Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Bezpieczny wynajem – jak znaleźć dobrego najemcę?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 7 sierpnia 2020
| 0

Znalezienie najemcy idealnego nie jest z pewnością zadaniem łatwym. Każdy z nas ma bowiem wady i odmienny rodzaj charakteru. Jednak dbając o prawidłową weryfikację najemców i ocenę ich uczciwości jeszcze przed podpisaniem umowy, zwiększamy szanse powodzenia transakcji. Bezpieczny wynajem jest łatwiejszy, niż myślisz. Wystarczy stosować się do kilku jasnych zasad.

W obecnych czasach bezpieczny wynajem to nie tylko podpisanie umowy z najemcą, który terminowo opłaca koszty wynajmu. Przy wyborze kandydatów na najemców dobrze sprawdza się dystans, obiektywizm i stosowanie się do wcześniej przyjętego planu działania. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nasze mieszkanie będzie bezpieczne w obcych rękach.

Bezpieczny wynajem – konfrontacja najemców

Bezpieczny wynajem rozpoczyna się od pierwszego kontaktu z najemcą. Choć obecnie w naszym kraju ta metoda nie jest jeszcze popularna, coraz więcej wynajmujących decyduje się na umówienie z kilkoma najemcami w jednym terminie. Rynek nieruchomości jest na tyle elastyczny i dynamiczny, że liczy się w nim każda minuta. Umawianie się z wieloma zainteresowanymi naraz pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze wynajmującego. Zainteresowani poczują chęć rywalizacji, dostrzegą realność konkurencji. W związku z tym istnieje spora szansa, że szybciej zdecydują się na sfinalizowanie transakcji.

Cechy dobrego najemcy są dosyć nieprecyzyjne. Każdy wynajmujący ma bowiem inne oczekiwania i preferencje. Zgodni są co do jednego – najemca powinien cechować się terminowością wpłat, uczciwością i szczerością.

Aby wynajem mieszkań w 2020 roku był jak najbardziej bezpieczny, nie wystarczy spotkanie z najemcą. Wręcz przeciwnie – to dopiero początek drogi do podpisania umowy wynajmu. Obecnie czasy pandemii nie sprzyjają spotkaniom twarzą w twarz, dlatego też część formalności przeprowadzana jest drogą telefoniczną lub elektroniczną.

Weryfikacja

Podstawową metodą weryfikacji najemców jest kontrola ich dokumentów i zgromadzenie dużej ilości informacji o nich samych. Podczas rozmowy z najemcą ważna jest nie tylko mowa werbalna, ale i język ciała. Drobne gesty mogą bowiem stanowić dla nas sygnał ostrzegawczy. Często świadczą o mijaniu się najemcy z prawdą lub próbami manipulacji. Skrupulatne przeprowadzenie rozmowy pozwoli uniknąć problemów w przyszłości.

W celu weryfikacji najemców warto zadawać im podczas rozmowy dużo pytań. Nie wahaj się pytać o powód przeprowadzki i ich oczekiwania względem nieruchomości. Istotna jest również intuicja wynajmującego. Często bowiem pierwsze wrażenie jest dla nas najważniejsze i żadne kolejne czynności nie mogą go zatrzeć. Jeśli nowy lokator nie zrobi na najemcy dobrego wrażenia, trudno mówić o wzbudzeniu zaufania. Wynajem jest bowiem transakcją, inwestycją, której dobro leży w rękach „klienta”.

Jeśli najemca już kiedyś wynajmował jakikolwiek lokal, warto zapytać go ponadto o referencje. W tym celu powinien on umożliwić kontakt z poprzednim wynajmującym. Podczas rozmowy z nim należy zapytać o szczegóły najmu, by upewnić się, że osoba wystawiająca referencje nie jest „podstawiona”. Referencje powinny być ważne dla każdego wynajmującego, zwłaszcza jeśli ten decyduje się np. na wynajem wielu mieszkań równocześnie. Weryfikację można przenieść również do Internetu, wykorzystując popularne media społecznościowe.

Formalności

Inwestowanie w nieruchomości, również te przeznaczone na wynajem, wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności. Bezpieczny wynajem powinien opierać się na dobrze skonstruowanej umowie i protokole zdawczo-odbiorczym.

W umowie warto zaznaczyć takie kwestie jak: wysokość kaucji, czynszu, obowiązek rozliczenia i zapłaty rachunków, zasady ewentualnych zmian wystroju wnętrza, przeprowadzanych napraw, dbania o mieszkanie, oględzin, dostępności mieszkania dla wynajmującego przy obecności najemcy. Należy także określić sposób zapłaty, odpowiedzialność za szkody powstałe podczas użytkowania mieszkania, ustalić preferencje poprzez odpowiednie zakazy i nakazy (np. zakaz palenia czy posiadania zwierząt).

Protokół zdawczo-odbiorczy jest dokumentem, w którym opisywany jest szczegółowo stan przekazywanego do wynajmu mieszkania. Skrupulatność opisu powinna być w interesie zarówno najemcy, jak i wynajmującego. Powinno się wymienić w nim wszystkie sprzęty, które znajdują się w mieszkaniu. Konieczne jest opisanie stanu ścian, podłóg, posadzek, schodów, mebli. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest przygotowanie dokumentacji zdjęciowej z miejsca wynajmu. W protokole wpisujemy również stan liczników.

Nawet najlepszy wzór umowy najmu, najdokładniejszy protokół nie dają gwarancji uczciwości ze strony najemcy. Warto jednak zadbać o własne bezpieczeństwo i dopełnić wszystkich formalności. Wiele starań może zniweczyć brak odpowiedniego kontaktu i weryfikacji najemcy. Choć powinniśmy wierzyć, że wszystkimi kieruje uczciwość, ostrożności nigdy za wiele. W każdej chwili warto przestrzegać ustalonych przez siebie reguł i podążać za głosem intuicji, pamiętając, że pieniądze to nie wszystko.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458