Suterena obecnie nie kojarzy się wyłącznie z zapuszczoną i zawilgoconą piwnicą. W budynku pełni bowiem wiele różnorodnych funkcji, niekoniecznie stając się niefunkcjonalnym składzikiem. W gotowych projektach domów istnieje wiele możliwości na praktyczne wykorzystanie wolnej przestrzeni oraz nowoczesne aranżacje tego rodzaju pomieszczenia. Może ono stać się funkcjonalnym pomieszczeniem służącym w celach mieszkalnych lub gospodarczych. Uwzględniając indywidualne potrzeby domowników oraz specyfikę budynku można stworzyć wiele uniwersalnych i estetycznych rozwiązań. Wystarczy pochylić się nad niezagospodarowaną przestrzenią i poświęcić jej chwilę uwagi podczas wykańczania nieruchomości.
Istnieją nieruchomości, w których część wewnątrz budynku znajduje się poniżej poziomu terenu. Do niedawna powierzchnia taka uznawana była za bezużyteczną. Nie pełniła niemal żadnych funkcji, z czasem stając się miejscem składowania niepotrzebnych rzeczy. To jednak nie jest zwykła piwnica czy komórka. Daje o wiele większe i wygodniejsze możliwości. Odpowiednia aranżacja sutereny przyczynia się nawet do zwiększenia wartości nieruchomości. Czym jest suterena i czym różni się od popularnych piwnic? Podpowiadamy.
Czym jest suterena?
Suterena nie jest terminem różnoznacznym z pojęciem piwnicy. Prawo budowlane podaje, że są to odrębne definicje, choć w niektórych przypadkach pomieszczenia te mogą pełnić zbliżone funkcje. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury jasno określa, że mianem sutereny nazywa się kondygnację budynku lub jej część, która zawiera pomieszczenia użytkowe, a w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu urządzanego terenu. Zasada ta dotyczy zarówno części, jak i całości powierzchni podłogi. Ponadto, w przypadku sutereny w pomieszczeniu musi znajdować się ściana z oknem. Poziom podłogi nie może być niżej niż określona przepisami prawa budowlanego wartość 0,9 m od poziomu terenu. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. opisuje warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Jaka jest różnica między sutereną a piwnicą?
Te cechy jasno różnicują suterenę od piwnicy. Dom z piwnicą nie musi bowiem spełniać takich wymogów. Piwnica jest kondygnacją podziemną lub nadziemną umieszczoną najniżej. To również ta część pomieszczenia, w której poziom podłogi z co najmniej jednej strony budynku znajduje się poniżej terenu. Powierzchnię tę przeznacza się na pomieszczenia gospodarcze lub techniczne.
Suterena to kondygnacja podziemna czy nadziemna?
Podczas procesu projektowania domu niektórzy właściciele nieruchomości zastanawiają się nad tym, czy suterena może być umieszczona w budynku jako kondygnacja nadziemna. Przepisy jasno określają, że takie pomieszczenie nie nosi tej nazwy, a jest ono piwnicą. W suterenie podłoga musi znajdować się poniżej poziomu terenu, który urządzamy lub projektujemy.
Kiedy i jak można dokonać adaptacji sutereny na cele mieszkaniowe?
Jednym z najbardziej popularnych sposobów na aranżację sutereny jest przeznaczenie jej na pomieszczenie mieszkalne. Nie w każdym przypadku można jednak w ten sposób zaaranżować wolną przestrzeń, która w części lub całości znajduje się pod poziomem terenu. Pomieszczenie powinno być w odpowiedni sposób izolowane. O co w tej izolacji chodzi? To przede wszystkim konieczność dobrego zaizolowania ścian znajdujących się poniżej poziomu gruntu. Należy je przede wszystkim ochronić przed wilgocią i zimnem. Wymogi te są szczególnie istotne z punktu widzenia mieszkańców. Przestrzeń we wnętrzu budynku ma być bowiem komfortowa i bezpieczna dla użytkowników. Odpowiednio wykończona suterena zapewnia ciepło i wygodę. Zwiększa ona ponadto metraż mieszkania, wpływając korzystnie na jego wartość.
