Wydaje się, że na rynku nieruchomości zawsze będą aktywni inwestorzy, którzy przeznaczają swoje inwestycje na cele wynajmu. Również obecnie, w czasach, gdy ceny lokali wciąż wzrastają, nie brakuje chętnych na ich zakup i wynajem. To bowiem jedna z popularniejszych form inwestycji, gwarantujących inwestorowi stały i w miarę możliwości satysfakcjonujący zysk. Wielu kupujących ma jednak wątpliwości co do formalności i sposobów rozliczania przychodu uzyskanego z tytułu najmu. Inaczej wygląda rozliczenie wynajmu mieszkania jako firma, inaczej jeśli wynajmujemy je prywatnie. Działanie to może stać się co prawda głównym źródłem utrzymania, ale najczęściej stanowi jedynie dodatkowy dochód.
Z tego też względu należy szczegółowo rozróżnić dwie sytuacje: rozliczenie wynajmu mieszkania jako firma, którego dokonuje się, posiadając zarejestrowaną działalność gospodarczą oraz wynajmu prywatnego. Granica pomiędzy tymi dwoma działaniami jest niezwykle cienka. Jej przekroczenie wiąże się jednak z odpowiednimi konsekwencjami i obowiązkami. Wynajem mieszkania należy ponadto w odpowiednich sytuacjach zgłosić do Urzędu Skarbowego.
Najem prywatny a powiązany z działalnością gospodarczą
Rozliczenie wynajmu mieszkania jako firma przebiega nieco inaczej niż w przypadku wynajmu prywatnego. Głównie z tego względu konieczne jest poznanie różnic występujących w związku z rodzajem podejmowanej działalności. Jeżeli chodzi o najem prywatny, przychód z tytułu wynajmu można opodatkować, korzystając z zasad ogólnych lub ryczałtu. Prowadząc działalność gospodarczą ukierunkowaną na wynajem, rozlicza się go na zasadach ogólnych według obowiązującej skali podatkowej lub według 19%-owego podatku liniowego. Jeżeli właściciel nieruchomości prowadzi najem prywatny, nie musi posiadać on wpisu swojego działania w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. W tym wypadku wystarczy zastosowanie wykazu środków trwałych. Prowadząc działalność gospodarczą, właściciel mieszkania musi prowadzić księgę przychodów i rozchodów.
Jak określić prawidłowy sposób rozliczenia z tytułu najmu? Często bywa to kłopotliwe. Taki stan rzeczy wynika głównie z nieścisłości przepisów i orzecznictw. Ich możliwość różnorodnego interpretowania daje pole do popisu dla prawników i urzędników. Duża liczba podatników występuje ponadto z prośbą o ustalenie interpretacji indywidualnej dla swojego przypadku. Jeżeli wynajmowane mieszkanie jest własnością firmową, sytuacja jest jednak jasna. Nie ma bowiem wtedy innej możliwości niż rozliczenie wynajmu mieszkania jako firma. W innych sytuacjach potencjalnie i hipotetycznie właściciel nieruchomości może samodzielnie zdecydować o tym, w jaki sposób rozliczy swój dochód.
Choć wydawało się, że wynajem nieruchomości w 2021 roku będzie cieszył się mniejszą popularnością niż w ubiegłych latach (zwłaszcza przed wybuchem pandemii), obecnie realia na rynku nieruchomości są zadowalające. Ci klienci, których nie stać na szybką inwestycję w nowe mieszkanie lub nie znajdują odpowiedniego lokum do kupna, muszą gdzieś zamieszkać. Zwykle decydują się oni na wynajem krótkoterminowy. Stanowi on odpowiedź na ich potrzeby, jednocześnie zostawiając otwartą furtkę na kupno własnego M. W związku z tym nawet wynajem wielu mieszkań równocześnie uznaje się obecnie za opłacalny.
Rozliczenie wynajmu mieszkania jako firma – o czym należy pamiętać?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak rozliczać najem, by nie popełnić żadnego błędu. Wybierając sposób rozliczenia najmu jako firma, przedsiębiorca powinien pamiętać głównie o tym, że sposób opodatkowania działań jest jeden dla dochodów z całej działalności gospodarczej. Opodatkowanie według skali podatkowej obecnie wynosi 17% podatku przy dochodzie nieprzekraczającym 85 528 zł, a 32% od nadwyżki tej kwoty. Według skali podatek płaci się od dochodu, co oznacza, że od przychodu można odliczyć koszty związane bezpośrednio z wynajmem. Można również skorzystać z możliwości, jakie daje przedsiębiorcom kwota wolna od podatku. Ponadto, dochód pochodzący z najmu łączy się z pochodem pochodzącym z innych źródeł.
Korzystając z podatku liniowego, przedsiębiorca pokrywa koszt 19% od dochodu. Również i w tym przypadku wynajmujący może odliczyć koszty związane z wynajmem.
Rozliczenie wynajmu mieszkania jako firma a Urząd Skarbowy
Bez względu na rodzaj podejmowanej przez właściciela wynajmowanego mieszkania działalności, przedstawiciele Urzędu Skarbowego oczekują odpowiednich rozliczeń na czas. Zasady ogólne najmu prywatnego przysługują wszystkim podatnikom. Wobec czego niekoniecznie są oni zobligowani zgłaszać ten fakt do Urzędu Skarbowego. Właściciel mieszkania powinien jednak odpowiednio długo gromadzić te dokumenty, które pomogą mu w wyliczeniu należnych opłat za podatek dochodowy.
Rozliczając wynajem jako firma, należy przede wszystkim zgłosić ten fakt za pomocą formularza CEIDG-1. Związany jest on ze zgłoszeniem działalności do Urzędu Skarbowego, w którym wybiera się i uiszcza formę opodatkowania. Bezpieczny wynajem wymaga dopełnienia wszelkich formalności. Jeżeli jest podejmowany nielegalnie, może wiązać się z przykrymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi.