Budowa domu to przedsięwzięcie i inwestycja długoterminowa. Zwykle sam proces powstawania budynku trwa co najmniej kilkanaście miesięcy. Najczęściej wydłuża się nawet do kilku lat. Okres niecierpliwego czekania na własny kąt można skrócić, decydując się na nowoczesny dom modułowy. Coraz częściej rozwiązanie to wybierają całe rodziny. Jego ogromną zaletą jest nie tylko czas wykonania, ale również wygoda i ekonomia. Decydując się na ten rodzaj budownictwa, oszczędzamy nie tylko czas i energię, ale również pieniądze. Dom z prefabrykatów jest również bardziej przyjazny dla środowiska w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Stanowi ponadto ciekawą alternatywę dla osób mieszkających w trudnych i odległych od skupisk miejskich lokalizacjach.
Całoroczny dom modułowy nie jest murowany od podstaw, ale powstaje w fabryce. Z tego względu charakteryzuje się o wiele krótszym czasem produkcji i montażu. W porównaniu do budynków murowanych, ich realizacja zajmuje aż o 30-50% czasu mniej. Ponieważ charakteryzuje je krótszy czas budowy, ich wykonanie wiąże się również z dużo mniejszymi kosztami ogólnymi. Szkielety wstępnie budowane są w fabryce, a następnie umieszcza się je na fundamencie. Materiały używane do budowy domów modułowych są trwałe i odporne na działanie różnorodnych czynników. Również szkodliwych warunków atmosferycznych. Budowa domów z prefabrykatów nie wiąże się praktycznie z żadnymi ograniczeniami. Gotowe moduły można niemal dowolnie ze sobą łączyć i stosować ich ocieplenie. We wnętrzu pomieszczenia można ponadto podłączyć wszystkie media, łącznie z ogrzewaniem podłogowym, klimatyzacją i zaawansowanymi systemami oświetleniowymi.
Budowa domu modułowego – konstrukcja – czas realizacji
W fabryce dom modułowy zyskuje ściany wraz z drzwiami i oknami i to właśnie z nich konstruuje się budynek na miejscu przeznaczenia. Tam przyjeżdża bowiem w częściach, które należy odpowiednio zmontować. Wcześniej należy przygotować fundamenty, na których osadza się całość konstrukcji. Zależnie od rodzaju zastosowanej konstrukcji, szkielet domu z prefabrykatów może być wykonany z różnorodnych materiałów. Najczęściej wykorzystuje się drewno i konstrukcje określa mianem domów szkieletowych. Równie często budowę opiera się na szkielecie stalowym, wypełnionym keramzytobetonem. Działowe ściany wykonuje się z płyt gipsowo-włóknowych. W ich wnętrzu najczęściej doprowadzone są wejścia i korytarze pod instalacje.
Budowa domów z prefabrykatów cieszy się w Polsce rosnącą popularnością głównie ze względu na atrakcyjny czas realizacji zamówień. Postawienie i montaż tego rodzaju konstrukcji trwa zwykle od 2 do 3 miesięcy. To zatem czas przynajmniej kilkukrotnie krótszy niż konieczny w przypadku budowy domu murowanego. Dom modułowy buduje jedna, określona ekipa monterów. Dzięki temu klient zyskuje pewność najwyższego poziomu profesjonalizmu i eksperckiej pomocy na każdym etapie budowy. W przypadku budowy domu szkieletowego nie ma również konieczności koordynacji prac wielu specjalistów. To z kolei obniża ryzyko niepowodzeń, wynikających z niskich kompetencji fachowców, ich małego doświadczenia czy niewystarczających kwalifikacji. Budowa domu z modułów nie jest zależna od warunków atmosferycznych, dzięki czemu unika się opóźnień w realizacji zamówienia.
Gotowy dom modułowy całoroczny – czy wymaga pozwolenia na budowę?
Budowa domu modułowego nie wymaga dużego nakładu czasu i finansów inwestora. Przy jego montażu należy jednak dopełnić formalności. Podobnie jak w przypadku budowy domu murowanego. Należy bowiem pamiętać, że dom bez pozwolenia na budowę można postawić jedynie wówczas, gdy jego powierzchnia nie przekracza 75 mkw. W przypadku domów z prefabrykatów ich wielkość nie jest ograniczona. W związku z tym, że najczęściej z modułów powstają całoroczne domy jednorodzinne, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na ich skonstruowanie i postawienie na wybranej działce budowlanej. Jeżeli dom modułowy ma być mniejszy niż metraż 75 mkw, jego budowę należy zgłosić u odpowiednich organów.
Jak szybko wybudować dom w stanie deweloperskim? – technologia – zalety domu z prefabrykatów
Jak już wspomniano, inwestorzy w największym stopniu doceniają szybkość i łatwość montażu domu modułowego. Co więcej, stosowanie modułów podczas procesu budowy nieruchomości nie wymaga stosowania przerw technologicznych. Nie jest tu bowiem konieczne oczekiwanie na wyschnięcie stropu czy tynków w celu rozpoczęcia kolejnych etapów prac budowlanych. Praktycznie nie ma w tym przypadku również zależności od warunków atmosferycznych. Na samym placu budowy domu modułowego jest znacznie czyściej niż w porównaniu z budową domu murowanego. Specjaliści nie potrzebują bowiem materiałów sypkich, takich jak piasek czy beton. Nie używa się również pustaków, które wiążą się z koniecznością ich stosunkowo długotrwałego składowania na placu budowy.
