Obniżka stopy procentowej sugerowałaby, że w obecnej sytuacji łatwiej jest zaciągnąć kredyt. Nic bardziej mylnego. Maksymalna wartość stopy procentowej wynosi obecnie 8%, podczas gdy jeszcze niedawno było to 10%. Banki zaostrzają jednak zasady udzielania pożyczek, a pandemia nie pomaga w podejmowaniu ważnych decyzji. Kredyt hipoteczny a koronawirus – trudne połączenie często powoduje, że marzenia o własnym lokum musimy odłożyć na później.
Wielu z nas już od dłuższego czasu planowało sfinalizowanie transakcji, jaką jest kupno nieruchomości. Sprzyja temu sytuacja na polskim rynku – ceny mieszkań spadają. Wydaje się, że nie ma na co czekać. Jednak skąd wziąć pieniądze na taką inwestycję, jeśli nie zdążyliśmy podpisać umowy kredytowej z bankiem? Kredyt hipoteczny a koronawirus – czy warto rezygnować z marzeń?
Finanse na zakup nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości jeszcze do niedawna było „pewniakiem”. Rosnące ceny nieruchomości zachęcały do lokowania swojego kapitału właśnie w tego rodzaju inwestycjach. Obecnie obserwuje się spadek cen, jednak optymizmem napawa fakt, że koronawirus, obecny na całym świecie, nie wyrządził w branży budowlanej i mieszkaniowej tak wielu szkód, jak w innych gałęziach gospodarki. Więcej na ten temat napisaliśy w artykule „Koronawirus a rynek nieruchomości”. Diametralnej zmianie uległa jednak sytuacja finansowa niektórych Polaków. Ci, którzy jeszcze przed pandemią planowali zakup domu lub mieszkania, obecnie pełni są obaw. Niepewni są również co do zaciągania zobowiązań finansowych w stosunku do banków. Kredyt hipoteczny a koronawirus – przeanalizujemy, co się zmieniło.
Nie każdy z nas posiada wystarczającą ilość środków pieniężnych, by wymarzoną nieruchomość kupić „od ręki”. Choć oszczędzamy i lokujemy pieniądze na kontach oszczędnościowych i stosujemy inne metody „zbierania” pieniędzy, na kupno mieszkania lub domu wciąż nie wystarcza. Sposobem na rozwiązanie takiej sytuacji jest kredyt hipoteczny.
Do niedawna był on jednym z najczęściej zaciąganych rodzajów zobowiązań bankowych. W związku z tym, że pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany nie tylko inwestorom, ale i bankowcom, oprócz spadku popytu na nieruchomości, obserwujemy również mniejsze zainteresowanie kredytami hipotecznymi. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby, które zaciągnęły kredyt jeszcze przed 12 marca 2020. Dzięki obniżeniu referencyjnych stóp procentowych odczują one znaczny spadek kosztów kredytowania.
Kredyt hipoteczny a koronawirus
Rynek mieszkaniowy w 2020 roku nie przedstawia się tak, jak się tego spodziewaliśmy. Światowa pandemia koronawirusa sprawiła, że sprzedaż mieszkań znacznie spadła. Podobnie rzecz ma się w przypadku sprzedaży domów i działek budowlanych. Powodzeniem nie cieszy się już inwestowanie w wynajem wielu mieszkań równocześnie. Jak jednak mają się inwestorzy prywatni?
Jeżeli planowałeś zakup domu lub mieszkania, z pewnością również odczułeś różnicę, którą wirus spowodował na rynku nieruchomości. Trudniej znaleźć odpowiednią ofertę, praktycznie nie ma możliwości spotkania z deweloperem twarzą w twarz. Ponadto,banki zmieniły sposób i zakres swojej działalności. Zaostrzyły warunki udzielania kredytów hipotecznych pod wpływem ustaleń rządu (niższe stopy procentowe, wakacje kredytowe). Skutkiem jest trudniejszy dostęp do kredytu, mimo jego większej atrakcyjności.
Podstawową zmianą w warunkach udzielania kredytów jest wzrost wartości wkładu własnego koniecznego do określenia zdolności kredytowej. Dotychczas wystarczało, gdy kredytobiorca posiadał minimum 10% wnioskowanej kwoty. Obecnie minimalny wkład własny wynosi 20%, a w przypadku niektórych banków – nawet 30% – 40%. Dzięki temu banki i firmy staranniej selekcjonują swoich klientów. Decyzje dotyczące zaostrzeń zasad udzielania kredytów mieszkaniowych banki podejmują samodzielnie. Jeśli więc zapoznasz się szczegółowo z różnymi ofertami, prawdopodobnie znajdziesz taką, która będzie odpowiedzią na Twoje oczekiwania i potrzeby.
O tym, czy warto zaciągnąć kredyt hipoteczny w czasie pandemii, powinieneś zadecydować samodzielnie. Weź pod uwagę przede wszystkim nie tylko swoją obecną sytuację finansową, ale również przyszłą. Może właśnie teraz jest najlepszy czas, by udokumentować stabilne dochody z ostatnich trzech miesięcy? A może weźmiesz teraz kredyt, a za pół roku nie będziesz miał funduszy, by go spłacić? Szczegółowa analiza Twojego budżetu ułatwi Ci podjęcie decyzji.
Pomoc specjalistów
Jak zaciągnąć kredyt mieszkaniowy w czasach pandemii? Zanim podejmiesz decyzję o zadłużeniu, zapoznaj się szczegółowo z ofertami wielu banków. Obecnie mimo niskiego oprocentowania, kredyty hipoteczne mają inne cechy, które mogą okazać się kłopotliwe w przyszłości. Dotyczy to przede wszystkim pozaodsetkowych kosztów kredytu. Atrakcyjna oferta spłaty to nie wszystko. Weź pod uwagę te czynniki, które najbardziej Cię interesują.
Jeśli nie wiesz, w jaki sposób analizować oferty bankowe, dotyczące udzielania kredytów hipotecznych, zgłoś się do specjalisty. Doradcy finansowi chętnie rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości, zwłaszcza w trudnych czasach, jakie właśnie nastały. Zadbaj o to, by ten czas nie stał się czasem nietrafionych inwestycji.