Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Rozwój rynku nieruchomości – perspektywy na rok 2024

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 15 października 2023
| 0

Zwłaszcza w swojej pierwszej połowie, 2023 rok minął konsumentom nie pod znakiem optymizmu. Rosnąca inflacja, niepewna sytuacja geopolityczna kraju, konsekwencje widoczne i odczuwalne po pandemii, sprawiły, że Polacy są ostrożniejsi w wydawaniu pieniędzy, a co za tym idzie – oszczędniejsi. Przeciętne gospodarstwo domowe z kredytem hipotecznym musi ponadto wygospodarować wyższe kwoty na spłacenie zobowiązań względem banku. Mimo podwyżek płac, w kieszeni Polaków zostaje coraz mniej oszczędności. Kto mógł zauważyć zatem rozwój rynku nieruchomości? Inwestorami w 2023 roku były zatem głównie te osoby, które dostrzegły mniejszy popyt i malejące ceny mieszkań oraz podjęły szybką decyzję o wydaniu posiadanych środków..

Inflacja na rekordowo wysokim poziomie wpłynęła na podwyżki stóp procentowych. To z kolei spowodowało swoiste zamrożenie na rynku nieruchomości. Realne ceny mieszkań zaczęły spadać, a popyt niekoniecznie wzrastał. Pod koniec roku odczuwamy z kolei ograniczenie podaży na rynku mieszkaniowym oraz wysoki popyt gotówkowy i kredytowy. Ożywienie na rynku kredytów może wiązać się nieco z rządowym programem Bezpieczny kredyt 2%. Najbliższe miesiące oraz początek nowego roku 2024 może przynieść aktywny rozwój rynku nieruchomości i niemałe ożywienie w branży.

Co wpływa na sytuację na rynku mieszkaniowym?

Rozwój rynku nieruchomości jest nierozerwalnie połączony z ogólnym tempem wzrostu gospodarczego kraju. Do 2020 roku ceny na rynku nieruchomości stopniowo rosły. Zainteresowanie kupnem nieruchomości jako inwestycją plasowało się na równym, wysokim poziomie. Polski rynek był atrakcyjny dla wielu inwestorów. Wiele zmieniło się na przestrzeni ostatnich 2-3 lat (2021 i 2022). Zmieniły się dochody gospodarstw domowych i zwiększyła się inflacja. Na sytuację rynku mieszkaniowego wpływa też demografia i liczba ludności, a także proces starzenia się społeczeństwa.

Jednocześnie wiele zmian w polskiej gospodarce ma zachęcać potencjalnych kupców do nabywania dóbr materialnych w sektorze nieruchomości. Wśród nich wymienia się przede wszystkim stopniową likwidację stawki WIBOR oraz likwidację podatku od kupna pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. Atrakcyjny dla inwestorów jest również program Mieszkanie za remont.

Zrozumienie aktualnej sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce oraz prognozowanie przyszłych trendów jest szczególnie istotne dla świadomych decyzji inwestycyjnych. Biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą, inwestorzy na bieżąco decydują o tym, których inwestycji unikać, z jakimi się wstrzymać, a z których okazji warto niezwłocznie skorzystać.

Rozwój rynku nieruchomości w 2024 roku – prognozy

Widoczne stają się różnice pomiędzy ceną ofertową a ceną transakcyjną nieruchomości. Obecnie właściciele sprzedawanych lokali są bardziej skłonni przystawać na negocjacje kupujących. Sytuacja ta może jednak szybko się zmienić. Jak przewidują analitycy, końcem 2023 roku i początkiem 2024 rozwój rynku nieruchomości będzie bardziej dynamiczny. W perspektywach zakłada się, że dojdzie do odwrócenia trendu spadkowego w cenach mieszkań. Na tę sytuację wpływa przede wszystkim odbudowujący się poziom popytu. Realne wzrosty cen zauważalne powinny stać się w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku.

Zespół analiz nieruchomości PKO BP w udostępnionym raporcie przewiduje, że od III. kwartału 2023 do II. kwartału 2024 średnie ceny transakcyjne nieruchomości wzrosną nawet o 15%. Jednocześnie zauważa się jednak malejącą liczbę wydawanych corocznie pozwoleń na budowę, co zapowiada dalsze ograniczenia w podaży na rynku nieruchomości. Mimo że maleją jednocześnie koszty budowy, nadal utrzymują się one na stosunkowo wysokim poziomie. Wzrastają bowiem ceny materiałów budowlanych i wykonawstwa. Wysokie są ponadto ceny nośników energii. Nawet wydanie koniecznego świadectwa energetycznego mieszkania lub domu wiąże się z koniecznością uiszczenia stosownej opłaty.

