Słoneczna Przystań Luksusowe tereny nad Jeziorem Nyskim Sprawdź Więcej domy w zabudowie szeregowej Więcej Bezpieczny zakup - Skuteczna sprzedaż
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Jak rozliczać najem mieszkania? Podpowiadamy

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 12 lutego 2020
| 0

Jak rozliczać najem mieszkania? To pytanie zadaje sobie większość najemców. Niedogodności, pomyłek, a nawet strat obawiają się przede wszystkim ci najmniej doświadczeni.

Istnieje kilka sposobów rozliczania kosztów użytkowania mieszkania przez lokatorów. Najemca powinien zastanowić się, jak rozliczać najem mieszkania jeszcze przed podpisaniem umowy z wynajmującym. To pierwszy krok na drodze do ekonomii i wygody związanej z wynajmem.

Umowa

Zatem jak rozliczać najem mieszkania? Otóż tylko na podstawie zapisów zawartych w umowie. Jej podpisanie przez obie strony gwarantuje poświadczenie zgody na wszystkie ustalenia dotyczące wynajmu. Warto rozważnie zastanowić się nad okresem najmu i ewentualnego wypowiedzenia umowy.

Umowa najmu jest podstawowym dokumentem, który jest dowodem zawartej przez nas „transakcji”.  Każdorazowo przy wynajmowaniu nieruchomości nowym lokatorom, powinniśmy sporządzić jej nową wersję w dwóch egzemplarzach. Wynajem powinien odbywać się na takich zasadach, by zapewnić nam, jako najemcom, zysk. Nikt nie chce bowiem utrzymywać własnych lokatorów. Dlatego też przed zawarciem umowy powinniśmy wykonać analizę rynku i zysku. Pozwoli nam ona oszacować wartość rynkową nieruchomości, która ma się stać przedmiotem najmu. Nie możemy zapomnieć o zawarciu w umowie zapisów regulujących kwestie dodatkowych opłat. Związane z utrzymaniem mieszkania opłaty za media, inne rachunki, naprawa awarii, drobnych usterek czy prace remontowe powinny spoczywać na najemcy. To, w jaki sposób zawrzemy umowę, rzutować będzie nie tylko na stan naszego portfela, ale i obowiązki podatkowe czy wygodę rozliczeń.

Jak rozliczać najem mieszkania – proste zasady

Mieszkania na wynajem cieszą się rosnącą popularnością. Nie każdego stać na kupno domu lub mieszkania. Nie każdy ma również możliwość otrzymania kredytu hipotecznego. Pozostaje wynajem jako możliwość spełnienia marzenia o własnym M.

Opłaty związane z mieszkaniem to przede wszystkim czynsz, rachunki za energię, gaz, wodę, internet, centralne ogrzewanie. Z reguły doradzamy, by opłacał je lokator. To on bowiem jest aktywnym użytkownikiem mieszkania. O ile w kwestii remontu, prac budowlanych i naprawczych możemy negocjować, o tyle wyżej wymienione opłaty powinny być obowiązkiem wynajmujących.  Samodzielne regulowanie comiesięcznych należności jest nie tylko niewygodne, ale i uciążliwe. Aby zapobiec utrzymywaniu lokatora, możemy umówić się z nim na otrzymywanie zaliczek. Jednakże opłacanie jego rachunków może powodować powstawanie różnic w należnościach czy nawet niewielkich zadłużeń. Oszacowana w umowie zaliczka może bowiem znacząco różnić się od kwoty faktycznych zobowiązań lokatora.

Wygodniejszą formą uiszczania dodatkowych opłat jest przepisanie liczników na najemcę. Dzięki temu unikamy ryzyka związanego z prognozowaniem kosztów. Najemca samodzielnie kontroluje koszty swojego zużycia, co przyczynia się również do wzrostu jego świadomości. Jeżeli zalega on z płatnościami, procedura windykacyjna dotyka go w sposób bezpośredni.

Opodatkowanie dochodów z najmu

Tuż po podjęciu decyzji o wynajmie nieruchomości, jej właściciel musi zastanowić się nad tym, jaką formę opodatkowania dochodu wybrać. Może zdecydować się na korzystanie ze skali podatkowej lub wybrać opodatkowanie najmu nieruchomości w formie ryczałtu.

W pierwszym przypadku podatek zależy od naszych dochodów i wynosi 18 lub 32%. Tej decyzji nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego. Przeciwnie w przypadku drugiego rozwiązania. Decyzję musimy zgłosić do 20. dnia miesiąca. Opodatkowanie w formie ryczałtu zależy od wartości wynajmu. Ten podatek od nieruchomości 2020 zmienił się. W przypadku wartości do 100 tysięcy wynosi on 8,5%, a po przekroczeniu tej kwoty – 12,5%. Jeśli zdecydujesz się na formę skalową, możesz skorzystać z udogodnień kwoty wolnej od podatku. Gdy najem to Twój jedyny dochód w całym roku i nie przekracza on 8 tys. zł., nie będziesz objęty obowiązkiem podatkowym. Niewielu jednak z nas może skorzystać z tej opcji. Brak podatku nie zwalnia nas ponadto z obowiązku rozliczenia dochodu z wykorzystaniem PIT.

Od początku roku 2020 nie możesz już przelewać pieniędzy na rachunek urzędu skarbowego. Kwoty opodatkowania mają trafiać na Twój mikrorachunek, który wygenerujesz na stronie rządowej.

Dochody z najmu podatnik musi wykazać w deklaracji rocznej. Opodatkowane na zasadach skali przedstawiamy w deklaracji PIT-36 w terminie do 30 kwietnia.

Mieszkanie czy dom?

Mieszkanie czy dom na wynajem? Jeśli to my chcemy być lokatorami, wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości. W mieszkaniu możemy mieć do dyspozycji kilka pokoi, podczas gdy w domu może być do wynajęcia jedynie jedno ciasne lokum. Cenna jest tu znajomość rynku a nieoceniona – pomoc agenta nieruchomości. Dzięki niemu zyskamy pewność dobrego wyboru. Skontroluje on również zapisy umowy i pomoże wycenić mieszkanie lub dom. Inwestorzy często decydują się na wynajem wielu mieszkań naraz. W związku z tym ich ceny mogą się znacznie różnić, mimo że są własnością tej samej osoby.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

+48 77 433 81 53