Zakup domu to niezwykle poważna decyzja, której konsekwencje, najczęściej w postaci kredytu, ciągną się za nami przez wiele lat. Warto więc podjąć dobrą decyzję i cieszyć się zakupioną nieruchomością. Bardzo ważne jest, żeby się do kupna przygotować. Oczywiście najwygodniejszą opcją jest zakup domu od dewelopera. Na co jednak zwrócić uwagę, gdy załatwiamy wszystko sami?
Zakup od dewelopera
Jest to najwygodniejsza opcja, ponieważ nie musimy sami szukać działki i nadzorować budowy. Jedyne co musimy to wybrać inwestora i odebrać wybudowaną nieruchomość. W tym wypadku warto jednak sprawdzić historię naszego dewelopera w najistotniejszych rejestrach. Ponadto należy zapoznać się z księgą wieczystą, prospektem informacyjnym i wszelkimi dokumentami związanymi z działalnością firmy oraz znaleźć o niej kilka informacji w internecie. Następnie warto sprawdzić pozwolenia na budowę oraz przeanalizować Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest przeczytanie umowy ze zrozumieniem. Umowa deweloperska może mieć nawet kilkanaście stron. Jeżeli nie rozumiemy, czy nie znamy przepisów, warto zwrócić się o pomoc do prawnika, który wyjaśni nam poszczególne elementy umowy, a także sprawdzi ją pod kątem niedozwolonych klauzul oraz czy nie odbiega od standardów. Podczas odbioru nieruchomości powinna być z nami osoba dobrze znająca się na budownictwie lub profesjonalny doradca. Dzięki niemu będziemy mogli dowiedzieć się o ewentualnych nieprawidłowościach i poprosić dewelopera o ich usunięcie.
Rynek wtórny
Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na zakup domu od dewelopera. Kupując nieruchomość z rynku wtórnego, warto skorzystać z usług biura nieruchomości. Wówczas będziemy mogli skorzystać z doświadczenia profesjonalistów doskonale znających branżę i potrzebne kwestie prawne. Powierzając im cały proces mamy pewność, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik, a my zaoszczędzimy cenny czas i nerwy. Co jednak w przypadku, gdy chcemy kupić dom na własną rękę? Musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
Zakup domu na własną rękę
Jeżeli zdecydujemy się na kupno domu na własną rękę, zmuszeni jesteśmy do polegania na sobie. Oferowane domy na sprzedaż mogą być w różnym stanie technicznym. Dlatego warto się przygotować i na oględziny zabrać ze sobą notes, długopis, taśmę mierniczą i aparat fotograficzny. Zdjęcia pomogą w odróżnieniu domów, a notes pozwoli na zapisanie istotnych pytań, uwag i sugestii do właściciela oraz wszelkich informacji dotyczących konkretnej nieruchomości, takich jak: adres, ilość pięter, rok budowy, użyte materiały, całkowita powierzchnia, cena czy forma własności. Warto także zapisać sobie czy dom posiada garaż oraz, czy jest on integralną częścią domu, a także ile ma stanowisk.
Nieruchomości oglądamy za dnia
Niezwykle ważną kwestią jest to, by z właścicielem umawiać się za dnia. Dzięki temu będziemy mogli dokładniej obejrzeć nieruchomość. Noc nie pozwoli na rzetelne obadanie zewnętrznych ścian czy komina, a światło żarówek może sprawić, że nie zobaczymy ewentualnych pęknięć czy rys. Kolejną istotną rzeczą jest określenie położenia domu. Zanotujmy czy dojazd to droga asfaltowa, czy polna, czy dom stoi przy drodze, a jeżeli tak, to jaka jest to droga. Inne natężenie ruchu będzie miała droga gminna, a inne krajowa. Warto także poprosić właściciela o projekt. Będziemy mogli z niego odczytać, z jakich materiałów wykonana została nieruchomość, a z opisu technicznego dowiemy się jaki metraż mają poszczególne pomieszczenia.
Sprawdzamy dach i elewację
Pamiętajmy o tym, żeby wejść na strych, a jeżeli istnieje taka możliwość to nawet na dach i sprawdzić jego stan oraz to, czy nie przecieka. Jeśli znajdziemy zacieki, będziemy musieli liczyć się z wymianą dachu. Ponadto sprawdzamy, czy dom jest ocieplony. Brak ocieplenia wiąże się z ogromnymi rachunkami za ogrzewanie, a jego wykonanie to również spory koszt. Następnie zwróćmy uwagę na to, czy tynk i farba trzyma się ścian. Pozwoli nam to określić, czy woda z dachu odprowadzana jest prawidłowo. Istotnym elementem jest także komin. Bardzo często stare kominy nie pozwalają na zainstalowanie kominka ani nowoczesnego systemu centralnego ogrzewania, a jego wymiana wiąże się ze sporą kwotą. Oczywiście nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu stanu technicznego ogrodzenia, jeżeli w ogóle ono jest.
Oceniamy wnętrze
Po dokładnym sprawdzeniu tego, co na zewnątrz dokładnie przyjrzyjmy się wnętrzu. Zwróćmy uwagę na drzwi wejściowe oraz okna. Ich wymiana to duży koszt. Oceńmy, w jakim stanie są podłogi. Stare parkiety często wymagają cyklinowania i wielokrotnego lakierowania. Ponadto na pierwszy rzut oka mogą one wyglądać całkiem dobrze, a po dokładnym przyjrzeniu się może się okazać, że trzeba je będzie wymienić. Sprawdźmy, czy w pomieszczeniach nie ma wilgoci, a ścian nie porasta grzyb. Jego usunięcie może się okazać niezwykle kłopotliwe i z takim domem warto „dać sobie spokój”. Kolejną istotną kwestią jest wyposażenie. Zastanówmy się, ile będziemy musieli jeszcze dołożyć po ewentualnym wprowadzeniu się. Dobrą praktyką jest zarezerwowanie sobie trochę pieniędzy na niespodziewane wydatki.
Agent zawsze pomoże
Posiadanie własnego domu to marzenie wielu osób. Jest to jednak bardzo poważna decyzja i lepiej skorzystać z usług doświadczonych agentów. Jeżeli jednak chcemy wszystko załatwić sami, obejrzyjmy kilka nieruchomości, porównajmy je i sprawdźmy dokładnie, w taki sposób, jak opisaliśmy wyżej.