Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Jak szybko sprzedać mieszkanie? Poradnik krok po kroku

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 15 listopada 2017
| 2 komentarze

Sprzedaż mieszkania może wiązać się z szybkim przypływem sporej ilości gotówki. Jednak dużo trudniej spieniężyć mieszkanie na rynku wtórnym niż pierwotnym. Co dziesiąta nieruchomość czeka na nowego właściciela ponad 1000 dni. W rezultacie okazuje się, że założony szybki przypływ gotówki przeciąga się znacznie w czasie. Zatem co robić, jeżeli potrzebujemy w krótkim czasie zbyć nasz lokal?

Zazwyczaj na sprzedaży mieszkania chcemy sporo zarobić. Wystawiamy je więc za wysoką cenę i czekamy cierpliwie na nabywcę. Zdarzają się jednak sytuacje, że potrzebujemy sprzedać lokal bardzo szybko. Wówczas powinniśmy go odpowiednio przygotować i stosownie obniżyć cenę.

Przygotowanie nieruchomości

Jeżeli chcemy skrócić czas oczekiwania na nabywcę, powinniśmy mieszkanie porządnie posprzątać i naprawić drobne usterki. Pozbierajmy osobiste rzeczy, ułóżmy meble tak, by zostawić jak najwięcej miejsca. Bardzo ważne jest, by klient poczuł przestrzeń. Warto odmalować ściany, żeby mieszkanie wyglądało świeżo. Powinniśmy także zadbać o odpowiednie oświetlenie, które może znacznie podnieść atrakcyjność nieruchomości. Kolejną istotną rzeczą jest zapach. Jeżeli potencjalny nabywca zaraz po wejściu poczuje coś nieprzyjemnego, raczej od razu nastawi się negatywnie. Pamiętajmy więc o tym, by w mieszkaniu ładnie pachniało. Jeżeli naturalny zapach mieszkania nie robi pozytywnego wrażenia, pomyślmy o zainwestowaniu w odświeżacz.

Mały remont

Można powiedzieć, że przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż powinniśmy przeprowadzić w nim mały remont. Przede wszystkim naprawmy usterki, które mogą w znacznym stopniu obniżyć atrakcyjność miejsca. Poprawmy niedziałające szuflady, klamki, drzwiczki szafek, wyeliminujmy wycieki, wymieńmy spalone żarówki i zwróćmy uwagę na elementy instalacji elektrycznej. Wyczyśćmy żaluzje i nawiew okapu. Jeżeli nie działają sprzęty RTV i AGD powinniśmy pomyśleć o ich wymianie na nowe. Spróbujmy wyczyścić posadzki i glazurę. Czyste pomieszczenia to połowa sukcesu.

Powiększmy optycznie mieszkanie

Powiększenie optyczne pomieszczeń to najłatwiejszy sposób sprawienia, by nowy nabywca poczuł przestrzeń. Zadbajmy więc o odpowiedni układ mebli lub niektóre z nich wynieśmy. To sprawi, że w mieszkaniu automatycznie pojawi się więcej miejsca. Zastanówmy się nad tym, jak postawić łóżko czy stół w jadalni, aby nie zagracić przestrzeni. Jeżeli ściany mają ciemne kolory, przemalujmy je na jasne, neutralne. To sprawi, że mieszkanie będzie sprawiało wrażenie nowszego i świeżego. W ciasnym przedpokoju lub łazience zainstalujmy lustro. Zadbajmy także o odpowiednie oświetlenie, które po pierwsze, jak wspomnieliśmy wyżej, doda wnętrzu atrakcyjności, a po drugie może je optycznie powiększyć. O odpowiednim świetle warto pamiętać już na etapie fotografowania mieszkania. Umiejętne operowanie światłem pozwoli na zbudowanie pozytywnego nastroju w pomieszczeniach.

Odpowiednia cena

Wszelkie wykonanie powyższych zabiegów może okazać się bezskuteczne, jeżeli cena nieruchomości będzie zawyżona. Pamiętajmy, że potencjalny kupujący najprawdopodobniej przejrzał wcześniej kilkanaście lub kilkadziesiąt innych ofert i raczej orientuje się w cenach rynkowych. Zatem my także sprawdźmy, ile kosztują podobne mieszkania na sprzedaż i postarajmy się sprawić, by nasza oferta była atrakcyjna, ale też niebudząca podejrzeń. Lepiej zostawić niższy margines na negocjacje, tj. 5% i tym kosztem obniżyć cenę, niż negocjować 10%. Warto pamiętać o tym, że jeżeli nasza cena będzie kwotą poniżej wartości rynkowej, może dojść do licytacji między zainteresowanymi osobami. Wówczas kwota może się podnieść.

Właściwie przygotowana oferta

Jeżeli ustalimy cenę, skupmy się na przygotowaniu oferty. Warto spędzić nad nią trochę czasu, ponieważ jej atrakcyjny wygląd i zawarte w niej informacje mogą być kluczem do sukcesu. Pamiętajmy o właściwym przygotowaniu zdjęć. Ukażmy na nich jasne, czyste i przestronne pomieszczenia. Oczywiście unikajmy pisania w ogłoszeniu nieprawdy i nie starajmy się w żaden sposób oszukiwać przyszłego nabywcy.

Skorzystajmy z usług biura nieruchomości

Biuro nieruchomości posłuży nam swoją wiedzą i doświadczeniem. Jeżeli nie mamy czasu bądź obawiamy się dopełnić samemu wszelkich formalności, skorzystajmy z usług agencji. Specjaliści pomogą nam wycenić nieruchomość, przygotują ofertę i opublikują ją w internecie. Agent nieruchomości będzie też pierwszą linią kontaktu dla potencjalnych nabywców, co pozwoli nam zaoszczędzić czas. Z kolei po znalezieniu odpowiedniego nabywcy agencja w naszym imieniu przygotuje umowę, a naszą aktywnością będzie tylko jej podpisanie.

Odpowiednie przygotowanie to podstawa

Jeżeli chcemy szybko sprzedać mieszkanie, to przede wszystkim powinniśmy je dobrze do tego przygotować. Czyste i odświeżone pomieszczenia w znacznym stopniu podniosą atrakcyjność całej nieruchomości. Pamiętajmy także o odpowiednim oświetleniu wnętrza oraz naprawie drobnych usterek. Ponadto zadbajmy o właściwe ułożenie mebli, by zapewnić przestrzeń, a jeżeli mieszkanie jest małe, spróbujmy powiększyć je optycznie. Na końcu skupmy się na zbudowaniu odpowiedniego klimatu, w czym może się okazać przydatny odświeżacz powietrza.

2 komentarze do artykułu: “Jak szybko sprzedać mieszkanie? Poradnik krok po kroku

  • Tomek
    dnia 10 maja 2018

    Obecnie powstaje bardzo wiele nowych mieszkań, przez co ciężko było mi sprzedać moje poprzednie. Po roku czasu straciłem nadzieję i zastawiałem się nad wynajmem, ale wciąż potrzebowałem gotówki, aby dokończyć obecną inwestycję, dlatego zaryzykowałem i udałem się do agenta nieruchomości. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, znajomości z agentem pozwoliły mu sprzedać mieszkanie dość szybko, a ja dzięki temu dokończyłem inwestycje.

  • CRX
    dnia 21 września 2018

    więszkość to prawda ale jakbym poczuł odświeżacz to bym od razu uciekł. Tylko naturalny zapach np. pieczonego ciasta a nie naśladujący ten zapach. Do galerii już nawet rzadko wchodzę, tak smrodzą

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458