Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Zakup działki budowlanej – doradzamy, co zrobić, krok po kroku

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 2 kwietnia 2019
| 0

Zakup działki budowlanej to najczęściej pierwszy krok podejmowany na drodze realizacji marzeń o własnym lokum. Ta decyzja określana jest jako jedna z najważniejszych podejmowanych przez nas w życiu. Dlatego zakup działki powinien być dokładnie i starannie przemyślany.

Zakup działki budowlanej

Zakup działki budowlanej należy solidnie i precyzyjnie przemyśleć oraz przygotować się do niego. Dlatego też coraz większa liczba potencjalnych nabywców korzysta z usług profesjonalistów. Firmy pośredniczące przy zakupach działek pomagają skompletować wszelkie dokumenty oraz dopełnić wymaganych formalności.

Pierwszym krokiem na drodze do zakupu działki budowlanej powinno być bowiem skompletowanie dokumentacji dotyczącej działki i dokładna jej analiza. Zazwyczaj dokumenty te dostarcza potencjalnemu nabywcy dotychczasowy właściciel działki. Jeśli decydujemy się na samodzielne poszukiwanie dokumentacji i sprawdzenie stanu formalnego oraz prawnego działki, wszystkie dokumenty jesteśmy w stanie skompletować sami.

Następnym krokiem jest spisanie aktu notarialnego w obecności notariusza. Ponadto, podczas spisywania aktu wymagany jest dokument poświadczający posiadanie działki przez dotychczasowego właściciela (odpis z księgi wieczystej). W akcie notarialnym muszą znaleźć się takie informacje, jak:

  • prawidłowe dane stron umowy, czyli opisanie przedmiotu i umowy z podaniem oznaczenia nieruchomości na podstawie wypisu z ewidencji gruntów;
  • wytyczne granic nieruchomości na podstawie wyrysu z ewidencji gruntów;
  • wypis z czterech działów księgi wieczystej;
  • określona cena zakupu działki oraz sposób i termin zapłaty;
  • informacje o przeniesieniu praw własności na kupującego;
  • wniosek do wydziału ksiąg wieczystych właściwego terytorialnie sądu rejonowego, który dotyczy wpisania zmian w księdze wieczystej w dziale 2 i 4;
  • informacje o pobranych opłatach i podatkach związanych z przeniesieniem własności.

Inne potrzebne dokumenty to wypis i wyrys z ewidencji gruntów określający położenie działki. Ponadto powinniśmy posiadać również wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Określa on status działki i przeznaczenie terenu. W przypadku braku takiego dokumentu konsultacja ze specjalistą przed zakupem z reguły staje się niezbędna. Z kolei w wielu przypadkach brak planu daje dużo większe możliwości projektowania przyszłej zabudowy. Przydają się wówczas wiadomości ogólne z zakresu Prawa budowlanego i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Działki budowlane na sprzedaż

Rynek gruntów i nieruchomości ciągle kusi coraz to nowymi ofertami. Nie jest jednak łatwo znaleźć wśród nich tę jedną, która spełniałaby wszystkie nasze oczekiwania. Przy wyborze działki budowlanej na sprzedaż należy kierować się nie tylko chęcią spełnienia marzeń o miejscu, w którym stanąć ma nasz dom.

Przy zakupie działki budowlanej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej położenie. Warto przeanalizować dostępne linie komunikacyjne, które umożliwią dojazd z miejsca zamieszkania do najbardziej newralgicznych miejsc (szkoła, miejsce pracy, centrum). Następnie należy się pochylić nad zagadnieniem adekwatnej ceny. Ta musi być odpowiednia do warunków rynkowych oraz jakości działki. Inne kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę to powierzchnia działki oraz dostęp do mediów lub możliwość ich podpięcia. Wszystkie te okoliczności i cechy działki budowlanej są niezbędne dla dalszych prac, jakie mają się na niej odbywać. W bezpośrednim związku z zakupem działki budowlanej jest bowiem postawienie na niej odpowiedniego budynku mieszkalnego.

Zakup działki pod budowę domu

Działki budowlane na sprzedaż, które mają nieregularne wymiary i kształty, mogą stanowić znaczną przeszkodę w dalszej realizacji inwestycji. Zakup działki pod budowę domu powinien być przeprowadzony w dokładny sposób. Nie powinniśmy opierać się tylko i wyłącznie na subiektywnych odczuciach. W tym przypadku istotną rolę odgrywa nie tylko wygląd działki, ale i jej funkcjonalność. Należy tu przede wszystkim pamiętać o zachowaniu minimalnych parametrów dotyczących granic działki budowlanej.

Zakup odpowiedniej działki pod budowę domu pomoże zaoszczędzić wielu nieprzyjemności związanych z jej przekształcaniem, wyrównywaniem, czy nawet korzystaniem z nielegalnej drogi dojazdowej. Przy planowanej budowie domu należy unikać kupna działek położonych na terenach zalewowych, osuwiskach i sporych nierównościach. Ponadto należy upewnić się, że jej granice są wytyczone w sposób prawidłowy i legalny. Samo ogrodzenie nie świadczy o prawidłowym zaznaczeniu granic działki budowlanej. Najlepszy będzie zakup działki budowlanej, do której prowadzą już wszystkie media: woda, prąd, gaz, kanalizacja. Nieuzbrojona działka to dodatkowy koszt dla inwestora. Drobne niedopatrzenie może natomiast zaważyć na dalszej realizacji marzenia o własnym domu. Wystarczy niewielka nieścisłość, chociażby w wymiarze działki czy brak zgodności geodezyjnej podczas pomiarów jej granic.

Jeżeli obawiasz się samodzielnego zakupu działki budowlanej, skontaktuj się z nami. Chętnie znajdziemy coś specjalnie dla Ciebie oraz pomożemy skompletować całą dokumentację.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

+48 77 433 81 53