Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Idealna działka budowlana – czy istnieje i jak ją znaleźć?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 17 maja 2021
| 0

Często klienci zastanawiają się nad tym, czy idealna działka budowlana istnieje. W procesie wyboru miejsca przeznaczonego pod budowę domu należy bowiem kierować się kilkoma ścisłymi kryteriami. Ciężko spełnić je wszystkie. Liczy się tu bowiem lokalizacja działki, jej wymiary, historia w ewidencji, plany co do zagospodarowania przestrzennego obszaru, a nawet stopień nasłonecznienia. W związku z tym wielu potencjalnych klientów nie ustaje w poszukiwaniach wymarzonego terenu.

Idealna działka budowlana jest trudna do znalezienia. Jednakże z odpowiednią wiedzą i profesjonalnym nastawieniem można szybko znaleźć tę, która będzie odpowiadała potrzebom klienta w najwyższym stopniu. Kupowany przez klienta kawałek gruntu powinien bowiem spełniać przynajmniej większość jego wymagań i stanowić dobry punkt wyjścia pod realizację zaplanowanych działań budowlanych. Dlatego też w procesie poszukiwań warto korzystać z pomocy specjalistów.

Idealna działka budowlana, czyli jaka?

Każdą działkę charakteryzują określone parametry. Wybierając kupowany teren, należy zwrócić szczególną uwagę na różne jej cechy. Należą do nich przede wszystkim: wymiary, nasłonecznienie, ukształtowanie, sąsiedztwo, krajobraz, uzbrojenie, uregulowane zapisy prawne. Choć niektórzy uważają, że działka idealna nie istnieje, nie warto przy pierwszych niepowodzeniach w poszukiwaniach rezygnować z założonych sobie celów. Jeśli przez dłuższy czas nie możemy znaleźć działki budowlanej, która spełnia nasze wymogi, warto zastanowić się nad zgłoszeniem się do biura nieruchomości.

Idealna działka budowlana nie może być ani zbyt mała, ani za duża. Budynki najwygodniej jest budować na posesjach o powierzchni zbliżonej do 10 arów. Najlepiej, gdy jej kształt nie jest złożony i skomplikowany. Klienci najchętniej kupują działki kwadratowe lub prostokątne, o regularnych granicach. Płaskie ukształtowanie terenu również jest pożądane, choć nie jest to warunek konieczny do rozpoczęcia budowy. Wiele cech charakterystycznych działki, które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać niewygodne (spadek działki, wąska powierzchnia, obecność ruchliwej drogi), można łatwo i stosunkowo niedrogo zniwelować. Aktualne prawo budowlane oraz możliwości techniczne dają bowiem ogromne pole do popisu nie tylko architektom i projektantom, ale również klientom działek.

Przy wyborze najlepszej działki budowlanej należy wziąć pod uwagę również usytuowanie na niej mediów oraz otaczającą ją infrastrukturę. Liczy się tu głównie jej odległość od licznych punktów usługowych, placówek oświatowych, ochrony zdrowia i urzędów. Dużą popularnością cieszą się również te działki, które charakteryzują się obecnością punktów widokowych. Już na etapie wyboru działki powinniśmy się również skonsultować z architektem, któremu zlecimy wykonanie projektu nieruchomości.

Idealna działka budowlana – jak ją znaleźć?

Jeśli chodzi o poszukiwanie idealnej działki budowlanej, nie należy zrażać się i zniechęcać pierwszymi niepowodzeniami. Najczęściej zalecamy klientom, by uzbroili się w cierpliwość i nie dali się ponieść euforii przy pierwszej znalezionej ofercie działki. Inwestycja w grunt jest bezpieczną lokatą na przyszłość. Jednak istnieje pewien warunek. Transakcja powinna być sfinalizowana w atmosferze spokoju i po przemyśleniu ostatecznej decyzji.

Działki budowlanej możemy szukać praktycznie we wszystkich źródłach. Pomocny jest tu zarówno Internet, jak i prasa oraz tzw. poczta pantoflowa. Pytać o możliwość kupienia gruntu powinno się niemal wszędzie, nawet w miejscach, w których nie spodziewamy się nieruchomości na sprzedaż. Może się bowiem okazać, że wśród naszych znajomych znajdzie się sprzedawca, chętny sfinalizować transakcję. Jeśli długotrwałe poszukiwania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto zwrócić się po pomoc do agenta nieruchomości. Ma on bowiem wiedzę i możliwości, które wykorzystuje, by szybko znaleźć najlepszą działkę.

Zakup działki

Sprzedający zastanawiają się nad tym, jak sprzedać działkę, by transakcja była szybka i korzystna, a kupujący myślą o tym, jak kupić działkę, by trafić na prawdziwą „perełkę”. Działka i dom to bowiem jedne z najważniejszych życiowych decyzji większości klientów. O tym, kiedy jest najlepszy czas na zakup działki, należy zdecydować głównie po dokonaniu kalkulacji możliwych wydatków. Nie każdy może sobie pozwolić na wydatek kilkuset tysięcy złotych. Coraz częściej klienci decydują się na pomoc banku i zadłużają się, korzystając z kredytu hipotecznego.

Zakup działki budowlanej powinien być udokumentowany w postaci wpisu notarialnego. Oznacza to, że podpisania sporządzonej umowy finalizacji transakcji możemy dokonać jedynie w obecności notariusza. Wcześniej należy jednak sprawdzić status prawny działki. Posesję najlepiej jest nabyć od jednego właściciela, bez obciążeń hipotecznych. W celu weryfikacji, klient powinien zażądać aktualnego wypisu z ksiąg wieczystych, dotyczącego danej nieruchomości. Pomocne może okazać się też świadczenie sprzedającego o braku obciążenia działki wierzytelnościami.

W przypadku niektórych transakcji pomocna może się okazać umowa przedwstępna kupna. Zwłaszcza jeśli interesuje nas działka o bardzo dobrych parametrach i chcemy ją niejako dla siebie „zarezerwować”, takie rozwiązanie jest najczęściej wykorzystywane. Jest to pewnego rodzaju gwarancja, dzięki której zyskujemy czas na dokładne zapoznanie się z opisem działki. Zwykle finalizację transakcji odracza się w czasie głównie ze względu na czas oczekiwania na otrzymanie koniecznych pozwoleń i zgód.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458