Słoneczna Przystań Luksusowe tereny nad Jeziorem Nyskim Sprawdź Więcej domy w zabudowie szeregowej Więcej Bezpieczny zakup - Skuteczna sprzedaż
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Inwestowanie w nieruchomości – czy nadal się opłaca?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 10 czerwca 2020
| 0

Ceny mieszkań przez wiele lat sukcesywnie wzrastały. Na rynku nieruchomości panowała hossa, a inwestowanie w nieruchomości wydawało się kapitałowym „pewniakiem”. Wszystko zmieniło się już w pierwszym kwartale bieżącego roku. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany niejednego inwestora. Zatem, czy tego rodzaju inwestycjom niestraszne są wszelkie okoliczności? W 2020 roku przekonaliśmy się, w jaki sposób inwestować podczas trudnych i niecodziennych sytuacji.

Inwestowanie w nieruchomości mimo rosnących obaw nadal jest najpopularniejszym sposobem na lokowanie pieniędzy wśród Polaków. Inwestorzy najczęściej kupują wiele mieszkań, by zyskać na ich wynajmie. Dotyczy to zarówno wynajmu prywatnego, jak i komercyjnego. Chociaż w połowie 2020 roku dostrzegliśmy już pewne zmiany na rynku nieruchomości, nadal nie są one tak diametralne, jak można się było tego spodziewać w związku z zahamowaniem sprzedaży.

Inwestowanie w nieruchomości – sposoby

Ceny nieruchomości w Polsce wahają się. Ich różna wysokość uzależniona jest od obszaru, lokalizacji, dostępności oraz udogodnień nieruchomości. Jeżeli posiadamy oszczędności, za pomocą których chcielibyśmy zacząć zarabiać, dostępnych jest kilka możliwości. Inwestowanie w nieruchomości ciągle się opłaca.

Najpopularniejszą metodą jest kupno mieszkania lub mieszkań przeznaczonych na wynajem. Inwestycja ta dosyć szybko i dobrze się zwraca, gwarantując nawet dwukrotnie wyższy zwrot w skali roku. Popularnością cieszą się również nieruchomości na sprzedaż (house flipping). Inwestor zwraca tu uwagę nie tylko na wykończone i gotowe mieszkania „pod klucz”. Zainteresuje się również lokalami do remontu, przebudowy lub innych prac remontowo-budowlanych. Kupno nieruchomości o niskiej wartości może zaprocentować w przyszłości – po kilku tygodniach prac zyska ona bowiem nowy wygląd i atrakcyjną cenę.

Możesz również kupić większą nieruchomość i podzielić ją na mniejsze lokale. Obecnie rozwiązanie to nie cieszy się jednak popularnością. Jednak jeżeli chcemy podzielić nieruchomość na kilka mniejszych mieszkań, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim wygodę i intymność przyszłych mieszkańców. Najmniejszą popularnością cieszy się najem krótkoterminowy i podnajem mieszkania. Wszystko ze względu na specyfikę tych inwestycji. Nieruchomości te zużywają się bowiem szybciej, lokatorzy często się zmieniają, a właściciel musi dodatkowo inwestować w konieczne naprawy i prace. Ponadto, istnieje wiele problemów z podstawą prawną dla tego rodzaju działań, która nie określa w sposób jasny zasad takiego najmu.

Na rynku można także zauważyć spadek zainteresowania lokalami biurowymi na wynajem, a te, które już były wynajęte, zostały opuszczone. Wszystko ze względu na ograniczenie działalności wielu przedsiębiorstw i firm w wyniku pandemii koronawirusa.

Co się zmieniło?

Rok 2019 był jednym z najlepszych dla branży deweloperskiej. Dobre wyniki sprzedaży mieszkań były wynikiem rosnącego popytu inwestycyjnego. Specjaliści prognozowali, że popyt i podaż nadal miały utrzymać się na podobnym poziomie, co rok wcześniej. Dzięki temu rynek mieszkaniowy w 2020 roku przedstawiać miał się tak samo dobrze.

Sytuacja znacznie się zmieniła, nie oznacza to jednak końca inwestycji. Mimo niepewnych okoliczności popyt na mieszkania i domy utrzymuje się na stosunkowo dobrym poziomie. Pomimo zanotowanych spadków zainteresowania i sprzedaży (o około 30%), wciąż pojawiają się nowi klienci, chcący finalizować kolejne transakcje. Większość z nich zdecydowała się na inwestycję jeszcze przed okresem pandemii. Dzięki temu otrzymali oni kredyt hipoteczny na „starych” zasadach i nie muszą martwić się o środki finansowe.

Lokowanie posiadanego kapitału bez udziału kredytu hipotecznego również cieszy się powodzeniem na rynku nieruchomości. Posiadając określoną sumę pieniędzy, możemy bowiem swobodnie wybierać najlepszą możliwość, wśród wyżej wymienionych przykładów. Inwestorzy nadal są aktywni, jednak zmieniły się nieco ich preferencje. Obecnie zainteresowani są głównie mieszkaniami pod wynajem i nieruchomościami oraz lokalami o powierzchni do 40 metrów kwadratowych. Popularne są również mieszkania dwupokojowe.

Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i obecnej sytuacji, deweloperzy przenoszą się do wirtualnej rzeczywistości. Wykorzystują rozmowy wideo i komunikatory, by pozostać w kontakcie z klientami i umożliwić im dokonanie transakcji. Jednocześnie rozwiązania te dają wiele nowoczesnych możliwości – możemy wybrać się nawet w wirtualny spacer po oferowanej nieruchomości czy zarezerwować ją online.

Bezpieczna inwestycja

Aby inwestowanie w nieruchomości nie skończyło się fiaskiem, warto zastanowić się, która możliwość jest dla nas i w obecnej sytuacji najlepsza. Choć na rynku nieruchomości wiele się zmieniło (o tym, jak było kilka lat temu, możesz przeczytać w naszym artykule „Inwestowanie w nieruchomości krok po kroku”), nadal warto wybierać tę drogę inwestycji. Tylko niektóre z możliwych rozwiązań gwarantują zysk i względną stabilność. Nie warto stawiać na ogromne sumy – drogie inwestycje najczęściej po pewnym czasie przestają się opłacać. Najbardziej spokojnym swojego biznesu można być, inwestując w mieszkania przeznaczone na wynajem. Dobrym rozwiązaniem jest również wynajem wielu mieszkań równocześnie.

Inwestycja daje inwestorowi poczucie stabilności. Ma on świadomość, że jego pieniądze ulokowane są w przedmiocie, który nie straci na wartości, a nawet przynosi systematyczne zyski. Tym bardziej właśnie w niepewnym czasie warto zainteresować się możliwością bezpiecznego rozdysponowania własnych oszczędności.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

+48 77 433 81 53