupując czy sprzedając nieruchomość na własną rękę, jesteśmy odpowiedzialni za każdy nasz krok. Pamiętajmy, że nasza pomyłka może być fatalna w skutkach. Wówczas nie wystarczy powiedzieć, że się o czymś nie wiedziało. Nieznajomość prawa szkodzi, a prawo rynku nieruchomości może być niezwykle zawiłe i skomplikowane dla laików. Korzystając z usług agenta, możemy liczyć na to, że wytłumaczy nam wszelkie niezrozumiałe kwestie, a także wyliczy za nas opłaty notarialne i sądowe. Wynajęcie agenta pozwoli nam czuć się bezpiecznie, bo to właśnie on załatwia za nas wszystkie formalności, a biuro nieruchomości bierze na siebie odpowiedzialność za wszelkie jego kroki, czy ewentualne pomyłki.
Bezpieczeństwo
Pamiętajmy jednak o tym, by sprawdzić agenta, z którym będziemy pracować. Zapoznajmy się z opiniami rzetelności jego pracy i sprawdźmy, czy posiada licencję zawodową, która jest potwierdzeniem jego certyfikowanej wiedzy i profesjonalizmu. Z pomocą przychodzi Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, który znajduje się na stronie Ministerstwa Transportu.
Zatem czy Internet zastąpi pośrednika?
Jeżeli dysponujemy dużą ilością czasu, to już to robi, bo portale dają nam możliwość przeglądania różnych ofert, pozwalając filtrować wyniki. Jednak jeżeli nie znamy prawa, nie orientujemy się zbytnio na rynku nieruchomości i nie znamy ekonomii, to lepiej zostawmy tę kwestię profesjonaliście, który załatwi za nas wszystko od początku do końca, a my będziemy bezpieczni, unikniemy frustracji i przede wszystkim – oszczędzimy czas.