Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Mieszkanie w kamienicy czy w bloku? Co wybrać?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 21 października 2021
| 0

Praktyczność nowoczesnych bloków czy urok starych kamienic? Wiele osób, kupujących lub wynajmujących nieruchomości, zastanawia się nad tym, czy zdecydować się na mieszkanie w kamienicy, czy w bloku. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Warto zatem przyjrzeć im się uważnie, by wybrać najlepszą z możliwych opcji inwestycyjnych.

Wybór dotyczący tego, czy wybrać mieszkanie w kamienicy, czy w bloku wcale nie jest jednoznaczny i prosty. To dylemat, z którym mierzą się zarówno wynajmujący, jak i kupujący nieruchomości. Lokale umiejscowione w wymienionych budynkach różnią się przede wszystkim wyglądem, funkcjonalnością, ale również ceną. Dla niektórych kupców ten ostatni czynnik może być wręcz decydujący.

Rynek wtórny i pierwotny

Jeżeli interesuje nas mieszkanie na sprzedaż z rynku wtórnego, nadal większy wybór mamy w blokach niż w kamienicach. Zwykle te lokale są również w lepszym stanie technicznym od takich, które znajdują się w kamienicy. Zwykle mają one bowiem swoje lata, a w związku z tym wiele ich instalacji może wymagać remontu. Dlatego też warto przed finalizacją transakcji dowiedzieć się, czy wspólnota mieszkaniowa posiada fundusz remontowy. Kupując mieszkanie w bloku z rynku wtórnego, zwykle klient ma do dyspozycji wymieniony fundusz oraz niewielką i przede wszystkim nienaglącą konieczność wykonania remontu. Mieszkanie w kamienicy czy w bloku może być zarówno w dobrym, jak i słabym stanie. Dlatego przed zakupem lokal trzeba dobrze sprawdzić.

Kamienice pochodzą głównie z rynku wtórnego – ich się obecnie już po prostu nie buduje. Obiekty takie są zatem zabytkowe, co oznacza, że są pod ochroną konserwatora zabytków. Potencjalne prace remontowe i budowlane na ich powierzchni są utrudnione, głównie przez konieczność pozyskania stosownych pozwoleń. Pozyskanie mieszkań, znajdujących się w kamienicy, przez nowych właścicieli stanowi zwykle wynik działania, jakim jest darowizna nieruchomości. Zazwyczaj bowiem otrzymuje się je w spadku.

Na rynku pierwotnym klient ma zdecydowanie więcej możliwości. Może dostosować własne potrzeby i wymagania do ofert, które przedstawiają mu deweloperzy. Mieszkanie od dewelopera jest nowe, co dla wielu osób jest priorytetem. Klient zwykle musi jednak poczekać z finalizacją umowy kupna-sprzedaży do momentu zakończenia prac budowlanych. Rzadko bowiem sprzedaje się mieszkania na rynku pierwotnym już po oddaniu ich do użytku. Zazwyczaj pierwsze umowy (nawet przedwstępne) podpisywane są już na wczesnych etapach budowy.

Mieszkanie w kamienicy czy w bloku – porównanie

Po pierwsze, budownictwo. Kamienice charakteryzują się swoistą „duszą”, są klimatyczne głównie poprzez historyczne mury i specyficzny styl budownictwa (wysokie sufity, grube ściany, duże pokoje, pokoje „przechodnie”). Nowe budownictwo stawia na praktykę i oszczędności, kosztem uroku. Mieszkańcy kamienic borykają się z koniecznością ogrzania dużej powierzchni mieszkalnej, a ceglane mury niełatwo przyjmują przyjemne ciepło. Mieszkanie w bloku podłączone jest natomiast do centralnego ogrzewania. Kamienice najczęściej zlokalizowane są w centrum, a blokowe osiedla sąsiadują z całą zieloną infrastrukturą i coraz częściej buduje się je na obrzeżach miast.

Większe możliwości aranżacyjne stwarza przestronny metraż mieszkań zlokalizowanych w kamienicy. Mieszkania w bloku często mają opinię „nieustawnych”, małych i ciasnych. Jednak wielu kupców przekonuje ich bardzo dobry stan techniczny. Inwestując w mieszkanie w kamienicy, najczęściej skazują się oni na wykonanie dużych prac remontowych lub nawet remontu generalnego. Pochłania on duże kwoty pieniędzy, stanowi nie lada wydatek. Remont mieszkania w bloku zwykle jest tańszy, choć wcale nie musi taki być. Osiedla posiadają również udogodnienia w postaci windy, osób zaangażowanych w prace porządkowe, place zabaw. Mieszkanie w bloku łatwiej również wynająć osobom trzecim.

Co wybrać?

Bez względu na to, czy wybierzemy mieszkanie w kamienicy, czy w bloku, zawsze powinniśmy dokładnie sprawdzić jego stan prawny. Ważne bowiem, by nie zaskoczyła nas wiadomość, że kupiliśmy lub wynajęliśmy właśnie mieszkanie obciążone hipotecznie. Należy również dokładnie sprawdzić powierzchnię mieszkania. Istotne są również informacje zawarte w księgach wieczystych, do których również warto spojrzeć i się z nimi zapoznać. Jeżeli stan prawny nieruchomości i sytuacja zastana odpowiada potrzebom i preferencjom klienta, należy sporządzić umowę kupna-sprzedaży lub wynajmu i podpisać ją w obecności notariusza.

Ostateczny wybór nieruchomości zależy głównie od indywidualnych preferencji i możliwości finansowych klientów. Wynajem nieruchomości w 2021 roku rządzi się swoimi prawami – jeżeli szukasz taniego mieszkania, szybciej znajdziesz je w kamienicy niż w bloku. W przypadku gdy dla klienta liczy się wygoda, styl, aranżacja i nowoczesność, powinien skorzystać z ofert lokali umieszczonych w blokach.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458