Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Samodzielna sprzedaż nieruchomości – odpowiedzialność ciążąca na sprzedającym

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 17 stycznia 2021
| 0

Do każdej transakcji zawieranej na rynkach polskich i zagranicznych należy odpowiednio się przygotować. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzi samodzielna sprzedaż nieruchomości. Rezygnując z usług pośredników i agencji branżowych oszczędzamy czas, ale nie mamy możliwości skorzystania z eksperckiej wiedzy i wielu porad. Jak zatem samodzielnie sprzedać mieszkanie lub dom? Podpowiadamy.

Samodzielna sprzedaż nie zawsze jest trudna. Wiele zależy od wiedzy sprzedającego i jego skrupulatności. W kilku krokach można bowiem przeprowadzić cały proces transakcyjny – od przygotowań do jego bezpiecznej finalizacji. Konieczna jest jednak znajomość przynajmniej podstawowych przepisów prawa oraz własnych praw i obowiązków jako jednej ze stron zawieranej umowy.

Samodzielna sprzedaż – czy się opłaca?

Samodzielna sprzedaż mieszkania to nie tylko dużo pracy, ale i odpowiedzialność. Może się ona jednak opłacić. Sprzedający powinien koniecznie zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa w zakresie zbywania nieruchomości. Decydując się na tego rodzaju działanie, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że sprzedaż taka może wymagać większych nakładów czasowych niż w przypadku korzystania z usług agencji nieruchomości. Choć z pewnością pozwala ona zaoszczędzić pewną kwotę, zmusza sprzedającego do podejmowania większej aktywności sprzedażowej. Musi on bowiem zająć się działaniami, które zwykle należą do obowiązków agentów. Są to przede wszystkim: konstruowanie i publikacja ogłoszenia, negocjacje, kontakt z potencjalnymi klientami, spotkania, odpowiednia reklama obiektu. Oczywiście podczas samodzielnej sprzedaży nieruchomości można korzystać bez przeszkód z usług wybranych specjalistów, jak np. profesjonalna wycena nieruchomości.

Niezbędne formalności

Przed dokonaniem sprzedaży konieczne jest przygotowanie wymaganej dokumentacji. Sprzedający powinien posiadać przede wszystkim akt notarialny lub inny dokument w jasny i oczywisty sposób potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości. Konieczna jest również znajomość numeru księgi wieczystej nieruchomości lub posiadanie jej odpisu. Wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia może wystawić ponadto dodatkowy dokument poświadczający brak zaległości w opłatach. Sprzedający musi również upewnić się, że opłacił podatek od nieruchomości lub opłatę roczną za użytkowanie wieczyste gruntu oraz nie zalega z opłatami za media.

W celu finalizacji transakcji konieczna jest wizyta u notariusza. Umowa kupna-sprzedaży musi bowiem przybrać formę aktu notarialnego, a do spełniania tego wymogu potrzeby jest specjalista. Za swoją pracę pobiera on opłatę. Zwykle reguluje ją kupujący, jednak kwestia ta jest otwarta i należy ją ustalić przed podpisaniem umowy.

Samodzielna sprzedaż – kilka zasad

Najważniejszą zasadą gwarantującą, że samodzielna sprzedaż nieruchomości przebiegnie bezpiecznie, jest zatem odpowiednie przygotowanie się. Chodzi tu o wymagane dokumenty i wszelkie formalności, których należy dopełnić. Skompletowanie niezbędnej dokumentacji najlepiej wykonać jeszcze przed umieszczeniem ogłoszenia w internecie czy innych miejscach. Sprzedający musi bowiem być przygotowany na każdą ewentualność – nawet (a może zwłaszcza) taką, w której już pierwszy zainteresowany ofertą klient będzie chciał sporządzić umowę.

Jeśli nie korzystamy z usług doświadczonego pośrednika, powinniśmy samodzielnie dokonać szczegółowej analizy rynku. Rynek nieruchomości jest bowiem bardzo dynamiczny i rzeczywistość zmienia się niemal z dnia na dzień, zwłaszcza w obecnych, niepewnych czasach. Sprzedający samodzielnie musi zatem określić cenę, możliwość negocjacji oraz przedstawić swoją nieruchomość w jak najlepszym świetle. Ważne jest, by zastanowić się nad nieoczywistymi zaletami sprzedawanego lokalu.

Mieszkanie powinno być atrakcyjne jednak nie tylko w opowieściach sprzedającego. Jeśli samodzielna sprzedaż ma dojść do skutku, powinieneś zadbać również o zewnętrzny wygląd nieruchomości. Dbałość o porządek, usunięcie zbędnych bibelotów, pozbycie się zabrudzeń i usterek – to wszystko spowoduje, że pierwsze wrażenie oglądającego będzie pozytywne. Samodzielna sprzedaż będzie jednak trudniejsza, jeśli posiadamy mieszkanie obciążone hipotecznie.

Profesjonalizm bez pośrednika?

To jak najbardziej możliwe. Wystarczy tylko stosować się do powyższych zasad oraz wykazać wysokim poziomem kultury osobistej i indywidualnym podejściem do klienta. Niedopuszczalne jest zatajenie jakichkolwiek informacji o sprzedawanej nieruchomości. Zbudowanie zaufania między stronami umowy możliwe jest jedynie przy zachowaniu pełnej szczerości. Pamiętaj, że kupujący decyduje się prawdopodobnie na jedną z najważniejszych inwestycji w swoim życiu i często finansuje ją, pozyskując kredyt hipoteczny. Dlatego też istotny jest dla niego niemal każdy szczegół.

Za nieeleganckie i niekulturalne uważa się również przekładanie umówionych terminów (zwłaszcza nagminne) oraz „zabrudzenie” sprzedawanej przestrzeni osobistymi przedmiotami. Nieruchomość, którą decydujemy się sprzedać, powinniśmy przed oględzinami doprowadzić do stanu neutralnego. Najlepiej, jeśli nieco przypomina eleganckie wnętrze hotelowego pokoju. Pamiętaj również o tym, by nie przeszkadzać oglądającemu podczas odwiedzin. Bez możliwości spokojnej analizy, zadawania pytań, dyskusji i negocjacji, samodzielna sprzedaż może okazać się nie tylko utrudniona, co wręcz niemożliwa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Informujemy, iż w celu dostosowania serwisu do Państwa potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies AKCEPTUJĘ CZYTAJ WIĘCEJPrivacy & Cookies Policy
77 433 81 53