Pierwotnym założeniem programu Mieszkanie Plus była pomoc polskim rodzinom poprzez budowę i wynajmowanie tanich mieszkań. Ich czynsz miał być znacznie niższy od rynkowego. Jednak w związku z niedostateczną liczbą pracowników budowlanych, drożejącymi materiałami oraz niepełną informacją od samorządów o gruntach, pojawia się wiele znaków zapytania. Wszystkie te problemy ma rozwiązać powołana przez premiera Rada Mieszkalnictwa.
Program Mieszkanie Plus ma za zadanie poprawić sytuacje życiowe polskich rodzin, które z wielu przyczyn nie są w stanie wynająć mieszkania na rynku komercyjnym. Pomoc kierowana jest także do tych, którzy z powodu braku zdolności kredytowej nie mogą wziąć kredytu hipotecznego na zakup własnego mieszkania.
Warto pamiętać o tym, że tym razem nie ma żadnych wytycznych co do wieku wnioskujących. Pierwszeństwo będą miały jednak rodziny wielodzietne i najuboższe. Ponadto jeden z członków rodziny wynajmującej mieszkanie w ramach programu Mieszkanie Plus będzie mógł prowadzić w nim działalność gospodarczą. Wynajmujący nie będą mogli jednak dokonywać własnych przeróbek lokalu.
Co to jest Rad Mieszkalnictwa?
Rada Mieszkalnictwa jest organem powołanym przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jej główny cel to koordynacja wszelkich prac związanych z realizacją programu Mieszkanie Plus. Ma ona bowiem przyspieszyć skomplikowane procedury oraz zwiększyć ilość gruntów przeznaczonych pod budowę mieszkań w ramach programu. Zadaniem Rady Mieszkalnictwa będzie także budowanie dobrej współpracy między samorządami a spółkami Skarbu Państwa oraz instytucjami rządowymi. Ponadto będzie wspierać mieszkalnictwo tak, by pomoc docierała do tych osób, które najbardziej jej potrzebują. Ma także rozwiązywać pojawiające się problemy.
Oczekuję, że poprzez wypracowywanie mechanizmów współpracy organów administracji rządowej oraz podległych im i nadzorowanych przez nie jednostek, możliwa będzie szybka realizacja programu Mieszkanie Plus – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Nasz cel jest jasny: zwiększenie liczby dostępnych cenowo mieszkań dla polskich rodzin. Aby go osiągnąć, musimy ograniczyć skomplikowane procedury, które hamują podaż gruntów pod budowę mieszkań, i skierować na rynek dodatkowy kapitał. Istotnym wyzwaniem jest również niedostateczne wykorzystanie nowoczesnych technologii na rynku mieszkaniowym oraz możliwy brak wystarczającej liczby pracowników budowlanych przy istotnie zwiększonej produkcji mieszkań.
Rada Mieszkalnictwa – kto w jej składzie?
Rada Mieszkalnictwa działa przy Kancelarii Premiera. Jej przewodniczącym jest premier Mateusz Morawiecki. Tworzą ją specjaliści do spraw mieszkalnictwa oraz osoby powołane przez pozarządowe instytucje. W jej skład wchodzi sześciu ministrów: minister rolnictwa i rozwoju wsi (Krzysztof Jurgiel), minister środowiska (Henryk Kowalczyk), minister kultury i dziedzictwa narodowego (Piotr Gliński), minister finansów (Teresa Czerwińska), minister rodziny, pracy i polityki społecznej (Elżbieta Rafalska) oraz minister inwestycji i rozwoju (Jerzy Kwieciński). Ponadto zasiadają w niej: prezes BGK Nieruchomości (Mirosław Barszcz) oraz prezes Rządowego Centrum Legislacji (Jolanta Rusiniak).
Program Mieszkanie Plus – cena najmu
Ceny najmu mieszkań w programie Mieszkanie Plus będą uzależnione od lokalizacji i wybranej opcji najmu. Jest jednak coraz bardziej prawdopodobne, że ceny będą wyższe, niż na początku zakładano. Wszystko za sprawą rosnących cen materiałów budowlanych oraz braku pracowników.
W ramach programu oprócz możliwości wynajęcia nieruchomości na okres 15 lat jest także opcja jej wynajmu z docelowym wykupem. Wówczas umowę podpisuje się na 30 lat. W tym wypadku wzrasta także cena za 1 m². Warto zaznaczyć fakt, iż jeżeli wynajmujący nie będą mogli płacić czynszu, np. w związku z utratą pracy, to będzie on opłacany ze środków przeznaczonych właśnie na wykup lokalu.
Dopłaty do czynszów w programie Mieszkanie Plus
W związku z prognozowanym podniesieniem kwot czynszów Rada Mieszkalnictwa prowadzi obecnie prace nad inną możliwością pomocy. Nowy pomysł to dopłaty do czynszów w programie Mieszkanie Plus, o których pisaliśmy w poprzednim artykule. Nie każdy jednak może liczyć na dopłaty. Te uzyskają tylko najuboższe rodziny.
Gospodarstwa domowe, które otrzymają dopłaty, będą mogły z nich korzystać przez 10 lat. Ich wysokość będzie uzależniona od wielkości rodziny (większa liczba dzieci = wyższa dopłata) oraz od lokalizacji wynajmowanej nieruchomości. Wartość dopłat będzie pomniejszana – po trzech oraz sześciu latach. Ponadto rząd raz na trzy lata będzie przeprowadzał weryfikację dochodów rodzin korzystających z dopłat.
Rada Mieszkalnictwa działa
Jak widać, Rada Mieszkalnictwa już od początku swojego istnienia podejmuje próby rozwiązania pojawiających się problemów. Jednak dopłaty do czynszów w programie Mieszkanie Plus to dopiero początek. Rozwiązać trzeba także kwestię braku pracowników oraz niejasnej informacji dotyczącej gruntów, na których mają być budowane nieruchomości. Czy program Mieszkanie Plus będzie się cieszył taką popularnością jak Mieszkanie dla Młodych? Wkrótce się okaże.