Aranżacja mieszkania w suterenie
Aranżacja przytulnej powierzchni mieszkalnej w suterenie pozwala na stworzenie mieszkania rozkładowego, nawet jeżeli inne elementy budynku pierwotnie na to nie pozwalały. Dodatkowa powierzchnia wydzielona w części budynku sprzyja zwiększeniu przestrzeni użytkowej. Dodatkową przestrzeń, która została odpowiednio przygotowana do zamieszkania w jej wnętrzu, można niemal dowolnie aranżować.
Zwykle suterena wyposażona jest w niewielkie otwory okienne. Ograniczają one dostęp światła dziennego. Jeżeli nie chcemy ich przerabiać i powiększać, istotny staje się odpowiedni dobór oświetlenia. Wnętrze sutereny jest ciemne głównie dlatego, że poziom podłogi w części lub całości znajduje się poniżej poziomu projektowanego lub urządzonego terenu. Jak zaznacza definicja sutereny, musi ona posiadać chociaż jedną ścianę wyposażoną w okno. Mimo to najczęściej pomieszczenia należy wzbogacić o oświetlenie LED. Mieszkańcy korzystają z rozwiązania, jakim jest listwa LED, poprowadzona w miejscu styku ścian z sufitem. Światło to imituje naturalne promienie słoneczne.
Kondygnację podziemną sutereny powinniśmy pomalować na jasne kolory, odbijające światło naturalne. Estetyczne są barwy natury, które optycznie powiększają przestrzeń. Dobrze wygląda również aranżacja dodatkowej powierzchni użytkowej w części domu w stylu skandynawskim. W urządzeniu sutereny, pomocny może się okazać program Mieszkanie za remont. W wielu nieruchomościach to właśnie część zawierająca pomieszczenia w niższej kondygnacji jest zaniedbana i wymaga odnowienia. Mieszkanie do remontu jest inwestycją atrakcyjną zarówno dla osób przeznaczających nieruchomości na wynajem, jak i własne potrzeby mieszkalne.
Suterena – inne przeznaczenie powierzchni
Suterena niekoniecznie musi pełnić podobne funkcje, co pozostała część domu. Nie trzeba w niej mieszkać. Równie dobrze sprawdza się ona jako pomieszczenie gospodarcze. Może służyć do przechowywania przedmiotów, które na co dzień nie są mieszkańcom potrzebne. Chodzi tu przede wszystkim o rzeczy używane sezonowo – np. rowery. W niektórych budynkach suterena pełni funkcje rozrywkowe, umożliwia relaks i odpoczynek w oddzielonej części domu. Często urządza się w niej suszarnię, pralnię, spiżarnię. Jeżeli metraż sutereny na to pozwala, warto zaaranżować ją nawet na domową siłownię, domowe kino, saunę czy salę bilardową.
Wady i zalety domu z sutereną – czy warto zdecydować się na projekt domu z sutereną?
Suterena może w efektywny sposób zwiększyć przestrzeń użytkową domu. Jej zaletą jest przede wszystkim możliwość dowolnej aranżacji na różnorodne cele. Dodatkową przestrzeń mieszkalną można nawet wynająć – staje się ona wówczas źródłem dochodu. Dodatkowa powierzchnia mieszkalna jest również dobrym rozwiązaniem dla mieszkańca, który nie chce wyprowadzać się z domu, ale pragnie intymności i oddzielnego pomieszczenia. Cieszy się zatem popularnością wśród nastolatków czy studentów. O tym, czy warto zdecydować się na tego rodzaju projekt domu, decydują przede wszystkim indywidualne oczekiwania i preferencje inwestora. Suterena może stać się zarówno częścią mieszkania w trudnym terenie, jak i w centrum największych miast.