Kupujesz nieruchomość? Musisz zatem przygotować się na dodatkowe koszty. Oprócz ceny domu czy mieszkania będziesz musiał zapłacić jeszcze inne zobowiązania. Należą do nich: podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty sądowe, koszty sporządzenia umowy, porady prawnicze oraz taksa notarialna.
Taksa notarialna konieczna jest w przypadku zawierania umów kupna-sprzedaży każdego rodzaju nieruchomości. Ponieważ transakcja ta odbywa się na podstawie zapisów notarialnych, musi zostać sfinalizowana i potwierdzona w obecności notariusza. Zawarta w formie aktu notarialnego zobowiązuje przyszłych kupców do korzystania z usług notariuszy. Nic więc dziwnego, że ten oczekuje wynagrodzenia za wypełnienie swoich obowiązków. Ile ono wynosi? Odpowiadamy.
Czym jest taksa notarialna?
Większość umów kupna-sprzedaży musi być sporządzana w formie aktu notarialnego. Oznacza to, że wtedy też do zapłaty konieczna jest taksa notarialna, która nazywana jest również opłatą notarialną. To nic innego jak wynagrodzenie notariusza. Określa się ją jako kwotę, która należy się notariuszowi za wykonaną przez niego pracę, a więc podjęcie konkretnej czynności prawnej. Koszt taksy waha się od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Rozbieżność ta wynika z wartości nieruchomości, która staje się przedmiotem finalizowanej transakcji. Skoro sumy osiągają aż tak wysokie wartości, można zastanowić się, czy możliwa jest negocjacja?
Wybierając odpowiedniego notariusza, można niekiedy znacznie obniżyć wysokość taksy notarialnej. Przepisy prawa określają bowiem wyłącznie ich maksymalną wartość, pozostawiając negocjacje klientom określonych urzędników. Wiele zależy zatem od indywidualnej sytuacji – zleconego działania, wymagań i preferencji klienta oraz szczegółów współpracy. Odpowiednio negocjowana taksa notarialna może stać się sporą oszczędnością. Warto rozeznać się w rynku branżowym i wybrać tańszego notariusza. Usługa wykonana przez niego będzie tak samo prawomocna i dobrej jakości jak w przypadku osoby, która nakłada wyższą taksę.
Taksa notarialna – ile wynosi?
Maksymalne stawki taksy notarialnej określono w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości, które pochodzi z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.
Samodzielne policzenie wysokości taksy notarialnej jest stosunkowo proste. W 2020 roku jej koszt był stały, uzależniony od wartości nieruchomości, która była przedmiotem transakcji. I tak dla nieruchomości o wartości do 3 tysięcy złotych maksymalny koszt, jaki wyniesie taksa notarialna to 100 złotych. Wzrasta on wraz z wartością lokalu. Kolejno wynosi 100 złotych dla nieruchomości o wartości 3 – 10 złotych + 3% od nadwyżki powyżej 3 tysięcy złotych. Następnie 310 złotych dla przedziału między 10 tysięcy a 30 tysięcy złotych z dwuprocentową nadwyżką powyżej 10 tysięcy. 710 złotych z jednoprocentową nadwyżką dla przedziału 30 tysięcy a 60 tysięcy i 1010 złotych z 0,4% nadwyżką dla nieruchomości o wartości powyżej 60 tysięcy złotych i poniżej 1 miliona. Taksa notarialna od kupna-sprzedaży nieruchomości premium, czyli takiej, której wartość określa się na minimum milion złotych, wynosi 4770 złotych z 0,2% nadwyżki powyżej 1 miliona i 6770 złotych dla przedziału 1 milion a 2 miliony z 0,25% nadwyżki powyżej 2 milionów złotych, jednak nie więcej niż 10 tysięcy złotych.
Wymienione kwoty są wartościami maksymalnymi, określonymi w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Określony notariusz może zaproponować zmniejszenie tej kwoty. Nigdy jednak nie powinien żądać kwot większych, niż prawnie określone. Notariusz ustala stawkę swojej pracy na podstawie indywidualnych okoliczności współpracy z danym klientem. Ponadto pamiętać należy, że rzeczywistą kwotę, jaką osiągnie taksa notarialna, otrzymujemy dopiero po doliczeniu do niej wysokości podatku VAT.
Dodatkowe koszty
Taksa notarialna to jednak nie jest jedyny koszt dodatkowy, jaki musimy ponieść, finalizując transakcję na rynku nieruchomości. Zakup działki budowlanej, zakup mieszkania czy domu – wszystkie te działania niejako „zmuszają” nas do skorzystania z usług wielu specjalistów i przedstawicieli instytucji. Oni również pobierają wynagrodzenie i dodatkowe opłaty.
Czeka nas uiszczenie pozostałych opłat notarialnych, wśród których wymienia się: opłatę za odpis aktu notarialnego, wpis prawa własności w księdze wieczystej, założenie księgi wieczystej, wpis do niej hipoteki. Również na wizycie u notariusza nie kończą się wymagane formalności. Jeśli wybieramy mieszkanie od dewelopera, sprawa dodatkowych opłat wygląda nieco łatwiej. Pośredniczy w nich przedstawiciel agencji nieruchomości i najczęściej koszty te są wliczone w cenę usługi pośrednictwa.
Jeśli natomiast kupujemy nieruchomość pochodzącą z rynku wtórnego, musimy pamiętać o obowiązku uiszczenia opłaty podatkowej. Wynosi ona 2% wartości nieruchomości i zwykle pobiera ją również notariusz. Dodatkowo płatne są również takie usługi jak: ustanowienie hipoteki (w przypadku, gdy finansujemy transakcję poprzez kredyt hipoteczny), wycena nieruchomości, opłaty sądowe i ewentualne prowizje. Nie na wszystkie opłaty klient ma jakikolwiek wpływ. Choć może negocjować wysokość taksy notarialnej, większość z pozostałych zobowiązań ma charakter stały. Skupiając się natomiast na kwestiach ekonomicznych, można zapomnieć o własnym komforcie, który jest równie ważny. Zazwyczaj chodzi przecież o kupno własnej nieruchomości, która ma służyć nam przez najbliższe lata.