Zakup działki pod budowę domu jest najczęściej pierwszym działaniem osób chcących wybudować własny dom. Aby zadecydować, który czas jest na tę inwestycję najlepszy, należy przekalkulować wydatki oraz określić ewentualne straty.
Zakup działki pod budowę domu
Zakup działki pod budowę domu powinien być działaniem starannie przemyślanym i przygotowanym. Kupno działki to jedna z najważniejszych i najbardziej odpowiedzialnych inwestycji w życiu. Ponieważ preferencje co do jej położenia, wyglądu i wielkości są indywidualną sprawą każdego klienta, wybór nie zawsze jest łatwy i oczywisty. Mimo dużej różnorodności oferowanych działek na rynku polskim warto zastanowić się nad zasadami ogólnymi i uniwersalnymi kupna działki.
Najrozsądniejszym posunięciem jest zakup działki pod budowę domu na przełomie lutego i marca, czyli jeszcze w trakcie zimy. Zimą łatwiej dostrzec wszelkie mankamenty i wady działki – jej niekorzystną o tej porze roku lokalizację, ułożenie, czy nawet zanieczyszczenie. Za działaniem tym przemawiają również warunki ekonomiczne. Na przełomie tych miesięcy obserwuje się najwyższy spadek cen działek budowlanych. Natomiast w miesiącach wakacyjnych (zwłaszcza w sierpniu) ceny działek wzrastają nawet o 5%. Kupując działkę zimą, nabywca ma również dużo czasu, aby załatwić wszelkie formalności związane z budową. Dokumentację powinien on bowiem skompletować jeszcze przed rozpoczęciem pierwszych prac budowlanych.
Czasu wymaga również ustalenie terminu z ekipą budowlaną. W okresie zimowym kontakt z pracownikami firm budowlanych jest ułatwiony, ze względu na ograniczone zapotrzebowanie na ich usługi. Wtedy też można z firmą budowlaną ustalić wszelkie szczegóły prac, określić własne preferencje i wymagania. Do czasu rozpoczęcia budowy proponuje się ustalić z firmą budowlaną uproszczony harmonogram i plan prac budowlanych.
Działki budowlane na sprzedaż
Zanim klient zdecyduje się na zakup określonej działki, poleca się jej sprawdzenie w księgach wieczystych. Tam można się upewnić, kto jest prawowitym właścicielem działki oraz czy nie jest ona objęta hipoteką. Następnym etapem powinno być określenie, czy interesująca klienta działka nadaje się pod budowę domu. Działki budowlane na sprzedaż posiadają różne specyfikacje, nie zawsze spełniające wymogi prawa budowlanego. Aby można było na gruncie zaprojektować dom z ogrodem, powinien mieć on przynajmniej 700 metrów kwadratowych powierzchni i 22 metry szerokości. Jeśli działka jest mniejsza, budowa domu będzie możliwa, ale znacznie utrudniona. Istotne jest również dopuszczenie działki pod teren zabudowy.
Działki budowlane na sprzedaż największym zainteresowaniem cieszą się latem. Również ze względu na te dane proponuje się klientom rozpoczynać obserwacje interesujących klienta działek już zimą. Większa ilość potencjalnych nabywców w okresie letnim powoduje proporcjonalny wzrost cen działek. Dlatego też często zdarza się, że atrakcyjne działki są sprzedawane szybciej, niż w czasie zimy.
Pozwolenie na budowę domu
Zakup działki pod budowę domu to podstawa do dalszych inwestycji. Aby rozpocząć budowę, należy dopełnić szeregu formalności. Jedną z nich jest pozyskanie pozwolenia na budowę domu. Warto poświęcić tym formalnościom sporo uwagi. Coraz częściej proponuje się klientom korzystanie z fachowej pomocy specjalistów: prawników, pośredników i firm budowlanych. Pracownicy specjalistycznych firm sprawdzają i kompletują dokumentację związaną z gruntem oraz uzyskują niezbędne pozwolenia i inne dokumenty. Wobec tego to specjaliści zajmują się nielubianą przez klientów biurokracją. Pomaga to uniknąć drobnych niedopatrzeń, które mogą stać się dużą przeszkodą w realizacji marzeń o własnym domu.
Pozwolenie na budowę domu możliwe jest po wykonaniu i przedłożeniu projektu gotowego oraz adaptacji do konkretnej, zakupionej przez klienta działki. Wniosek sporządza się na gotowym urzędowym formularzu, a jego wypełnienie należy do stosunkowo łatwych zadań. Trudności najczęściej przysparza czasochłonne kompletowanie dokumentów załączonych do wniosku. Jako niezbędne wymienia się: projekt budowlany, zaświadczenie potwierdzające, że architekt wpisany jest na listę izby architektów, oświadczenie inwestora, decyzję o warunkach zabudowy oraz potwierdzenia ewentualnych opłat skarbowych. Należy jednak pamiętać, że wyżej wymienione dokumenty to istotne minimum. Często zdarza się, że urząd wymaga również dopełnienia innych formalności ze względu na specyfikę terenu przeznaczanego pod zabudowę.
Tak złożony wniosek wpisuje się do rejestru wniosków o pozwolenie na budowę i decyzji o pozwoleniu na budowę. Jak wynika z przeprowadzanych analiz, od momentu kupna działki pod budowę domu, przez uzyskanie niezbędnych pozwoleń aż do osiągnięcia jego stanu surowego mija średnio około 22 miesięcy.