Poszukiwanie nowego miejsca zamieszkania to dla wielu Polaków nie tylko życiowa decyzja, ale i inwestycja. Coraz większa liczba rodaków decyduje się na nowe mieszkania, jednak nie każdy stan deweloperski im odpowiada. Zależnie od miejscowości na mapie Polski, a nawet dzielnicy danego miasta, różnice w upodobaniach są znaczące. Na decyzje kupców wpłynęły również ograniczenia, narzucane im przez polski rząd, w wyniku wybuchu pandemii wirusa SARS-CoV-2.
Potencjalnym nabywcom może zależeć na różnych szczegółach. Nowe mieszkania mają być zwykle umiejscowione w dobrej lokalizacji, odpowiednio nasłonecznione i przedstawiać atrakcyjny widok z okien. Badanie preferencji Polaków wykonane przez redNet Consulting wykazało, że w Warszawie największą popularnością cieszą się nieruchomości zlokalizowane na Mokotowie, w Krakowie – na Podgórzu, a we Wrocławiu – Krzyki.
Nowe mieszkania – priorytetem jest lokalizacja
Polakom zależy głównie na tym, by nowe mieszkania zlokalizowane były w dogodnym miejscu. Oznacza to, że miejsce zamieszkania powinno być stosunkowo blisko takich placówek i miejsc jak: szkoła, przedszkole, sklep, bank, apteka. Zaletą lokalizacji jest również bliskość terenów zielonych (zwłaszcza rozległych) oraz komunikacji miejskiej (przystanków autobusowych i tramwajowych). Niski poziom hałasu generowany w okolicy miejsca zamieszkania również świadczy in plus danej lokalizacji.
Dla mieszkańców większych polskich miast znaczenie ma również oddalenie nieruchomości od najbardziej ruchliwych ulic i zatłoczonych miejsc. Pracując zawodowo poza miejscem zamieszkania, Polacy chcą mieć łatwy dostęp do niemal wszystkich środków komunikacji (nie tylko miejskiej). Infrastruktura drogowa ma zatem kluczowe znaczenie dla większości klientów. Zakorkowana okolica mieszkania lub domu nie będzie stanowiła reklamy zachęcającej do jego kupna.
Jeżeli klient posiada dzieci, istotne będzie dla niego bliskie sąsiedztwo żłobka, przedszkola, a później szkoły. Potrzeby potencjalnych kupców zależne są zatem od ich indywidualnych zobowiązań i prowadzonego trybu życia. Bardzo małym powodzeniem cieszą się obecnie mieszkania zlokalizowane blisko uczelni wyższych. Studenci pobierają bowiem nauki w sposób zdalny i nie poszukują dla siebie mieszkań na wynajem.
Wielkość preferowanych mieszkań
O tym, czy dane mieszkanie na sprzedaż będzie cieszyło się powodzeniem wśród kupujących, decyduje nie tylko jego dogodna lokalizacja. Rośnie sprzedaż mieszkań o większych metrażach. Zmianę tę zauważono tuż po wybuchu pandemii koronawirusa. W wyszukiwarkach Polacy wpisują najczęściej wartości metrażu nieruchomości powyżej 60 mkw. Popularność zyskują również domy z ogrodem lub mieszkania z ogródkami czy tarasami. Limity powierzchni poszukiwanych nieruchomości znacznie przekraczają zatem średnią zanotowaną przez analityków z kilku ostatnich lat.
Polacy preferują mieszkania dwu- oraz trzypokojowe. Już niewielka liczba potencjalnych klientów zainteresowana jest kawalerkami i małymi mieszkaniami. Sprzedaż nieruchomości w 2021 roku upływa zatem pod znakiem większych, ale wciąż nie rozległych mieszkań. Jak wynika z sondażu autorstwa redNet Consulting, tylko 15% ankietowanych wykazuje zainteresowanie kupnem mieszkania czteropokojowego lub większego. Ta prawidłowość wynikać może również z braku funduszy Polaków na finansowanie większych inwestycji. Choć zaciągnięcie kredytu hipotecznego nadal nie jest zbyt trudne, znacznie wydłużył się czas konieczny do finalizacji umowy. Potencjalni dłużnicy zniechęcają się wizją długotrwałego oczekiwania na pieniądze. Ocena ryzyka kredytowego również nie jest obecnie łatwa. Wiele banków podchodzi zatem do kwestii udzielania zobowiązań bardziej konserwatywnie.
Co z ceną?
Lokalizacja ma znaczący wpływ na cenę nieruchomości. Mieszkania, które położone są w centralnych dzielnicach większych miast, są zwykle droższe od tych zlokalizowanych na obrzeżach. Lokale w centrum znajdują się jednak w wiekowych budynkach (kamienicach, blokach z wielkiej płyty) i niejednokrotnie ich stan wymaga znacznego nakładu finansowego. Nowe mieszkania od deweloperów powstają coraz częściej w ustronnych miejscach. Wielkość mieszkania również odgrywa tu istotną rolę. To oczywiste, że płacąc głównie za metraż, musimy liczyć się z wysoką ceną dużych mieszkań. W przypadku niektórych nieruchomości można jednak znacząco obniżyć cenę ofertową, biorąc pod uwagę stan faktyczny mieszkania i dostępne (lub nie) udogodnienia.
Cena ofertowa a cena transakcyjna mogą zatem różnić się od siebie nawet w dużym stopniu. Na obniżenie wartości rynkowej ma wpływ głównie zły stan techniczny nieruchomości, usterki, awarie. Są one nieczęsto spotykane w nowych mieszkaniach, co nie oznacza, że się nie zdarzają. Dlatego też przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży nieruchomości należy upewnić się, że stan techniczny mieszkania odpowiada naszym wymaganiom i potrzebom. Inwestowanie w nieruchomości może bowiem w niektórych przypadkach okazać się pułapką (zwłaszcza dla niedoświadczonego inwestora).