Słoneczna Przystań Luksusowe tereny nad Jeziorem Nyskim Sprawdź Więcej domy w zabudowie szeregowej Więcej Bezpieczny zakup - Skuteczna sprzedaż
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Wynajem wielu mieszkań równocześnie – czy w Polsce warto inwestować w nieruchomości?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 16 lipca 2019
| 0

Wynajem wielu mieszkań cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem polskich inwestorów. Za naszą zachodnią granicą działalność taka rozkwita. Przykładowo w Niemczech istnieje już kilkanaście koncernów mieszkaniowych i inwestorów. W naszym kraju zainteresowaniem cieszy się głównie najem stały, a nie tymczasowy czy okazjonalny. Tymczasem dla inwestorów rodzaj najmu stanowi niewielką różnicę.

Wynajem wielu mieszkań – inwestor

Inwestowanie w nieruchomości mieszkaniowe w Polsce nie należy do łatwych zadań. Związane jest to z niską dostępnością mieszkań oraz słabym zapleczem umożliwiającym stały obrót nieruchomościami. W naszym kraju niewiele jest mieszkań socjalnych, za to niestety posiadamy nieelastyczne przepisy dotyczące najmu tradycyjnego. Inwestorzy często rezygnują z finalizacji inwestycji ze względu na brak prawnych warunków, by prowadzić wynajem wielu mieszkań.

Ze względu jednak na rosnące zapotrzebowanie na mieszkania, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, spodziewać się należy wzrostu potencjału polskiego rynku najmu. Popyt tworzy podaż, a co za tym idzie, inwestorzy będą szukać nadal co rusz nowych nieruchomości, które staną się dla nich kolejnym źródłem dochodu. Już teraz w polskiej gospodarce tworzy się rynek ofert inwestycyjnych oraz szerokich usług związanych z zarządzaniem najmem. Biura pośrednictwa sprzedaży nieruchomości przeżywają swoją drugą młodość. Działalność inwestorów, którzy wynajmują większą ilość lokali, jest gwarancją rzetelności, pewności i wysokiej jakości świadczonych usług. Wynajem wielu mieszkań jest zadaniem wymagającym wiedzy i doświadczenia.

Mieszkanie Plus

Rządowe wsparcie finansowe zachęca przede wszystkim młode pokolenie do samodzielności. Samodzielność ta manifestuje się głównie poprzez opuszczenie domu rodzinnego i wynajem własnego mieszkania. Jednak nie każdy młody człowiek ma określone możliwości finansowe pozwalające mu na wynajem lub kupno mieszkania. Zwłaszcza bez zaciągania kredytu hipotecznego.

Mieszkanie Plus to rządowy program, który funkcjonuje w Polsce już od 2016 roku. Ma on na celu wsparcie Polaków, którzy chcą zakupić własne lokum. Ostatecznie jednak wysokość czynszów mieszkań oferowanych w ramach realizacji programu nie jest tak konkurencyjna, jak początkowo zakładano. W związku z brakami kadrowymi w firmach budowlanych oraz rosnącymi kosztami budowy i utrzymania nieruchomości, koszty wynajmu mieszkań zbliżają się do cen rynkowych.

Kupno czy wynajem?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy kupić, czy wynająć mieszkanie. Obydwie opcje mają swoje plusy i minusy. Przykładowo wynajmując mieszkanie, nie czujemy się przywiązani do jednego lokum. Niemal w każdej chwili możemy poszukać nowego domu – w zależności od naszych potrzeb. W większości wynajmowanych mieszkań wyposażenie nie jest nasze, nie musimy się więc martwić o jego stan techniczny i ewentualne naprawy. Usterkę wystarczy zgłosić właścicielowi, a on zajmuje się jej likwidacją. Nie płacimy również ubezpieczenia, podatków, jedynie czynsz i opłatę za media. Z opcji wynajmu mieszkania korzystają często osoby, które nie posiadają wystarczających środków finansowych na kupno własnego lokum czy zdolności kredytowej.

Należy jednak mieć na uwadze to, że wynajmując mieszkanie, płacimy za nie, lecz to nigdy nie będzie nasze. Dlatego właśnie wiele osób decyduje się na zakup własnego mieszkania. Mając bowiem świadomość, że mieszkają w wynajmowanym mieszkaniu, nie traktują go jako własny dom. Kupując mieszkanie, pozbywają się strachu związanego z nagłym zerwaniem umowy, eksmisją, czują się jak u siebie. Co więcej, niektórzy traktują zakupione mieszkanie jak inwestycję. Mając nadzieję na wzrost jego wartości, planują jego sprzedaż za kilka lub kilkanaście lat użytkowania.

Zarówno kupno, jak i wynajem mieszkania mają swoich zwolenników i przeciwników. Decyzja zależna jest jednak przede wszystkim od ilości środków finansowych, jakimi dysponujemy. Jeżeli przeraża nas wizja kredytu, a nie posiadamy na swoim koncie wystarczającej ilości pieniędzy, pozostaje nam wynajem.

Opłaty

Jeżeli jesteśmy właścicielem mieszkania i chcemy zarobić na wynajmie, musimy pamiętać, że obowiązują nas podatki związane z wynajmem mieszkania. Jest to przede wszystkim podatek dochodowy od wynajmu. Wyróżniamy jego dwa rodzaje: dochody z najmu prywatnego i dochody z usług zakwaterowania. Najem prywatny objęty jest skalą podatkową 18% i 32% lub ryczałtem 8,5% i 12%. Związany jest bezpośrednio z dłuższym pobytem lokatorów w wynajmowanym mieszkaniu. Usługa zakwaterowania obejmuje jedynie nocleg i usługi z nim związane. W związku z tym traktowana jest jako dochód pochodzący z działalności gospodarczej.

Innym rodzajem opłaty jest podatek od nieruchomości. Podatek, który płacimy od lokalu mieszkalnego, jest niezwykle niski. Jeśli natomiast wynajmujemy lokal pod działalność gospodarczą, musimy się liczyć ze wzrostem jego kwoty. Wysoki podatek od nieruchomości najczęściej nakładają na inwestorów gminy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

+48 77 433 81 53