Domek modułowy uważany jest za współczesną formę mieszkania. Jego szybki montaż umożliwia sprawne przemieszczenie się do nowego lokum. Wykończenie domu pod klucz możliwe jest w stosunkowo krótkim czasie. Stan domu po budowie jest zbliżony do stanu deweloperskiego domów murowanych, oferowanych przez pośredników. Jest zatem gotowy do zamieszkania. Ponadto, dzięki dowolności montażu poszczególnych modułów, inwestor może zaprojektować niemal wymarzoną przestrzeń, modyfikując gotowe projekty. W domach modułowych możliwe jest zastosowanie pożądanego układu mieszkania rozkładowego, z osobnym wejściem do każdej sypialni.
Budowa domu szkieletowego – czy ma jakieś wady?
Mimo zaawansowanej technologii i gotowości do zamieszkania w szybkim czasie po montażu, dom modułowy ma również kilka wad. Ponieważ składa się z gotowych części, modyfikacja ich układu może w niektórych przypadkach okazać się ograniczona. Projekty domów szkieletowych dostępne są u każdego producenta. Dopuszczają oni możliwość modyfikacji, jednak pociąga to za sobą dodatkowe koszty. Projekt można dopasować do własnych potrzeb, wybierając go spośród bogatej gamy domów zarówno parterowych, jak i z poddaszem użytkowym.
Wadą modułowych domów może być ponadto konieczność posiadania środków na pokrycie kosztów budowy w stosunkowo krótkim czasie. Zamawiając dom modułowy, inwestor musi bowiem posiadać większość kwoty zamówienia. Trudniej jest zatem rozłożyć płatności w czasie, głównie dlatego, że sam proces budowy nie jest w tym przypadku czasochłonny. Budując dom metodami tradycyjnymi, środki pieniężne okazują się potrzebne etapowo, co sprzyja ich oszczędzaniu. Nawet kredyty hipoteczne wpłacane są na konta inwestorów w transzach, umożliwiających wykonywanie kolejnych etapów budowy. W związku z tym również budowa domu modułowego na kredyt może okazać się nieco utrudniona.
Dom modułowy w Polsce – energooszczędny, o wysokim standardzie
Producenci domów modułowych zaznaczają, że montaż i wykonanie budynków modułowych wiąże się z wytworzeniem mniejszej ilości odpadów w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Resztki materiałów poddaje się recyklingowi lub ponownie wykorzystuje. Wszystkie z nich są ponadto trwałe i nie wymagają wymiany podczas całego okresu eksploatacji. Wiele prefabrykowanych domów całorocznych nosi miano energooszczędnych domów. Rachunki za media są w ich przypadku niższe, mimo zastosowania wszystkich mediów, jak w tradycyjnych, murowanych budynkach.
Dom modułowy można zbudować w różnorodnym standardzie. Może nim być wysokiej jakości energooszczędny dom całoroczny i letniskowy, dom z poddaszem, mini dom, a nawet dom kontenerowy czy dom mobilny. Budownictwo modułowe umożliwia stosowanie różnorodnych technik wykończenia, które oddają indywidualizm i oryginalność inwestorów. Projekt domu modułowego można powiększać poprzez dodawanie kolejnych gotowych modułów. Nie ma konieczności wprowadzania wymagających zmian konstrukcyjnych – budowania lub wyburzania ścian nośnych.
Czy domek modułowy jest dla bogaczy?
Ile kosztuje dom modułowy? Koszt budowy prefabrykowanego domu modułowego jest zwykle znacznie niższy niż w przypadku domów konwencjonalnych. Ograniczenie konieczności zatrudnienia podwykonawców, łatwy dostęp do tanich materiałów, szybkość ich montażu – wszystkie z tych czynników przyczyniają się do znacznego obniżenia kosztów realizacji budowy domów z gotowych elementów. Czynnik produkcji standaryzowanej i zautomatyzowanej również znacząco wpływa na obniżenie kosztów. Montaż modułów wymaga mniejszej kadry fachowców. Cena domu modułowego zależna jest przede wszystkim od wybranego materiału i wielkości budynku. Tańsze są domy parterowe, a zaawansowane konstrukcje wymagają większego nakładu zarówno czasu, jak i środków pieniężnych. Najczęściej domy modułowe charakteryzują się powierzchnią, która nie przekracza 120 mkw. Dzięki temu domy modułowe idealnie odpowiadają potrzebom rodzin, nawet z kilkorgiem dzieci. Cena za metr kwadratowy prostego domu modułowego rozpoczyna się już od kwoty około 1400 zł. Należy jednocześnie pamiętać, że w przypadku budowy tego rodzaju nieruchomości z przeznaczeniem pod wynajem, konieczne jest opłacanie podatku od wynajmu i dopełnienie wszelkich tradycyjnych formalności.