Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Program Mieszkanie dla Młodych – co i dla kogo? Najważniejsze informacje

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 19 lipca 2017
| 0

Program MdM, czyli Mieszkanie dla Młodych skierowany jest przede wszystkim do młodych osób. Dzięki niemu młodzi mogą liczyć na rządowe dopłaty przy zakupie swoich pierwszych nieruchomości. Program działa od 1.01.2014 roku, a reguluje go ustawa z dnia 27.09.2013 roku. Nie jest pierwszym projektem tego typu. Przed nim mogliśmy korzystać z programu Rodzina na Swoim. Ten zakończył się w 2014 roku.

Zakup mieszkania dla młodych osób może okazać pewnym problemem. Najczęściej główną przeszkodą jest wkład własny. W wielu przypadkach moglibyśmy otrzymać odpowiedni kredyt na mieszkanie, jednak przed zakupem blokuje nas właśnie wkład własny. Program Mieszkanie dla Młodych ma za zadanie pomóc młodym ludziom w zakupie pierwszej nieruchomości. Myślę tu zarówno o mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Po zakwalifikowaniu się do programu możemy liczyć na dofinansowanie. Jego wysokość uzależniona jest od sytuacji życiowej osoby zainteresowanej. Może być uzupełnieniem wkładu własnego bądź jego sfinansowaniem.

Warunkiem skorzystania z programu jest spełnienie pewnych warunków. Określone są one w ustawie. Warto wspomnieć, że nie są to warunki niezwykle wymagające, dlatego też polecam, by zastanowić się nad zaciągnięciem kredytu z programu.

Program kończy się wraz z końcem września 2018 roku. Przewiduje pomoc w zakupie zarówno nowego mieszkania, jak i z rynku wtórnego.

Co mogę zyskać?

Program Mieszkanie dla Młodych nie określa jednoznacznie kwoty dofinansowania. Wszystko zależy, tak jak wspomniałem wyżej, od sytuacji życiowej beneficjenta oraz nieruchomości, którą wybrał. Minimalnie można liczyć na kilkanaście tys. zł, jednak niejednokrotnie zdarza się, że kwoty wynoszą nawet kilkadziesiąt tys. zł., a nawet przekraczają 100 tys. zł.

Czy ja mogę wziąć udział?

Program przewiduje pomoc młodym małżeństwom, osobom niepozostającym w związkach małżeńskich oraz samotnie wychowującym dziecko. Istotnym warunkiem pozytywnego zakwalifikowania się do programu jest nieposiadanie żadnych własnościowych lokali mieszkaniowych czy budynków jednorodzinnych. Jeżeli mowa o małżeństwach to obydwie osoby nie mogą posiadać praw do nieruchomości.

Jednym z kryteriów programu jest także wiek. Osoby mające więcej niż 35 lat (rocznikowo) nie mogą ubiegać się o dofinansowanie w zakupie nieruchomości. W przypadku małżeństw istotny jest wiek młodszego małżonka. Jednak z ograniczenia tego zwolnione są osoby, które wychowują nie mniej niż troje swoich dzieci bądź przysposobionych małoletnich, otrzymujących rentę socjalną lub zasiłek pielęgnacyjny bez względu na wiek oraz uczniów, którzy nie ukończyli jeszcze 25 lat.

Wynajmuję mieszkanie. Czy mogą skorzystać z programu MdM?

Osoby, które wynajmują mieszkanie bądź posiadają spółdzielcze prawo lokatorskie do mieszkania, mogą wziąć udział w programie, jednak muszą dostosować się do ustawy. W przypadku wynajmowania mieszkania, beneficjent zobowiązany jest w ciągu 6 miesięcy od daty podpisania umowy o ustanowieniu bądź przeniesieniu własności lokalu, do rozwiązania umowy i opuszczenia lokalu. W przypadku posiadania spółdzielczego prawa lokatorskiego należy się go zrzez w ciągu 6 miesięcy od daty podpisania umowy o ustanowieniu bądź przeniesieniu własności lokalu.

Wymagany kredyt w PLN

Kolejnym wymogiem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego w polskiej walucie na minimum 15 lat oraz kredyt finansujący co najmniej 50% wartości konkretnej nieruchomości.

Istotny jest także odpowiedni metraż. Osoby i związki bezdzietne oraz z dwójką dzieci mogą zdecydować się na 75-metrowe mieszkanie lub 100-metrowy dom jednorodzinny. W przypadku posiadania trójki dzieci metraże zwiększają się o 10 m2.

Pod uwagę należy wziąć także maksymalną kwotę za metr kwadratowy nieruchomości. O tym można przeczytać tutaj: https://mdmprogram.com/jakie-sa-limity-mdm/

Ile dostanę?

Jeżeli spełni się wszystkie warunki, można liczyć na procentowe dofinansowanie. Osoby samotne i małżeństwa, które nie posiadają dzieci, otrzymają 10% wartości odtworzonej nieruchomości. Z dzieckiem już 15%. Natomiast z dwojgiem 20%, a z trojgiem już 30%.

Zakup domu w programie Mieszkanie dla Młodych

Początkowo ustawa programu nie przewidywała możliwości zakupu domu. Została jednak rozwinięta i co ważne, limity dla domów są niemal identyczne jak w przypadku mieszkań. Różnią się jednak limitami metrażowymi. Osoby bezdzietne lub posiadające maksymalnie dwoje dzieci mogą zakupić 100-metrowy dom, natomiast z trójką dzieci 110-metrowy.

Program Mieszkanie dla Młodych przewiduje także możliwość wybudowania nieruchomości. Wówczas można spodziewać się zwrotu podatku VAT za materiały zakupione do budowy. Konieczne jest, by faktury były wystawione od daty, w której beneficjent otrzymał pozwolenie na budowę.

Warto wspomnieć również o tym, że program nie obejmuje dofinansowania do miejsca parkingowego oraz do wykończenia wnętrza.

Program Mieszkanie dla Młodych bardzo się opłaca

Zakup mieszkania dla młodych z pomocą programu MdM może okazać się bardzo opłacalną inwestycją. Należy jednak pamiętać o tym, że trzeba spełnić wszystkie wymagania określone w ustawie i wybrać odpowiednią nieruchomość.

Już od sierpnia nowa pula dofinansowań

1 sierpnia tego roku rusza nowa pula dofinansowań. Warto już pomyśleć nad wzięciem udziału w projekcie, ponieważ ilość dostępnych pieniędzy jest ograniczona. Wkrótce na naszej stronie ukaże się na ten temat artykuł.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458