Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Działka bez dostępu do mediów – czy to pułapka?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 18 czerwca 2021
| 0

Zakup działki budowlanej to jedna z największych inwestycji życiowych wielu Polaków. Nic więc dziwnego w tym, że wciąż zastanawiają się oni, jak kupić atrakcyjny grunt w dobrej cenie. Jednak tania działka bez dostępu do mediów może okazać się pułapką. Wykonanie przyłączy jest bowiem kosztowne i czasochłonne. Media i dostęp do nich na działce są główną przyczyną wzrostu wartości gruntu już po jego zakupie. Można zatem kupić tanio, a w rezultacie przepłacić.

Wkład własny w podciągnięcie i podpięcie mediów do nieuzbrojonej działki jest stosunkowo wysoki. Działka bez dostępu do mediów jest tania wyłącznie podczas transakcji, ale w użytkowaniu i w celu budowy domu – już nie. Ponadto, bez prądu (choćby budowlanego) nie otrzymasz pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych.

Działka bez dostępu do mediów

Działka bez dostępu do mediów nie posiada umów z zarządcami, gestorami, które uprawniałyby właściciela gruntu do uzyskania przyłączy mediów. W związku z tym inwestor musi samodzielnie podłączyć się do tych sieci, wykorzystując własne nakłady finansowe. W przypadku, gdy w pobliżu posiadanej działki znajdują się potrzebne media, sytuacja jest prosta i mało kosztowna. Kłopoty mogą zacząć się w sytuacji, gdy w pobliżu zakupionej przez nas działki nie ma dostępu do mediów i samodzielnie trzeba doprowadzić spory metraż przyłączy.

Idealna działka budowlana powinna zatem mieć co najmniej minimalne uzbrojenie. Dostęp do drogi i energii elektrycznej to obowiązujące wymagania w przypadku chęci wybudowania domu na danym terenie. Obecność mediów wiąże się jednak z wyższą ceną działki. Jeśli inwestorowi zależy na szybkim rozpoczęciu budowy i jej sfinalizowaniu, nie powinien decydować się na działkę bez mediów. Jej uzbrojenie może trwać długo i pochłonąć duże koszty, w zależności od rodzaju i metrażu koniecznych do wykonania przyłączy. Jeśli interesuje nas działka bez dostępu do mediów, przed jej zakupem powinniśmy koniecznie zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzennego okolicy i możliwymi do wykonania warunkami podłączenia mediów.

Warunki przyłączenia mediów do działki są istotne również z powodów technicznych. Nawet jeśli w pobliżu znajdują się ewentualne sieci wodociągowe, gazowe czy linie elektryczne, nie zawsze wykonanie na nich przyłączy jest możliwe. W odpowiedniej jednostce administracyjnej (Starostwie Powiatowym, Urzędzie Miasta) możemy zapoznać się ze szczegółowymi warunkami wykonywania przyłączy. To, czy działka jest uzbrojona, czy nie, możemy natomiast łatwo sprawdzić w Urzędzie Kartografii i Geodezji lub w wydziale Starostwa Powiatowego odpowiedniego dla danego powiatu.

Wydatki

Zanim zdecydujesz się na zakup domu lub działki, upewnij się, czy jest ona uzbrojona i ma dostęp do mediów. Pozwoli Ci to uniknąć narażenia na ukryte koszty. Jeśli na działce nie ma prądu, gazu ani wody, musisz je sobie zapewnić samodzielnie. Koszty podłączenia mediów są różne i zależne nie tylko od miejscowości, w której znajduje się działka, ale i długości przyłącza wewnętrznego oraz indywidualnych stawek ustalanych przez fachowców. Wiele zależy również od ceny, jaką poda za wykonanie przyłącza właściciel terenu, na którym już one się znajdują. Zwykle przyłącze wodociągowe to koszt około 100 zł/mb, kanalizacyjne 50-200 zł/mb, energetyczne 2000 zł (o długości do 200 m. Najwyższą kwotę należy zapłacić za chęć podłączenia przydomowej oczyszczalni ścieków. Jej cena sięga nawet 15000 zł, nie uwzględniając kosztów montażu.

Zarówno w przypadku chęci kupienia działki uzbrojonej, jak i nieuzbrojonej, cenna może okazać się pomoc rzeczoznawcy. Wycena nieruchomości, którą zamierzamy kupić, podpowie nam w sposób fachowy, ile rzeczywiście warta jest działka i jaki nakład finansowy będziemy zmuszeni w nią „włożyć”. Opinia specjalisty jest na tyle przydatna, że może pomóc klientowi wynegocjować cenę transakcyjną, która będzie niższa od ofertowej. Znając wartość nabywanego dobra, jego wady i zalety łatwiej jest bowiem uczestniczyć w rzeczowej argumentacji z dotychczasowym właścicielem nieruchomości.

Brak mediów  w sąsiedztwie działki

Wszystkie niezbędne cechy gruntu należy wcześniej sprawdzić, by nie zastanawiać się, jak sprzedać działkę, która okazała się „niewypałem”. Na niektórych działkach nie ma możliwości wykonania przyłączy. Głównie ze względu na zwiększoną odległość od ich źródła i nadmierne koszty instalacji. W takim przypadku kupujący musi skorzystać z rozwiązań, które przyczynią się do samowystarczalności budowanego domu. Najczęściej wybierane wśród klientów są takie opcje jak: domowa elektrownia fotowoltaiczna, pompa ciepła, panele fotowoltaiczne, domowa oczyszczalnia ścieków oraz studnia.

Na etapie projektowania domu warto zatem wybrać taki projekt, który uwzględnia przynajmniej jedną instalację odnawialnych źródeł energii (OZE). Zwłaszcza jeżeli na naszej działce nie posiadamy mediów. Wymaga ona od nas większego zaangażowania i nakładów finansowych. W jednym przypadku nie będzie dla nas pułapką. Jeśli chcemy stworzyć przyszłościowy dom, niezależny od stawek operatorów, z własnym źródłem mediów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458