Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Rynek nieruchomości w 2018 roku – prognozy

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 2 stycznia 2018
| 0

W 2017 roku deweloperzy cieszyli się rekordową liczbą sprzedanych mieszkań. Nadchodzący 2018 rok również zapowiada się bardzo obiecująco. Jednak nowy rok nie będzie identyczny. Rynek nieruchomości czekają między innymi zmiany w prawie budowlanym. Czy regulacje będą miały wpływ na wzrost cen mieszkań?

Największa sprzedaż wszechczasów

Dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny mówią jednoznacznie: 2017 rok był dla deweloperów czasem rekordowym. Pierwszy raz przekroczyli oni bowiem próg 130 tysięcy otrzymanych pozwoleń na budowę o całe 500. Rekordowa była także liczba lokali oddanych do użytku. Mowa tu o aż 86 800 mieszkaniach przeznaczonych do sprzedaży lub najmu.

Warto zwrócić także uwagę na 101 800 mieszkań, których budowę rozpoczęto. Według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego był to drugi co do wielkości wynik w historii. Jeszcze 4 lata temu było to zaledwie 50 800 mieszkań, zatem liczba budowanych mieszkań w ciągu tych 4 lat podwoiła się.

Poddając analizie 6 najważniejszych rynków liczba transakcji w III kwartale 2017 roku według REAS wyniosła 17 500 lokali, co stanowi identyczny wynik jak w zeszłym roku. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę ostatnie 12 miesięcy, okaże się, że nigdy wcześniej deweloperzy nie osiągnęli tak dobrego wyniku. Sprzedano bowiem 72 tysiące mieszkań, czyli aż 23% więcej niż w poprzednim roku.

Zmiany na rynku nieruchomości w 2018 roku

Nowy rok przyniesie zmiany w prawie budowlanym. Od 01.01.2018 roku budynki będą musiały spełniać inne warunki techniczne niż obecnie. Nowe przepisy będą określały minimalny metraż mieszkań, który będzie musiał wynosić 25m2. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa jest zdania, że regulacje te ułatwią aranżację wnętrza.

Zmienią się także przepisy mówiące o umiejscowieniu pralki. Dotychczas musiała być ona zaprojektowana w łazience. Zmiany w prawie budowlanym pozwolą w kwestii umiejscowienia pralki decydować właścicielowi mieszkania.

Regulacje uchylają także zakaz lokowania aneksu kuchennego w kawalerkach, pod warunkiem, że zostanie w nim zainstalowana kuchenka elektryczna oraz wentylacja – tłumaczy ekspert z Grupy Deweloperskiej Geo.

Ponadto nowe przepisy nakazują uwzględnienie w lokalu, poza pomieszczeniami mieszkalnymi, także łazienki, ustępu bądź muszli ustępowej, miejsca składowania, przestrzeni przewidzianej na komunikację wewnętrzną oraz miejsca na pralkę.

Czy wzrosną ceny?

Ceny mieszkań od dłuższego czasu utrzymują się na podobnym poziomie. Nic nie wskazuje na to, żeby w 2018 roku sytuacja miała się drastycznie zmienić. Wprawdzie musimy się liczyć z niewielkimi wahaniami, ale możemy spać spokojnie, gdyż ceny będą oscylowały wokół obecnych poziomów.

Aktualne ceny za 1 metr kwadratowy w największych polskich miastach prezentują się następująco: Warszawa – 7989 zł, Kraków – 7217 zł, Wrocław – 6177 zł, Gdańsk – 6018 zł, Poznań – 6295 zł.

Ceny mieszkań w 2018 roku będą uzależnione od panującej sytuacji gospodarczej i pośrednio od Rady Polityki Pieniężnej. Jeżeli stopy procentowe wzrosną, to inwestowanie w nieruchomości pod wynajem może okazać się mniej atrakcyjne niż obecnie. Powodem mogą być droższe kredyty hipoteczne i mniejsza ich dostępność. Dodatkowo w grę wchodzą obawy o ewentualny wzrost cen gruntów budowlanych w związku z regulacjami związanymi z obrotem ziemią rolną. Powodują one pewne utrudnienia w zakupie terenów. Kolejną kwestią, przez którą ceny mieszkań mogłyby wzrosnąć, jest podwyżka cen materiałów. Wiązałaby się ona automatycznie z droższymi kosztami wykończenia lokalu, co mogłoby w pewnym stopniu wpłynąć na cenę nieruchomości.

Mimo to, tak jak wspomnieliśmy wyżej, nic nie wskazuje na gwałtowne podwyżki cen mieszkań. Ponadto zmienia się oferta deweloperska. Na rynku pojawia się coraz większa liczba mieszkań luksusowych przekraczających średnie ceny na konkretnym rynku. Obserwuje się stały wzrost popytu na tego typu nieruchomości i w nowym roku także możemy oczekiwać takiej tendencji.

Zagrożenia dla rozwoju rynku

Rynek mieszkaniowy w Polsce nieustannie się rozwija. Czynników stymulujących ten rozwój jest klika. Mowa to o spadku bezrobocia, wzroście wynagrodzeń, napływie obcokrajowców czy intensywnym rozwoju rynku najmu. Statystyki mówią, że jedno z trzech kupowanych mieszkań kupuje się z myślą o wynajmie i czerpaniu zysku. Istnieją jednak pewne zagrożenia. Jednym z nich jest zakończenie rządowego programu „Mieszkanie dla młodych”, o którym niejednokrotnie pisaliśmy. W związku z tym popyt na tańsze mieszkania zlokalizowane na obrzeżach większych miast może spaść. Nie powinno mieć to jednak wpływu na sprzedaż lokali w centrach.

Kolejnym zagrożeniem może być nowy program „Mieszkanie Plus”. Według ekspertów duża liczba powstających tanich mieszkań może spowodować załamanie rynku. Z programu będą mogły skorzystać osoby, które stać na to, by wynająć mieszkanie w cenie rynkowej, jednak chęć oszczędzenia pieniędzy może sprawić, że zdecydują się na rządowe wsparcie. Jednakże w 2018 roku nie odczujemy znacznie tego problemu, ponieważ do końca 2018 powstanie 5 500 takich mieszkań.

Nie trzeba się martwić

Wszystko wskazuje na to, że zmiany na rynku nieruchomości w 2018 roku nie będą zbytnio odczuwalne. Nie powinniśmy się spodziewać wzrostu cen, nawet biorąc pod uwagę zmiany w prawie budowlanym. Utrudnione może stać się jedynie inwestowanie w nieruchomości pod wynajem, jeżeli zdrożeją kredyty hipoteczne. Na razie nie mamy się jednak czym martwić.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458