Nowym inwestycjom i wzrostowi popytu sprzyja wzrost nominalnych wynagrodzeń. Wraz ze spadkiem inflacji i łagodzeniem polityki monetarnej czynniki te wpłynąć mają na znaczną poprawę koniunktury na rynku. Nawet w trudnych do utrzymania gospodarstwach domowych popyt na inwestycję mają stymulować tanie i łatwo dostępne kredyty. Spodziewamy się zatem, że inwestycji w rozwijający się rynek nieruchomości będzie coraz więcej. Zauważa się ponadto, że istnieją czynniki, które dodatkowo mogą znacząco hamować tendencje wzrostowe cen mieszkań. Możliwy jest bowiem znaczny spadek dostępności nieruchomości. Z kolei stabilizacja stawek na rynku najmu mieszkań potencjalnie osłabi u klienta motywację zakupu inwestycyjnego.

Na co zwracać uwagę przed podjęciem decyzji o inwestycji w polski rynek nieruchomości?

Poszukując idealnej działki budowlanej, nowego mieszkania lub domu, warto przede wszystkim skontrolować rzetelność zapisów w Księdze wieczystej oraz zapisów planowania i zagospodarowania przestrzennego obszaru, jakim jesteśmy zainteresowani. Konieczne jest zwrócenie uwagi na kwestie związane z przepisami własnościowymi lokalu lub działki. Możliwe jest ponadto dokonanie sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym. Jeżeli inwestor nie wyraża chęci wejścia w posiadanie lokalu ze zobowiązaniami finansowymi, powinien skrupulatnie sprawdzić ewentualne obciążenia hipoteczne. Wszelkich niezbędnych informacji potencjalnemu nabywcy powinien udzielić już sam dotychczasowy właściciel nieruchomości. Jeżeli zatai on jakiekolwiek z nich, podlega odpowiedzialności karnej, a  zawarta wówczas umowa kupna-sprzedaży nosi znamiona nieważności.

Rozwój rynku nieruchomości – od czego zależy cena?

Wielu potencjalnych nabywców już na etapie planowania inwestycji zastanawia się nad tym, co wpływa na cenę mieszkania. Są to przede wszystkim indywidualne cechy każdej nieruchomości. W szczególności wymienia się tu jej lokalizację, dostęp do najważniejszych obiektów i placówek, rozwój infrastruktury logistycznej, udogodnienia. Nowe grunty z przyłączami mediów i nieruchomości w stanie deweloperskim będą droższe niż mieszkania do remontu lub działka bez dostępu do mediów. Klientów, których nie stać na zakup własnego M, kuszą nowe oferty kredytów hipotecznych. Co więcej, banki chętniej udzielają tych zobowiązań, co może w przyszłości przełożyć się na dalsze zwiększenie popytu na mieszkania.

Analiza polskiego rynku nieruchomości a opłacalność najmu

By wejść w posiadanie jak najlepszej nieruchomości, dobranej indywidualnie do własnych potrzeb i możliwości, warto skorzystać z usług przedstawicieli biur nieruchomości. Pośrednicy znają bowiem aktualne trendy na rynku branżowym, wiedzą, jakie ogłoszenia o sprzedaży lub wynajmie lokalu są warte uwagi. Pomagają również załatwić wszelkie formalności po zakupie mieszkania czy domu.

Biorąc pod uwagę sytuację na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce, opłacalną inwestycją na najbliższe lata może okazać się kupno mieszkania przeznaczonego na wynajem. Przed właścicielem tego rodzaju nieruchomości stoi wiele możliwości. Może on podpisać z najemcą umowę najmu okazjonalnego, zwykłego oraz najmu instytucjonalnego. We wszystkich przypadkach gwarantuje sobie stały zysk z tytułu wynajmowanej nieruchomości. Czynsz płacony regularnie staje się źródłem dodatkowego (i to niemałego) dochodu. Takim inwestycjom sprzyjają również zmiany w podatku od wynajmu w 2023 roku, według których należność można rozliczać na kilka różnych sposobów.

Rozwój rynku nieruchomości w Polsce i nieruchomości komercyjne

Biorąc pod uwagę kierunek kształtowania się i rozwoju rynku nieruchomości w Polsce, warto zastanowić się, czego obecnie poszukują Polacy inwestujący swoje pieniądze w lokale. Zwykle pragną oni posiadać własną nieruchomości o charakterze mieszkaniowym. Przeznaczają je dla siebie i domowników lub wynajmują. Najwyższym stopniem zainteresowania cieszą się obecnie mieszkania dwu- lub trzypokojowe o metrażu pomiędzy 60-80 mkw. Jednym z najbardziej dochodowych przedsięwzięć jest natomiast inwestowanie w nieruchomości komercyjne.

Posiadając kapitał, inwestor może zdecydować o przeznaczeniu własnego M lub innego lokalu na wynajem na potrzeby prowadzonej przez najemcę działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to zwykle, że w wynajmowanym lokalu będzie miała siedzibę firma przedsiębiorcy. W ten sposób można wynajmować zarówno małe lokale, jak i całe kompleksy nieruchomości.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458