Posiadanie własnej nieruchomości, domu lub mieszkania jest dla wielu osób największym z marzeń. Ceny nieruchomości nie zachęcają i nie ułatwiają jednak tych działań. Rosną bowiem ceny nieruchomości. Analizie poddajemy zatem dane z pierwszego kwartału 2019 roku.
Ceny nieruchomości
Ceny nieruchomości nigdy nie są jednostajne. Ich wartość waha się w zależności od takich czynników jak: pora roku, sytuacja na rynku czy poziom zainteresowania nabywców. Warto również pamiętać o tym, że na ceny mieszkań składają się wszystkie udogodnienia oraz warunki mieszkaniowe, jakie panują w danej nieruchomości. Nie bez znaczenia jest tu lokalizacja, ale również inne szczegóły przeprowadzonej budowy, jak materiały budowlane, z których budynek został wykonany.
Wydawać by się mogło, że rosnące ceny produktów, w tym również materiałów budowlanych, spowodują zastój na polskich budowach. Jednakże obecnie obserwujemy wzrost liczby wykonywanych prac budowlanych. Większość z nich powstaje bowiem dzięki dotacjom oferowanym z różnych źródeł. Dużym zainteresowaniem potencjalnych nabywców mieszkań nadal cieszy się program „Mieszkanie dla młodych”.
Rozwój rynku deweloperskiego spowodował znaczny wzrost liczby ofert nieruchomości na sprzedaż. Chociaż zainteresowanie i popyt na kupno mieszkań ciągle wzrasta, nie brak również szerokiej gamy oferowanych nieruchomości. Coraz nowocześniejsze apartamenty, które powstają w polskich miastach, zachęcają do zamieszkania w ich wnętrzu. Koszt kupna mieszkania wzrósł jednak w 2019 roku średnio o 11%, porównując ceny rok do roku.
Nie każdy może sobie zatem pozwolić na wydatek rzędu minimum kilkuset tysięcy złotych. Takiego wydatku wymaga kupno własnej nieruchomości. Aby sprostać wymaganiom sprzedawców czy deweloperów, kupujący często decydują się na kredyt hipoteczny. Ponieważ samodzielne pozyskanie kwoty potrzebnej do kupna nieruchomości najczęściej jest nieosiągalne, kredyty mieszkaniowe są rozwiązaniem optymalnym.
Kredyty mieszkaniowe
Koszty kupna nieruchomości zależą nie tylko od kosztów jej powstania, ale i przykładowo od aktualnej polityki kredytowej banków. W zależności od oferty, jaką bank proponuje, musimy liczyć się z rozbieżnościami w zakresie cen kredytów i warunków ich spłaty. Wielu potencjalnych klientów biur nieruchomości decyduje się bowiem na to rozwiązanie, by pozyskać wymarzone mieszkanie lub dom.
Kredyty mieszkaniowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wszystko to ze względu na stosunkowo łatwe zasady ich pozyskania oraz spłaty. Decydując się na kredyt mieszkaniowy, musimy liczyć się z tym, że zostaje on zaciągnięty na hipotekę nieruchomości. Oznacza to, że do nieruchomości mamy pełne prawa, ale w przypadku jej sprzedaży, to bank ma prawo do poboru zysku. Istotna jest również dla klientów banków nowelizacja prawa bankowego z dnia 4 maja. Nakazuje ona odpowiednią motywację negatywnych decyzji dotyczących nieprzyznania kredytu.
Przeciętna kwota finansowania, o którą ubiegają się Polacy wyniosła w pierwszym kwartale 2019 roku prawie 300 tysięcy złotych. Mimo dobrej sytuacji na rynku pracy ciągle brakuje nam środków finansowych na spełnienie podstawowych potrzeb. Dach nad głową powinien stanowić przecież podstawę dla życia każdego człowieka.
W maju 2019 roku sytuacja na rynku kredytowym w Polsce przedstawiała się stabilnie. W zależności od potrzeb i preferencji klienta może on dowolnie dobierać oferty poszczególnych banków. Obecnie jest ona bogata ze względu na rosnące zainteresowanie i zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi.
Ceny mieszkań na sprzedaż
Rosnące koszty budowy i przewidywany spadek podaży na rynku pierwotnym nie sprzyjają obniżeniu cen mieszkań na sprzedaż. W pierwszym kwartale 2019 roku zanotowano, że ceny nieruchomości wzrosły. Spowodowała to przede wszystkim poprawiająca się kondycja polskich gospodarstw domowych. Polacy szukają nowych mieszkań, równie często w miastach i na obrzeżach.
Ceny mieszkań na sprzedaż przedstawiają się bardzo różnorodnie. Na rynku wtórnym obserwujemy wzrost cen mieszkań o około 10% w porównaniu z pierwszym kwartałem roku 2018. Średnia cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym wyniosła w maju 2019 roku 6178 złotych. Deweloperzy przewidują spadki cen mieszkań dopiero jesienią. Wtedy też obserwuje się mniejsze zainteresowanie kupnem nieruchomości ze strony klientów. Wysokie ceny, które długo utrzymują się na rynku, skutecznie zniechęcają do wykonywania transakcji.
Rynek pierwotny oferuje różnorodne zakresy cenowe przede wszystkim ze względu na charakter oferowanych nieruchomości. Cena za metr kwadratowy najpopularniejszych mieszkań wyniosła w pierwszym kwartale 2019 roku około 6000 złotych. Największą popularnością cieszą się mieszkania dwupokojowe. Co za tym idzie, ich cena ciągle najbardziej wzrasta w związku z popytem. O ile na rynku wtórnym ceny wzrosły na wszystkich analizowanych rynkach, sytuacja ma się nieco inaczej na rynku pierwotnym. Tutaj największy wzrost cen uzależniony jest od miasta, w którym znajduje się nieruchomość.