O tym, jak przygotować mieszkanie na sprzedaż wiedzą przede wszystkim specjaliści z zakresu home staging (home stager). Jest to bowiem określenie stosowane na wszelkie profesjonalne działania, mające na celu przygotowanie nieruchomości do szybkiej i atrakcyjnej sprzedaży. Co ważne, podczas tego procesu konieczny jest jedynie niewielki nakład kosztów pieniężnych. Sprzedaż musi bowiem odbywać się z zyskiem, by osiągnąć miano atrakcyjnej.
Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne nie tylko w kontaktach interpersonalnych, ale również podczas zawierania wielu transakcji. Dlatego też nikogo nie dziwi obecnie fakt, że mieszkanie na sprzedaż musimy profesjonalnie przygotować. Czasami wystarczy jedynie niewielka zmiana wystroju lub inna aranżacja. W przypadku niektórych mieszkań to nie wystarczy. Wydobycie potencjału wnętrza i wyeksponowanie jego zalet jest wynikiem wszystkich metamorfoz przeprowadzanych przez home stagerów. Jednak również samodzielnie można zadbać o to, by budynek wyglądał estetycznie, zwracał uwagę potencjalnych kupców i wywierał pozytywne wrażenie.
Mam mieszkanie na sprzedaż – i co dalej?
Już na etapie przygotowania ogłoszenia o sprzedaży mieszkania warto zadbać o jego stan i estetykę wizualną. Jeśli bowiem publikujemy w sieci lub innych mediach ogłoszenie, zwykle towarzyszy mu przynajmniej kilka zdjęć. Należy zatem zadbać o to, by przestrzeń została uporządkowana i wykonać najkorzystniejsze ujęcia. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów – home stagera lub pośrednika obrotem nieruchomościami. Konieczne jest również określenie ceny ofertowej mieszkania i dokładny jego opis, łącznie z lokalizacją i udogodnieniami. Pomocna może okazać się wycena nieruchomości dokonana przez rzeczoznawcę majątkowego.
Sprzedaż mieszkań jest szybsza i bardziej efektywna, jeśli zadba się o neutralną aranżację jego przestrzeni. Zwłaszcza gdy ogłoszenie o chęci sprzedaży lokalu już opublikujemy w wielu miejscach i pierwsi potencjalni kupcy zgłaszają się właśnie w celu jego obejrzenia. Wskazane jest odświeżenie wnętrza (przemalowanie ścian, zadbanie o porządek i estetykę wystroju), kupno niewielkich akcentów dekoracyjnych (kwiaty, poduszki, świece). Konieczne jest również usunięcie wszystkich usterek w lokalu. Odpowiednio zaaranżowana i umeblowana przestrzeń może bowiem znacząco wpłynąć na zwiększenie możliwości szybkiej sprzedaży lokalu, a nawet wzrost jego ceny transakcyjnej.
Samodzielna sprzedaż mieszkania
Ze względu na wysoki (i ciągle rosnący) popyt na mieszkania, sprzedaż nieruchomości w 2021 roku wydaje się łatwiejsza niż w latach poprzednich. Niewystarczający podaż budynków, zwłaszcza w dobrej lokalizacji i o pożądanym (niewielkim) metrażu, powoduje, że kupcy czekają na pojawienie się nowych ofert na rynku mieszkaniowym. Samodzielna sprzedaż mieszkania cieszy się jednak powodzeniem niewielu sprzedających. Większość z nich woli oddać swoje mieszkanie w ręce profesjonalistów.
Samodzielna sprzedaż nieruchomości wiąże się bowiem nie tylko z koniecznością jej gruntownego przygotowania do transakcji. Sprzedający musi samodzielnie skompletować wymaganą dokumentację, opłacić podatki, opłaty roczne, rachunki za media. Konieczne jest ponadto przeprowadzenie szczegółowej analizy rynku. W przypadku, gdy korzystamy z pomocy pośrednika, robi on to za nas. Wartości i ceny mieszkań zmieniają się niemal z dnia na dzień. W związku z tym należy również być przygotowanym na możliwość prowadzenia rzeczowo uargumentowanych negocjacji.
Na co inwestor zwraca uwagę?
Inwestowanie w nieruchomości zwykle jest działaniem kierunkowym i przemyślanym. Wymaga bowiem nakładu niemałych środków finansowych, co pociąga za sobą dużą odpowiedzialność za przebieg i finalizację transakcji. Kupno niewłaściwego mieszkania może być katastrofalne w skutkach dla inwestora. Dlatego też w większości przypadków wcześniej wykonują oni szczegółowy research po rynku nieruchomości.
Decydują się na określoną lokalizację i udogodnienia, określają potrzeby metraż, rozkład pomieszczeń i ich liczbę. Zwykle poszukiwane przez nich mieszkanie na sprzedaż musi spełniać przynajmniej kilka określonych wymagań. Pierwszą rzeczą, która przykuwa ich uwagę w wyselekcjonowanym ogłoszeniu, jest wygląd mieszkania, wyrażony za pomocą fotografii. Sama atrakcyjna cena i lokalizacja budynku nie wystarczą zatem do szybkiej finalizacji sprzedaży. Dla inwestora istotna jest również możliwość niezwłocznego „wejścia” do mieszkania, zwłaszcza gdy zakupiony przez siebie lokal planuje on przeznaczyć na wynajem.
Ponieważ potencjalny kupiec zwykle stara się wyobrazić sobie siebie w obserwowanej przestrzeni, podczas sprzedaży mieszkania powinniśmy zadbać o jego depersonalizację. Dotychczasowy właściciel lokalu musi zatem usunąć wszystkie swoje osobiste drobiazgi i pamiątki. Mogą to być zdjęcia, bibeloty, dziecięce rysunki, zabawki, dokumenty. Prywatne akcenty nie są pożądane przez potencjalnych inwestorów.