Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Biuro nieruchomości – dlaczego warto skorzystać z usług pośrednika?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 20 lipca 2022
| 0

Sprzedając dom czy mieszkanie w Polsce, większość osób decyduje się na samodzielne przygotowanie i przeprowadzenie tej transakcji. W procesie tym może jednak pomóc biuro nieruchomości. Jego przedstawiciele nie ograniczają swoich działań jedynie do umieszczenia ogłoszenia w odpowiednich serwisach internetowych. W rzeczywistości pośrednik nieruchomości ma o wiele więcej obowiązków, a jego umiejętności zwykle okazują się kluczowe dla szybkiej i skutecznej sprzedaży nieruchomości. Rezygnacja z tej usługi wiąże się głównie z mylnym przekonaniem klientów na temat wysokości prowizji, jaką pośrednicy pobierają za wykonaną pracę.

To, czym odznacza się dobre biuro nieruchomości, to przede wszystkim bezbłędna znajomość lokalnego rynku nieruchomości i panujących w nim trendów. Tego rodzaju specjaliści współpracują ponadto z dekoratorami wnętrz, inspektorami budowlanymi, malarzami, doradcami kredytowymi, a nawet prawnikami. Ta kooperacja jest szczególnie pożądana zwłaszcza w celu szybkiej sprzedaży, kupna lub wynajmu nieruchomości (zarówno mieszkania, lokalu, jak i domu). W przypadku korzystania z usług biur nieruchomości klient nie musi szczególnie przygotowywać lokalu do transakcji. Marketingiem zajmują się specjaliści, podpowiadając nowoczesne i skuteczne rozwiązania, a nawet zlecając profesjonalnym fotografom wykonanie zdjęć, podkreślających atuty sprzedawanej nieruchomości. Zatem lepiej sprzedawać nieruchomość samodzielnie przez Internet czy z pośrednikiem? Drugie rozwiązanie ma dużo plusów.

Na czym polega współpraca z biurem nieruchomości?

Biuro nieruchomości czuwa nad bezpieczeństwem podejmowanej transakcji. Ochrania sprzedającego przed podjęciem niekorzystnych decyzji, najczęściej nieuzasadnionego podpisywania umów przedwstępnych lub w kwestii zadatków. Mimo że umowa kupna-sprzedaży sporządzona zostaje w obecności notariusza, mogą się w niej znaleźć zapisy błędne. Pośrednicy weryfikują je i dbają o to, by umowa posiadała wszelkie podstawowe zapisy, chroniące interes sprzedającego. Korzystanie z usług biur nieruchomości pozwala ponadto na szybkie i dokładne zweryfikowanie stanu prawnego nieruchomości. Gdyby pośrednik dopuścił do niefortunnej sprzedaży i niekorzystnego dla którejkolwiek ze stron przeniesienia własności, poniósłby konsekwencje. Decydując się na jego wsparcie i pomoc, zyskujemy gwarancję bezpieczeństwa i efektywności transakcji.

Pośrednicy doskonale znają rynek kupna i sprzedaży nieruchomości, dzięki czemu wiedzą, na co zwracać szczególną uwagę. Pośredniczą w procesie przygotowawczym do kupna, sprzedaży lub wynajmu, podpowiadają, gdzie zamieścić ogłoszenia i jak powinny one wyglądać. Mają łatwy dostęp do dodatkowych baz danych i kontaktów. Z ich usług korzystają zatem zarówno osoby, które sprzedają nieruchomości, jak i te, które ich poszukują. Na podstawie preferencji i wymagań klientów pośrednik znajduje dobrane indywidualnie propozycje, czasami wykonuje się również tzw. poszukiwanie nieruchomości na zlecenie.

Pomoc na każdym etapie

Formalności po zakupie mieszkania są źródłem zdenerwowania i stresu wielu osób. Wiele agencji współpracuje z biurem notarialnym. Specjaliści wspólnie zajmują się wszystkimi procedurami, jakich należy dopilnować po sprzedaży lub kupnie nieruchomości. Wyciągi z ksiąg wieczystych, zaświadczenia ze spółdzielni, poświadczenia statusu prawnego nieruchomości, opłaty podatkowe – korzystając z usług biur nieruchomości, klient nie musi się obawiać zaniedbań i niedomówień.

Biuro nieruchomości – sieć zweryfikowanych klientów

Agencyjni klienci są weryfikowani. Oznacza to, że pośrednicy mają możliwość sprawdzenia i skontrolowania ich danych, w tym również np. rzeczywistego posiadania zdolności kredytowej. Poza tym specjaliści często wymieniają się spostrzeżeniami i informacjami na temat klientów, co znacznie wzbogaca bazę danych. To w niej umieszczają również wszelkie kwestie związane z indywidualnymi kryteriami każdego klienta, zarówno jeżeli chodzi o sprzedaż, jak i kupno nieruchomości. Na tej podstawie dowiadują się wzajemnie, czego poszukuje dany klient. Już na wstępie odrzucają te oferty, które go nie zainteresują. Takie działanie przyspiesza proces sprzedaży lub poszukiwania lokalu, zwiększając jednocześnie szanse na jego owocne zakończenie.

Prowizja agenta nieruchomości

Nie istnieje jednoznacznie ustalona kwota prowizji, jaką pobierają pracownicy biur nieruchomości. Zazwyczaj najwyższa jest w przypadku sprzedaży działki. Proces ten trwa zazwyczaj najdłużej i wymaga większych nakładów marketingowych ze strony specjalistów. W ramach zapłaty klient dowiaduje się nie tylko, jak kupić dom lub go sprzedać. Pośrednik pomaga klientowi określić, jaki metraż mieszkania będzie dla niego najbardziej odpowiedni, rodzaj pożądanego lokalu (w tym również nieruchomości komercyjnych). Klient zyskuje ponadto wsparcie zespołu specjalistów, które może przełożyć się na wzrost ceny sprzedawanego mieszkania lub spadek ceny ofertowej kupowanego. Opłata za usługi pośrednika najczęściej waha się od 3% do 10% wartości nieruchomości poddanej transakcji. Może jednak być zarówno niższa, jak i wyższa.

Biuro nieruchomości – umowa

Decydując się na usługi agenta, klient podpisuje z przedstawicielem biura nieruchomości umowę otwartą lub umowę na wyłączność. Jej pierwszy rodzaj charakteryzuje się pozwoleniem na współpracę klienta z większą liczbą biur. W praktyce oznacza to, że dana nieruchomość może znaleźć się w ofercie sprzedażowej wielu agencji jednocześnie. Jednak należy pamiętać o tym, że lokal oferowany przez kilku pośredników nie jest tak atrakcyjnym obiektem do promocji dla agencji, jak nieruchomość sprzedawana lub kupowana na podstawie umowy na wyłączność. Ona zaś stanowi przeciwieństwo umowy otwartej. W przypadku jej podpisania klient zyskuje pewność, że pośrednik ma dostęp unikalnej i ograniczonej grupy klientów, w związku z czym jest w stanie zaoferować im większe wsparcie i poszerzyć ofertę świadczonych na ich rzecz usług.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458