Początkowo rządowy program Mieszkanie Plus zakładał budowę tanich mieszkań, których czynsz miał być znacznie niższy od tego na rynku komercyjnym. Obniżenie kosztów pozwoliłoby wielu osobom na tańszy wynajem mieszkania w dodatku z możliwością dojścia do własności. Pierwotna koncepcja jednak z każdą chwilą się oddala, w związku z tym trzeba ją zmienić. Stąd wymyślony przez Radę Mieszkalnictwa pomysł dopłat do czynszów. Jednak…
Czynsze mieszkań wynajmowanych od rządu w ramach programu Mieszkanie Plus najprawdopodobniej będą takie same lub niewiele niższe od stawek znanych z nieruchomości komercyjnych. Wszystko dlatego, że deweloperzy w związku z dobrą koniunkturą na rynku nie zdecydowali się na budowę tanich mieszkań dla rządu. W związku z tym wiele inwestycji jeszcze nie ruszyło z miejsca. Dlatego też Rada Mieszkalnictwa zdecydowała się na dopłaty do czynszów w programie Mieszkanie Plus – nawet do 30%.
Rządowy program Mieszkanie Plus
Warto przypomnieć, że adresatami programu Mieszkanie Plus są wszystkie grupy społeczne. Jednak jego priorytetem jest pomoc rodzinom wielodzietnym. Bardzo często bowiem dla nich zakup mieszkania na rynku komercyjnym jest niemożliwy. Istotny jest także fakt, iż rządowy program Mieszkanie Plus nie ma żadnych wytycznych co do wieku osób mogących wziąć w nim udział. Lista miast, w których powstaną mieszkania w ramach programu, dostępna jest tutaj: http://mieszkanieplus.com/miasta-w-programie-mieszkanie-plus/.
Dopłaty do czynszów w programie Mieszkanie Plus
Rządowy program Mieszkania Plus przeżywa obecnie załamanie. Rosnące ceny materiałów budowlanych oraz niewystarczająca ilość pracowników, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule „Co nowego w rządowym programie Mieszkanie Plus w 2018 roku”, oddalają możliwość wybudowania tanich mieszkań. Co za tym idzie, znika także możliwość wynajmowania ich poniżej stawek rynkowych. Niestety czynsze będą wyższe od tych prognozowanych na początku. Rada Mieszkalnictwa nie chce jednak rezygnować z pomocy dla Polskich rodzin. Dlatego zaproponowała dopłaty do czynszów. Nie będą one jednak dostępne dla wszystkich. Otrzymają je bowiem tylko najuboższe rodziny. Wypłacane będą przez dekadę, a ich wartość będzie sukcesywnie pomniejszana po trzech i sześciu latach. Dodatkowo co trzy lata rząd przeprowadzi weryfikację dochodów rodzin korzystających z programu.
Wysokość dopłat będzie zależała od tego, jak liczna jest dana rodzina (im większa liczba dzieci, tym wyższa dopłata) oraz w jakiej lokalizacji będzie wynajmowała nieruchomość. Mieszkańcy najbiedniejszych gmin otrzymają wyższe wsparcie finansowe. Głównym źródłem środków finansowych na dopłaty do czynszów w programie Mieszkanie Plus będzie Krajowy Zasób Nieruchomości.
Rządowy program Mieszkanie Plus – nie każdy otrzyma dopłaty do czynszów
Oczywiście nie wszyscy mogą liczyć na dopłaty do czynszów w programie Mieszkanie Plus. Kwalifikacje będą dokonywane na podstawie ustalonego progu dochodowego. W wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego miesięczny dochód nie może przekroczyć 60% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Dla gospodarstwa dwuosobowego próg ten wynosi 90% przeciętnego wynagrodzenia. Każda kolejna osoba w gospodarstwie domowym podnosi próg o 30%. W związku z tym dochód trzyosobowej rodziny nie może przekroczyć 120% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
Średnie wynagrodzenie brutto w 2018 roku wyniesie 4443,00 zł. Dlatego też progi dla poszczególnych gospodarstwo domowych będą wyglądały następująco:
- gospodarstwo domowe jednoosobowe – 2665,80 zł
- gospodarstwo domowe dwuosobowe – 3998,70 zł
- gospodarstwo domowe trzyosobowe – 5331,60 zł.
Dopłaty do mieszkań przekazywanych w tym roku otrzymałyby gospodarstwa, których miesięczny dochód w 2017 roku nie przekroczył:
- gospodarstwo domowe jednoosobowe – 2562,91 zł
- gospodarstwo domowe dwuosobowe – 3844,36 zł
- gospodarstwo domowe trzyosobowe – 5125,81 zł
- gospodarstwo domowe czteroosobowe – 6407,27 zł
- gospodarstwo domowe pięcioosobowe – 7688,72 zł
- gospodarstwo domowe sześcioosobowe – 8970,17 zł
Czy rządowy program Mieszkanie Plus rzeczywiście jest tak korzystny, jak zakładano?
Rządowy program Mieszkanie Plus najprawdopodobniej nie zaoferuje tak spektakularnie niskich czynszów, jak pierwotnie planowano. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że będą one jednak zbliżone do tych, które znamy z rynku pierwotnego. Stąd właśnie pomysł Rady Mieszkalnictwa związany z dopłatami do czynszów, z których jednak nie każdy będzie mógł skorzystać. W związku z tym warto zastanowić się, czy korzystniej będzie ubiegać się o uczestnictwo w programie, czy zakupić mieszkanie na rynku komercyjnym. Przypomnijmy, że program zakłada budowę niedrogich mieszkań na tanich lub rządowych gruntach, które często nie mają tak rozwiniętej infrastruktury i nie są tak atrakcyjne, jak te, na których budują deweloperzy. Na to pytanie każda osoba zainteresowana programem Mieszkanie Plus musi niestety odpowiedzieć sobie indywidualnie.